مجله خودرو

آکیو تویودا: من جنگیده‌ام تا منحصربه‌فرد بودن را به تویوتا برگردانم.

به گزارش مستر مکانیک

“مسابقه به ما کمک می کند تا اتومبیل های بهتری بسازیم: ما در پارامترهای دقیق تا ضرب الاجل های محدود کار می کنیم و مرزها را پشت سر می گذاریم.”

فلسفه «بهترین خودروهای شهر» ثروت این شرکت را که زمانی بیمار بود، به شدت متحول کرده است.

17 فوریه 2010. روزی که آکیو تویودا، تنها چند ماه پس از ریاست جمهوری تویوتا، در مقابل کنگره ایالات متحده تعظیم کرد تا بحران شتاب ناخواسته را که منجر به فراخوانی بیش از 10 میلیون خودرو در سراسر جهان شد، توضیح دهد. و روزی که بالاخره زندگی کاری او معنا پیدا کرد.

او گفت: “وقتی به جلسه عمومی رفتم، فکر کردم: “من به عنوان رئیس شرکت تمام شده ام.” تا آن زمان، من را پسر رئیس جمهور می نامیدند. من در طول زندگی ام در شرکت دست نیافتنی شده بودم. اگر کسی با من خوب بود، دیگران می گفتند: “چرا پسر رئیس را می بوسید؟” بسیاری از مردم تویوتا این را دوست نداشتند. از طرفی نگران بودند که اگر مرا انتخاب کردند به پدرم بگویم. بنابراین بیشتر کارمندان کار هوشمندانه‌ای را انجام می‌دهند که دور ماندن و توسعه روابط بود.

خرید لوازم یدکی خودرو

از زمانی که در شرکت شروع به کار کردم، هیچ رابطه ای نداشتم. مطمئن نبودم تویوتا به من نیاز دارد یا نه. این یک نگرانی دائمی برای من برای مدت طولانی بود. در جلسه عمومی، احساس کردم «حتی یک سال هم دوام نیاوردم». اما این اولین باری بود که احساس کردم شاید بتوانم کاری برای تویوتا انجام دهم. شاید به همین دلیل بود که من اینجا بودم: جانم را برای محافظت از شرکت به خطر انداختم. هیچ احساس بهتری وجود ندارد. من فرار نکردم، دروغ نگفتم و حقیقت را تحریف نکردم. آنجا بود که مدل کسب و کار من تکمیل شد. از آن زمان، نزدیک به 14 سال، من برای بازگرداندن منحصر به فرد بودن تویوتا مبارزه کرده ام.

در یک داستان واحد، درخشش هایی از شخصیت وجود دارد که ثروت تویوتا را تقریباً در هر سطحی متحول کرده است. یک رهبر، سرسخت، آسیب پذیر، متواضع و بیشتر. مردی که احساس می‌کند نقشش در ابتدا شرکت را از «بحران پس از بحران» عبور می‌دهد – زمین‌لرزه‌ها و سونامی‌های بعدی که در سال 2011 ژاپن را فرا گرفت و در اوایل دوره‌ی تصدی‌اش چرخش دیگری به کارد اضافه کرد- و حتی اکنون کار خود را فقط به‌عنوان غیرقانونی توصیف می‌کند. پایه های جانشین او، کوجی ساتو، که در آوریل ریاست جمهوری را بر عهده گرفت.

تویودا می‌گوید: «در نگاهی به گذشته، این 13 سال دوره مبارزه برای زنده ماندن یک روز پس از دیگری بوده است. وقتی به گذشته نگاه می کنم، فکر می کنم زمان زیادی را صرف مراقبت از گذشته کرده ام. اگر بخواهم اکنون با همین تعداد سال پیش رو دوباره شروع کنم، دوست دارم برای نگاه کردن به آینده وقت بگذارم. چیزی که امیدوارم ایجاد کرده باشم، محیطی است که آقای ساتو بتواند وقت خود را صرف همکاری با جنبا، کارگران ما و در عین حال نگاه کردن به آینده کند.”

نظرات او با یک حقیقت روبرو می شود: مانند همه خودروسازان، تحول مورد نیاز برای آینده بدون آلایندگی موانع بی شماری را به همراه دارد که به طور بالقوه با شروع کند تویوتا (عمداً، از نظر علمی در نظر گرفته شده) در تولید خودروهای برقی با باتری تشدید می شود. اما آنها همچنین مقیاس تغییراتی را که در این شرکت رخ داده است، نه تنها از نظر معیارهای رشد، بلکه در قابلیت و مطلوبیت وسایل نقلیه آن، طراحی متمایز هر دو مدل تویوتا و لکسوس و موارد دیگر پنهان می کنند.

در واقع، با ایجاد Gazoo Racing، قهرمانی‌های متعدد لمان و مسابقات رالی جهان و خودروهای جاده‌ای بعدی مانند GR Yaris و GR86، تویوتای تویودا خیلی بیشتر از آنچه قبلا بود، وجود دارد. ما در لمانز صحبت کردیم، در حالی که مسابقه بیرون از آن بیداد می کرد، و هیچ موضوعی وجود ندارد که او را بیشتر عصبانی کند. تویودا که در لمانز حضور داشت تا اعلام کند از سال 2026 که قوانین مسابقه تغییر می کند، در لمانز حضور داشت، گفت: «مسابقه به ما کمک می کند اتومبیل های بهتری بسازیم: ما در پارامترهای سختگیرانه تا ضرب الاجل های سخت کار می کنیم و مرزها را پشت سر می گذاریم. .

امروزه، او با افتخار، اگر به طور متواضعانه خلاصه کند، این شرکت نه تنها به دلیل اندازه یا مهارت مهندسی، بلکه به خاطر محصولاتش شناخته شده است. برای مردی که به طور مشهور برچسب هایی را به افرادی که دوست دارد می دهد و نسخه کارتونی از خود را با کتیبه “I love cars” به همراه دارد و روی آن نوشته شده است “I love cars” را به همراه دارد، هیچ دستاورد بزرگتری وجود ندارد.

تویودا برای توضیح اینکه چگونه این تحول به دست آمد، گفت: «یکی از عباراتی که در شروع کارم استفاده کردم «بیایید خودروهای همیشه بهتر بسازیم» بود. او با لبخند افزود: «به جای اینکه در مورد اهداف خاص صحبت کنم، مدام این عبارت را تکرار کردم. “در مورد آن فکر کنید. اگر «خودروهای همیشه بهتر» را در مورد چیزی که می‌خواستم با جزئیات بیشتری ببینم تعریف می‌کردم، در نهایت به یک شرکت کاملاً متفاوت تبدیل می‌شدیم. در عوض، با پاسخ ندادن به این عبارت، 370000 کارمند داشتم که فکر می کردند “منظور او چیست؟” و بنابراین شروع به فکر کردن برای خود می کنند. در نتیجه، من معتقدم تویوتا توانست خود را به عنوان یک شرکت جهانی که خود را بر اساس محصولاتش احیا کرد، دوباره اختراع کند.

یکی دیگر از شعارهای روشنگر “بهترین خودروهای شهر” بود. باز هم ساده است، اما این بار به چیزهایی اشاره کرد که نگفت. تحت تویودا، ساختار فرماندهی متمرکز شرکت آرام شد و به مناطق استقلال داده شد تا خودروها را برای مخاطبان خود توسعه دهند. به این ترتیب، تلاش برای ساخت بهترین خودروهای جهان خوب نبود. این یکی از دلایلی است که خط تولید آن از 33 به 88 خودرو در زمان تصدی وی افزایش یافته است.

او گفت: «احتمالاً افرادی در شرکت هستند که احساس می‌کنند من اقتدار و قدرتی را که آنها داشتند سلب کرده‌ام. این افراد احتمالاً احساس منفی دارند – اما حاکمیت همیشه باید در مکانی باشد که مردم در آن کار می کنند.

کسانی که ثروت روزانه تویودا را دنبال کرده‌اند به این بیانیه اشاره می‌کنند که بر عزم او برای توانمندسازی کارکنان برای مدیریت آینده‌شان تاکید می‌کند. معروف است که در یکی از جلسات سندیکای کارگران، نمایندگان را به خاطر عدم صداقت کافی با او در مورد کاستی های شرکت مورد سرزنش قرار داد.

او گفت: «این یک مذاکره است و ممکن است هر بار نتیجه برای هر طرف عالی نباشد، اما در نهایت ما باید بهترین راه حل را برای هر دو طرف انجام دهیم.

صحبت از جستجوی بهترین راه‌حل‌ها، هیچ ارزیابی از دوران تصدی تویودا نمی‌تواند بدون پرداختن به رویکرد او برای برق‌سازی به پایان برسد. به طور واضح، سال گذشته تسلا 1.2 میلیون خودروی برقی با باتری، تویوتا 26000 فروخت. احتمالاً منصفانه است که بگوییم تویودا می داند که این سؤال در راه است، و بلافاصله تصدیق می کند که پاسخ او پاسخی است که می تواند او را به دردسر بیاندازد.

او در حالی که کمی اخم در چهره داشت گفت: «هر وقت در مورد این موضوع صحبت می‌کنم، برخی افراد بلافاصله فکر می‌کنند که ما سه دور از حریفان در مسابقه EV عقب هستیم.» او گفت: “من مدلی برای آینده ندارم، بنابراین نمی توانم مطمئن باشم که درست می گویم، اما می توانم بگویم که دشمن کربن است.” با توجه به آن، همه ما باید آنچه را که می‌توانیم – در حال حاضر و در آینده – برای کاهش کربن انجام دهیم. اعتقاد من این است که یک رویکرد درست وجود ندارد، بلکه رویکردهای زیادی برای دستیابی به آن وجود دارد.

حقیقت این است که در زمین، منابع طبیعی ما محدود است. به همین دلیل است که معتقدم باید به همه چیز نگاه کنیم. BEV ها یکی از مهم ترین فناوری هایی هستند که می توانند به این امر کمک کنند – اما نه تنها. امروزه حدود یک میلیارد نفر روی زمین زندگی می کنند که اتصال کافی به برق ندارند. چگونه می‌توانیم به آنها بگوییم که BEVها تنها راه‌حل هستند، اگر نمی‌توانیم روشن کنیم که چگونه برق را به آنها می‌رسانیم؟»

اکنون او باتوم را به ساتو سپرد، اگرچه به عنوان رئیس هنوز هم قصد دارد بسیار حضور داشته باشد، جانشین خود را هدایت کند، ایده هایش را توسعه دهد و البته نقش خود را به عنوان راننده به اصطلاح استاد تویوتا با نام مستعار موریزو حفظ کند. به ناچار، او منتقدان خود را دارد، اما سعی می کنم در میان رقبای او هیچ کس حرف بدی درباره دستاوردهای تویودا برای گفتن ندارد. تویودا در دو چرخه اتومبیل، تویوتا را دوباره اختراع کرده است، و اگرچه کارهای بیشتری – خیلی بیشتر – هنوز باید انجام شود، به لطف او این کار را از موضع قدرت انجام خواهد داد.

هیدروژن “لالایی” مسابقه را زنده نگه می دارد

احتراق هیدروژن – به جای استفاده از آن برای تولید الکتریسیته در پیل سوختی – در تویوتا به عنوان یک راه حل بالقوه برای کاهش انتشار کربن سرعت بیشتری پیدا کرده است.

این برای تویودا در کاربردهای ورزش موتوری جذابیت خاصی دارد، زیرا صداهایی را که بخش ذاتی جذابیت آن هستند حفظ می کند. او به شوخی با اشاره به اینکه چرا ورزش موتوری بی صدا برای مخاطبان امروزی جذاب نیست، گفت: «مترجم من از کلمه «نویز» استفاده کرد، اما برای من این کلمه مانند لالایی است.

در حال حاضر، تویودا یک ماشین رالی جهانی یاریس تبدیل شده را در یک اتومبیل نمایشی رانندگی کرده و فوجی 24 ساعت را با یک ماشین مسابقه تویوتا کرولا اقتباس شده مسابقه داده و به پایان رسانده است. انتظار می رود یکی یا هر دو در جشنواره سرعت گودوود نیز حضور داشته باشند.

تویودا می گوید: «وقتی عموم مردم درباره هیدروژن می شنوند، به انفجار فکر می کنند. «در واقع، در رالی Ypres، جایی که من یاریس را سوار کردم، زمانی که ما برای اولین بار پیشنهاد رانندگی ماشین را دادیم، بسیار نگران بودند. اما وقتی پرسیدند چه کسی رانندگی می کند و به آنها گفته شد من هستم، بلافاصله اجازه دادند. هنگامی که رئیس شرکت مایل به رانندگی با ماشین است، این یک راه عالی برای نشان دادن این است که این فناوری می تواند ایمن باشد.

جدولی نشان می دهد که تویوتا در دوران سلطنت آکیو تویودا چگونه تغییر کرده است

جان نویل

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد