مجله خودرو

آکیو تویودا تایید کرد که خودروی اسپرت تویوتا GR در حال آزمایش است

به گزارش مستر مکانیک

خودروی اسپرت GR آینده “شبیه یک خودروی الکتریکی به نظر می رسد”…

رئیس “Master Driver” یک نمونه اولیه الکتریکی GR را آزمایش کرده است و می گوید که خودروهای برقی این برند مانند خودروهای ICE تصادفی هستند.

تویوتا گازو ریسینگ آزمایش اولین نمونه اولیه باطری خود را آغاز کرده است – و آکیو تویودا، رئیس شرکت، شخصاً در کار توسعه برای اطمینان از برآورده کردن انتظارات شرکت دارد، Autocar می‌تواند به طور انحصاری فاش کند.

تویودا طی صحبت‌های اخیر در Le Mans 24 Hours، که در آن شرکت پس از فراری پس از برنده شدن در پنج رویداد قبلی، دوم شد، گفت که انتظارات اصلی او از این خودرو این است که حداقل باید به خوبی مدل‌های موتور احتراقی فعلی رانندگی کند. که شامل GR86، GR Supra، GR Yaris و GR Corolla می شود.

خرید لوازم یدکی خودرو

تویودا که با نام مستعار “استاد راننده” شناخته می شود، گفت: “نقطه شروع این نیست که چه پیشرانه ای ماشین دارد، بلکه این است که رانندگی بدون توجه به آن پیشرانه چقدر لذت بخش است. من در واقع این فرصت را داشتم تا یک BEV GR را که اخیراً روی آن کار می کنیم آزمایش کنم. من نمی‌دانم که آیا آن خودرو هنوز وارد بازار خواهد شد یا نه، اما اولین اولویت ساخت این نوع خودروها این است که آنها باید برای رانندگی سرگرم‌کننده باشند، مهم نیست از چه پیشرانه‌ای استفاده می‌کنند.

در نتیجه، تویودا همچنین پیشنهاد کرد که این خودرو به گونه‌ای توسعه یابد که ویژگی‌های بسیاری از خودروهای موتور احتراقی از جمله داشتن کلاچ، گیربکس و حتی ایجاد صدا برای تقلید صدای موتور داشته باشد.

تویودا مدت‌هاست که از لذت شنیداری رانندگی سریع یک خودرو دفاع می‌کند و اهمیت آن را هنگام ترویج مشارکت شرکت در توسعه فناوری احتراق هیدروژن برای موتوراسپرت و برنامه‌های بالقوه خودروهای جاده‌ای ذکر کرده است.

تویودا گفت: “بزرگترین تفاوت با سایر BEV هایی که ما در حال توسعه هستیم این است که وقتی در GR BEV هستید، در واقع می توانید صدای موتور را بشنوید، حتی اگر بوی بنزین را حس نکنید.” همچنین یک گیربکس دستی و همچنین یک کلاچ وجود دارد. اگر شخصی را سوار ماشین کنید و از او بخواهید آن را رانندگی کند و پیشرانه را حدس بزند، احتمالاً نمی‌تواند به شما بگوید.»

اشاره تویودا به گیربکس دستی به پیشنهادهایی که مدل GR می‌توانست با یک معادل لکسوس توسعه داده شود، اعتبار می‌افزاید، زیرا سال گذشته این شرکت لوکس جزئیات اولیه پروژه گیربکس دستی را که برای BEVهای آینده کار می‌کرد، فاش کرد.

مهندس ارشد شرکت، تاکاشی واتانابه، بیان کرد که دسته دنده و کلاچ مستقیماً به موتور متصل نمی شوند، اما با تنظیم تنظیمات گشتاور موتور الکتریکی، تعویض دنده را شبیه سازی می کنند. او همچنین پیشنهاد کرد که می‌توان آن را طوری برنامه‌ریزی کرد که به ماشین اجازه دهد روی تپه به عقب بپیچد، یا حتی به طور بالقوه از یک غرفه تقلید کند تا اطمینان حاصل شود که رانندگی ضعیف مجازات می‌شود.

این مفهوم در یک ویدیوی تبلیغاتی به نمایش گذاشته شد، که همچنین نشان می‌دهد یک خودروی آزمایشی صداهای شبیه‌سازی شده‌ای از موتور تولید می‌کند که به داخل کابین پمپ می‌شوند، اما از بیرون خودرو قابل شنیدن نیست. واتانابه در آن زمان گفت: “ما می خواهیم مطمئن شویم که به ارائه محصولات برای علاقه مندان ادامه می دهیم.”

تویودا با تأکید بر ماهیت نمونه اولیه خودروی آزمایشی GR و اینکه چگونه توسعه آن تمایل شرکت را برای پذیرش ایده‌های جدید نشان می‌دهد، گفت: «چه آن را به بازار برساند یا نه، آنچه شرکت در تلاش است انجام دهد این است که ایده چه چیزی است که ما نباید در یک ماشین ببازیم حتی اگر BEV شود.

با افتخار می‌توانم بگویم که این نمونه‌ای از این است که چگونه تعمیرگاه تویوتا به شرکتی تبدیل شده است که اعضای آن می‌توانند به ایده‌ای که به نظر جالب می‌رسد نگاه کنند، از ایده‌های خود خودرویی بسازند و سپس آن را برای درایوهای آزمایشی نشان دهند.»

با این حال، تویودا اضافه کرد که این خودرو از بیرون شبیه یک BEV به نظر می رسد، که نشان می دهد احتمالا بر اساس یک مدل کاملاً جدید به جای یک خودروی سفارشی ساخته شده است. در سال 2021، این شرکت متعهد شد تا 15 دستگاه BEV جدید را تا سال 2025 راه اندازی کند و تا سال 2026 به فروش 1.5 میلیون دستگاه BEV برسد.

این احتمال وجود دارد که GR BEV از پیشرفت های باتری استفاده کند که در اوایل این هفته به طور جداگانه اعلام شد. اگرچه تویودا در مورد این احتمال اظهار نظر نکرد، بیانیه ای از تویوتا فاش کرد که این شرکت از سال 2026 شروع به ساخت خودروهایی با استفاده از نسل بعدی فناوری یون لیتیوم خواهد کرد و “پیشرفت فناوری” با فناوری باتری های حالت جامد با انرژی متراکم به این معنی است که بیشتر تغییر پله ای در عملکرد به طور بالقوه می تواند از سال 2027 تا 28 امکان پذیر باشد و منجر به تولید خودروهای انبوه با برد 745 مایل در هر 10 دقیقه شارژ شود.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود که فناوری حالت جامد در ابتدا دارای قیمت قابل توجهی باشد. این باعث می‌شود که اولین بار در یک مدل هاله ظاهر شود، مانند نسخه تولیدی کانسپت اسپورت الکتریکی – جانشین هایپرکار افسانه‌ای لکسوس LFA. در حالی که لکسوس LFA در زمان عرضه در سال 2009 حدود 350000 پوند قیمت داشت – با توجه به قابلیت‌های عملکردی آن در آن زمان و ارزش‌گذاری فعلی خودروهای دست نخورده 1 میلیون پوندی یک معامله نسبی – پیش‌بینی می‌شود که Electrified Sport حداقل 500،000 پوند قیمت داشته باشد.

در مقابل، مدل‌های GR تا کنون بر بازار مقرون به صرفه‌تر تمرکز کرده‌اند و از خودروهای رایج الهام گرفته‌اند تا مدل‌های سفارشی. با توجه به آن، خودرویی که اکنون در حال توسعه است، احتمالاً از جدیدترین و مقرون به صرفه‌تر فناوری یون لیتیوم استفاده می‌کند.

انتظار می‌رود با کاهش قیمت‌ها و توسعه برنامه‌های اصلی‌تر، فناوری حالت جامد به مدل‌هایی در محدوده‌های شرکت تبدیل شود. با این حال، پتانسیل استفاده از باتری های کوچکتر برای دستیابی به عملکرد و برد بالا به عنوان یک مزیت حیاتی برای فناوری در خودروهای برقی داغ آینده در نظر گرفته می شود.

جان نویل

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد