مجله خودرو

آیا بستن کمربند ایمنی برای درآوردن ژاکت یا جامپر غیرقانونی است؟

در حال حاضر، رانندگان استرالیایی آن را دریافت کرده اند. بستن کمربند ایمنی می تواند جان شما را نجات دهد.

اما گاهی اوقات لازم است کمربند خود را باز کنید – مثلاً وقتی جامپر می‌پوشید و ناگهان خیلی داغ می‌شوید. پس آیا بازکردن کمربند ایمنی در حین رانندگی غیرقانونی است؟

بله، به طور خلاصه. بنابراین اگر خیلی گرم هستید و واقعاً مجبور هستید ژاکت یا هودی خود را در بیاورید، پنجره را پایین بیاورید و کمی هوای سرد وارد کنید، یا تهویه مطبوع را پمپ کنید تا ایمن شود. کیف پول و مجوز شما ممکن است از شما تشکر کند.

 • کمربند ایمنی یک آیتم ایمنی بسیار مهم و حیاتی است و باید همیشه در صورت امکان از آن استفاده کرد.
 • در برخی ایالت ها استثنائاتی برای استفاده از کمربند ایمنی وجود دارد
 • اگر مشخص شود که شما قانون را زیر پا می گذارید، مجازات هایی وجود دارد

و به دوستان یا اعضای خانواده خود نگویید که با خوشحالی می توانند در حین رانندگی شما گیره را باز کنند – برای سایر سرنشینان خودرو که کمربند ایمنی نبندند نیز جریمه هایی در نظر گرفته شده است.

برخی از معافیت‌های متفاوت بر اساس حوزه قضایی استرالیا وجود دارد، اما در اینجا خلاصه‌ای از قوانین مربوط به کمربند ایمنی در سراسر کشور و مجازات‌هایی که در صورت نبستن کمربند ایمنی اعمال می‌شود، آورده شده است.

خرید لوازم یدکی خودرو

نیو ساوت ولز

362 دلار جریمه، سه نقص: اگر در حین رانندگی گرفتار نبستن کمربند ایمنی شوید، ممکن است جریمه شوید و با سه نقص مورد ضربه قرار بگیرید. اگر سرنشینان دیگری در خودرو دارید که کمربند ایمنی خود را نبسته‌اند، همین جریمه می‌تواند اعمال شود. بنابراین، اگر شما یک SUV با هشت صندلی رانندگی می‌کنید و هیچ‌کس کمربند نبسته، به دنبال جریمه بزرگ و از دست دادن گواهینامه رانندگی خود برای سال‌ها هستید. به علاوه، اگر هر یک از مسافران شما بالای 16 سال سن داشته باشند، به دلیل نبستن کمربند ایمنی نیز جریمه خواهند شد! اگر «با 4 سرنشین یا بیشتر بدون محدودیت» رانندگی کنید، ممکن است 1472 دلار جریمه شوید و 6 نفر از پلیس خارج شوید.

در مورد استفاده از کمربند ایمنی در نیوساوت ولز، برخی از معافیت‌ها برای رانندگان دارای گواهینامه کامل وجود دارد. رانندگانی که گواهینامه کامل (بدون محدودیت) دارند، مجبور نیستند کمربند ایمنی را ببندند وقتی که دارند: خودروی خود را دنده عقب می کنند. رانندگی زباله یا وسیله نقلیه تحویلی با سرعت کمتر از 25 کیلومتر در ساعت و باید مرتباً از آن خارج شود. مسافرانی که با یک راننده با گواهینامه کامل سفر می کنند، در موارد زیر مجبور به بستن کمربند ایمنی نیستند: دریافت یا ارائه خدمات پزشکی فوری و ضروری؛ در یک وسیله نقلیه زباله یا حمل و نقل که کمتر از 25 کیلومتر در ساعت حرکت می کند و باید مرتباً از آن خارج شود.

ویکتوریا

جریمه 330 دلاری، سه نقص: مانند NSW، این مسئولیت راننده است که اطمینان حاصل کند که “همه مسافران کمربند ایمنی یا صندلی کودک را به درستی بسته اند” و “فقط یک نفر در هر موقعیت صندلی و کمربند ایمنی وجود دارد”.

اگر راننده نتواند اطمینان حاصل کند که مسافر بالای 16 سال کمربند ایمنی به درستی بسته و تنظیم شده (بند شانه روی شانه و کمربند پایین و سفت بسته شده است – همانطور که دستورالعمل در همه حوزه های قضایی است) می تواند جریمه به اندازه رانندگی بدون کمربند ایمنی مسافران نیز می توانند 330 دلار جریمه شوند.

کوئینزلند

1078 دلار جریمه، چهار نقص: QLD دارای برخی از شدیدترین قوانین مربوط به کمربند ایمنی در کشور است، با رانندگانی که در صف چهار امتیاز و جریمه بیش از یک بزرگ برای رانندگی بدون بستن کمربند ایمنی هستند. هر مسافری که در حین رانندگی کمربند ایمنی نبندد می تواند چندین برابر به این جریمه اضافه کند.

استثنائات مشابهی برای استفاده از کمربند ایمنی در کوئینزلند وجود دارد، و اگر «شما راننده هستید و خودرو را به عقب برمی‌گردانید» یا اگر «دارای گواهی معافیت فعلی کمربند ایمنی، امضا شده توسط پزشک استرالیایی ثبت‌شده در آژانس تنظیم مقررات پزشکان سلامت استرالیا”، که ممکن است در صورت داشتن شرایط پزشکی یا ناتوانی، یا اگر راننده زایمان هستید و با سرعت “بیش از 25 کیلومتر در ساعت” سفر می کنید، قابل اجرا باشد.

علاوه بر این، اگر خودروی شما قبل از اینکه کمربند ایمنی بخشی از فرآیند تولید باشد ساخته شده است – با این حال، تنها سرنشینان هفت ساله (7) یا بیشتر مجاز به سفر با وسیله نقلیه بدون کمربند ایمنی هستند. هنگام تحویل کالا یا تحویل کالا از درب به درب مکرراً باید سوار و از وسیله نقلیه خارج شوید و با سرعت حداکثر 25 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید.

آن دسته از ساکنان کوئینزلند آرام (نه؟) حتی در قوانین خود در مورد استفاده از کمربند ایمنی در مورد خواباندن صندلی خود علامت خاصی دارند: «اگر صندلی خود را دراز می کشید: باید مطمئن شوید که کمربند ایمنی همچنان روی شانه و سینه شما قرار دارد. اگر زمانی که صندلی خود را خیلی دور یا کاملاً تکیه داده اید، کمربند ایمنی شما به درستی بسته یا تنظیم نشده باشد، ممکن است شما و راننده جریمه دریافت کنید.

استرالیای جنوبی

403 دلار جریمه، سه نقص: در SA کاملاً واضح است – اگر مشخص شود که شما رانندگی می کنید و کمربند ایمنی را نبستید، ممکن است 403 دلار جریمه شوید و با سه نقص مورد ضربه قرار بگیرید. اگر مسافری همراه خود دارید که کمربند ایمنی نبسته (16 سال یا بیشتر)، باز هم همان جریمه است.

اگر مطمئن نشوید که یک مسافر زیر 16 سال کمربند ایمنی یا محافظ تایید شده را بسته است، جریمه و معایب یکسان است، اما برای بیش از یک مسافر زیر 16 سال که قفل نشده یا به درستی ننشیند، جریمه 476 دلار و 5 دلار است. ضرر دارد.

استرالیای غربی

550 دلار جریمه، چهار نقص: WA موضع بسیار محکمی در مورد استفاده از کمربند ایمنی و آماری برای پشتیبانی از آن دارد. اداره حمل و نقل WA بیان می کند که بین سال های 2016 تا 2020، 408 نفر که در تصادفات جاده ای کشته یا به شدت مجروح شده اند از کمربند ایمنی استفاده نکرده اند.

قانون این است که همه سرنشینان باید در صورت نصب کمربند ایمنی ببندند، و اینکه: «کمربندهای ایمنی طوری طراحی شده اند که فقط برای یک نفر در آن واحد استفاده شود. دوبرابر کردن، بستن کمربند ایمنی به دور دو نفر هم غیرقانونی و هم ناامن است.»

فهرست طولانی‌ای از جریمه‌ها و امتیازات مختلف وجود دارد، و بزرگ‌ترین حالت به رانندگانی که سرنشینان بی‌بند و باری دارند سخت می‌زند:

 • راننده بی بند و بار – 550 دلار – 4 ضرر
 • راننده بدون محدودیت با 1 سرنشین بدون محدودیت – 600 دلار – 4 ضرر
 • راننده بدون محدودیت با 2 سرنشین بدون محدودیت – 700 دلار – 4 ضرر
 • راننده بدون محدودیت با 3 سرنشین بدون محدودیت – 800 دلار – 4 ضرر
 • راننده بدون محدودیت با 4 سرنشین یا بیشتر بدون محدودیت – 900 دلار – 4 ضرر
 • راننده مهار شده با 1 سرنشین بدون محدودیت – 550 دلار – 4 ضرر
 • راننده مهار شده با 2 سرنشین بدون محدودیت – 600 دلار – 4 ضرر
  راننده مهار شده با 3 سرنشین بدون محدودیت – 700 دلار – 4 ضرر
 • راننده مهار شده با 4 سرنشین یا بیشتر بدون محدودیت – 800 دلار – 4 ضرر

قوانین کمربند ایمنی برای مسافران

سرنشینان شما همچنین می توانند جریمه نقدی کنند. افراد بالای 16 سال بدون بستن کمربند ایمنی (یا ننشسته) ممکن است با جریمه 550 دلاری محکوم شوند.

 • قلمرو شمالی – 200 دلار جریمه، بدون نقص: قلمرو شمالی به ظاهر سهل‌ترین رویکرد را برای ایمنی کمربند ایمنی دارد، بدون هیچ گونه نقصی برای نبستن کمربند ایمنی به عنوان راننده (200 دلار جریمه). و اگر یک مسافر بزرگسال کمربند را نبندد، 200 دلار جریمه نیز خواهد داشت، در حالی که اگر یک “کودک یا جوان” کمربند ایمنی را نبندد، راننده مسئول است (240 دلار جریمه).

  یک قانون جالب در مورد صندلی های کودک در NT. در اسناد مقررات راهنمایی و رانندگی منطقه آمده است: “شخصی نباید وسیله نقلیه ای را با یک کودک زیر 12 ماه در وسیله نقلیه رانندگی کند، مگر اینکه کودک در صندلی کودک تایید شده مهار شده باشد” و “کمربند ایمنی برای استفاده در نظر گرفته شده است. مهار مناسب برای کودک بالای 12 ماه». در سایر حوزه های قضایی، قوانین خاص و سخت گیرانه تری در مورد صندلی کودک وجود دارد.

 • تاسمانی – 362 دلار جریمه، سه نقص: قوانین Tassie مشابه سایر حوزه های قضایی است، با جریمه سه امتیازی و جریمه قابل توجه برای “راننده از بستن کمربند ایمنی به درستی تنظیم شده و بسته (هنگامی که وسیله نقلیه در حال حرکت / ثابت است، اما پارک نشده است)” .

  اگر مسافری (16 ساله یا بیشتر) «کمربند ایمنی درست تنظیم شده و بسته (هنگامی که وسیله نقلیه در حال حرکت/ایستا است، اما پارک نشده است)» نبسته باشد، جریمه 362 دلاری اعمال می شود. و یک راننده ممکن است با سه نقص دیگر برای سرنشین زیر 16 سال آسیب ببیند (و 362 دلار دیگر).

 • عمل کنید – 521 دلار جریمه، سه نقص: در ACT، یک راننده را می توان به دلیل «نبسته/نبسته کمربند ایمنی» 521 دلار جریمه کرد و با سه نقص جریمه کرد. جریمه‌های بی‌شمار دیگری نیز در رابطه با مسافران وجود دارد، از جمله برخی از آنها که شامل امتیازات زیان‌آور برای راننده است که مسئول مسافران خود است.

به عنوان مشاوره حقوقی در نظر گرفته نشده است. با مقامات مربوطه راه در ایالت یا قلمرو خود تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد