مجله خودرو

آیا ارتقاء چراغ های جلو به LED غیرقانونی است؟

اگر تا به حال به فروشگاه قطعات خودروی محلی خود رفته باشید و بسته‌بندی گلوب‌های چراغ‌های جلو LED را بررسی کرده باشید، می‌دانید که بسیاری از آن‌ها، اگر نه بیشتر، موارد سلب مسئولیتی مانند: «تأیید نشده ADR – فقط برای استفاده در خارج از جاده» دارند.

این یک پوشش عالی برای شرکت تولید کننده کیت ارتقاء LED است، زیرا آنها همانجا به شما گفته اند که استفاده از این چراغ ها در جاده ها قانونی نیست.

  • ارتقا به نور LED ممکن است هوشمندانه به نظر برسد، اما ممکن است شما را با مشکل مواجه کند
  • بسیاری از چراغ های LED که می توانید بخرید، استفاده از آنها در جاده ها غیرقانونی است

البته مردم این چراغ ها را می خرند و استفاده می کنند. نور ال‌ای‌دی باعث ارتقای فوق‌العاده تجربه رانندگی در شب در اکثر خودروها، به‌ویژه خودروهای قدیمی‌تر با چراغ‌های هالوژن زرد مات شده است.

با این حال، واضح است که باید تکرار شود. اگر در جاده ها با نور LED رانندگی می کنید که ADR (قانون طراحی استرالیا) تایید نشده است، خود را در معرض خطر جریمه و/یا اطلاعیه نقص قرار می دهید.

به طور حکایتی، احتمالاً سناریوی محتمل نیست که به خاطر داشتن چراغ‌های ال‌ای‌دی درگیر شوید، مگر اینکه به‌شدت روشن باشند و ممکن است باعث خیره شدن سایر کاربران جاده شوند (که می‌تواند امتیاز خوبی باشد و امتیازات منفی داشته باشد)، یا اگر به‌خوبی تراز شده باشند. یا زاویه ای دارند که نورها به طور موثر مسیر پیش رو را روشن نمی کنند.

خرید لوازم یدکی خودرو

با این حال، به خاطر داشته باشید که مارک هایی که این ارتقاء را ایجاد و بازاریابی می کنند، هیچ کاری غیرقانونی انجام نمی دهند، و همچنین فروشگاه هایی که آنها را ذخیره و می فروشند، انجام نمی دهند.

برند تجهیزات روشنایی پس از فروش، ناروا، بیان می‌کند که: «اگر در جاده‌های ما با گلوب‌های ال‌ای‌دی نصب‌شده در کارخانه (مهم برای آینده) رانندگی می‌کنید، آنها مورد تأیید ADR خواهند بود.

پس چرا گلوب های LED و کیت های تبدیل ADR تایید نشده اند؟ این چیزی است که افراد کمی هنگام خرید به روز رسانی های گلوب به آن فکر می کنند، اما دانستن آن مهم است، زیرا اگر تصمیم بگیرید که گلوله های LED را در وسیله نقلیه خود به روز کنید و آن را در جاده های استرالیا رانندگی کنید، خطر نقض قوانین مربوطه را دارید.

با این حال، وقتی می گوییم «قانون مربوطه»، منظور ما این است که این حوزه عملاً تنظیم نشده باقی می ماند. درست است: در حال حاضر (در زمان نگارش) هیچ قانون خاصی وجود ندارد که بر استفاده از آنها حاکم باشد. دلیل اینکه ما در بسته بندی گوی ال ای دی Surefit و Performance خود اعلام می کنیم که مورد تایید ADR نیستند این است که هیچ قانون طراحی استرالیایی وجود ندارد که آنها را تایید کند. ما این کار را انجام می دهیم تا مصرف کنندگان بتوانند آگاهانه در مورد خرید خود انتخاب کنند.»

و اگر بخواهید مجموعه ای از LED ها را در محفظه چراغ های جلو که برای چراغ های هالوژن طراحی شده اند قرار دهید، نه LED، این احتمال وجود دارد که طراحی بازتابنده مجموعه های نور اصلی بر مسیر نور LED های نصب شده جدید تأثیر منفی بگذارد.

محفظه بازتابنده در اطراف چراغ‌های جلو هالوژن برای هدایت نور از کره زمین در جایی که باید باشد ساخته شده است – اما طراحی یک LED می‌تواند به این معنی باشد که می‌تواند نور پراکنده نادرست را ببیند و ممکن است باعث ایجاد استرس ناخواسته برای سایر کاربران جاده شود.

که در نیو ساوت ولزاطلاعات استانداردهای خودرو سازمان حمل و نقل ایالتی VSI.64 Rev.1 از آگوست 2021 بیان می کند که لامپ های حاوی دیودهای ساطع کننده نور (LED) عبارتند از: “در وسایل نقلیه مدرن به دلیل راندمان بالای آنها رایج است” و “همچنین افزایش قابل توجهی وجود دارد. طیفی از گلوب های LED که به عنوان جایگزینی برای گلوب های رشته ای سنتی، هم در چراغ های جلو و هم در سایر لامپ ها مانند نشانگرها در نظر گرفته شده است.

«گلوب‌های ال‌ای‌دی مقاوم‌سازی‌شده تا زمانی مجاز هستند که به‌عنوان جایگزین مستقیم برای کره اصلی طراحی شده باشند و مطابقت لامپ با الزامات مربوطه را حفظ کنند. برخی از گلوب های ال ای دی پس از فروش ممکن است مستقیماً در محفظه اصلی خودرو قرار گیرند، اما هنوز باید ارزیابی شوند که مطابق با استانداردهای خودرو هستند.

«به‌جز قطعه‌های جایگزین تأییدشده توسط سازنده خودرو، قبل از خرید لامپ LED یا گلوب ال‌ای‌دی جایگزین برای لامپ نصب‌شده، بررسی کنید که سازنده آن به‌روشنی روی بسته‌بندی خود قید کند که لامپ/گلوب برای استفاده در جاده‌ها مناسب است و با ADR مربوطه مطابقت دارد. الزامات.”

و برای دریافت فنی، LED ها باید با همان الزامات فنی “از جمله ADR 51/00 مانند مواردی که حاوی فیلامنت / کره های رشته ای هستند، از جمله شدت، توزیع و رنگ نور ساطع شده آنها” مطابقت داشته باشند.

به این ترتیب، اگر مجموعه ای از چراغ های LED را پیدا کنید که دارای محفظه خاص خود هستند، ممکن است بتوانید سیستم روشنایی خود را ارتقا دهید، بنابراین مجموعه ای از گلوب های LED را به یک محفظه با مشخصات هالوژن موجود نصب نمی کنید. و حتی در آن صورت، اگر خروجی نور بیش از 2000 لومن باشد، حلقه های بیشتری برای پرش وجود دارد، مانند سیستم های تراز خودکار و شستشو/تمیز کردن.

در مورد مجازات ها؟ وسیله نقلیه شما ممکن است معیوب باشد و نیاز به برداشتن چراغ‌ها داشته باشد، با تجهیزات منطبق بر استاندارد OE ADR در خودرو نصب شده است، و قبل از اینکه بتوانید دوباره آن را برانید باید بازرسی شود.

ممکن است جریمه هایی نیز اعمال شود. در نیوساوت ولز، ممکن است با جریمه 116 دلاری برای «استفاده از چراغ‌های دیگر به‌صورتی که تجویز نشده» یا «استفاده/اجازه استفاده از نور روشن/در وسیله نقلیه به احتمال زیاد/خیرکننده» با جریمه 116 دلاری و یک نقطه ضعف همراه مواجه شوید.

به عنوان مشاوره حقوقی در نظر گرفته نشده است. با مقامات مربوطه راه در ایالت یا قلمرو خود تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد