مجله خودرو

آیا بلند کردن 4WD، Ute در استرالیا قانونی است؟

به نظر می رسد هرکسی که این روزها وسیله نقلیه چهار چرخ متحرک دارد اصرار دارد که آن را با کیت بالابر و چرخ نصب کند.

برخی از برندها حتی کیت های بالابر را به عنوان یک وسیله جانبی برای خودروهای جدید و شاسی بلندها ارائه می کنند تا حدس و گمان را از تغییر خودرو توسط شخص دیگری حذف کنند.

 • شما از نظر قانونی مجاز به بلند کردن وسیله نقلیه خود هستید – تا حدی
 • اندازه آسانسور مورد نظر شما می تواند به گواهی نیاز داشته باشد
 • افزایش ارتفاع سواری شما می تواند توانایی بهتری در خارج از جاده را ایجاد کند، اما ممکن است احساس بسیار متفاوتی در رانندگی داشته باشید

کیت‌های بالابر پشتیبان کارخانه به این معنی است که شما نیازی به خواندن ریز در اسناد گارانتی خود ندارید، زیرا در غیر این صورت، در صورت ایجاد تغییرات در سیستم تعلیق خودرو از طریق کسب‌وکاری غیر از کانال‌های رسمی سازنده، ممکن است پوشش گارانتی خود را باطل کنید. .

اگر وسیله نقلیه قدیمی‌تری دارید که قصد بلند کردن آن را دارید، برای شما مهم نیست، اما هنوز قوانین و مقررات زیادی در مورد کارهایی که می‌توانید انجام دهید و نمی‌توانید هنگام بلند کردن وسیله نقلیه خود انجام دهید وجود دارد.

اول، بالا بردن 4×4، ute، ماشین یا SUV خود به چه معناست؟ اساساً، شما سعی می‌کنید بدنه خودرو را بالا ببرید تا فاصله بیشتری از سطح زمین داشته باشید و در نتیجه توانایی بیشتری در خارج از جاده داشته باشید.

خرید لوازم یدکی خودرو

دپارتمان زیرساخت، حمل و نقل و وسایل نقلیه دولت استرالیا، آیین نامه ملی عملکرد برای ساخت و اصلاح خودروهای سبک (NCOP) را منتشر می کند که شامل مجموعه ای از دستورالعمل های زنده و قابل تغییر برای اصلاحات خودرو است.

طبق سایت این وزارتخانه: «آیین نامه ملی رویه برای ساخت و اصلاح خودروهای سبک (VSB 14) توسط اعضای کارگروه هیئت صدور گواهینامه وسایل نقلیه موتوری استرالیا با مشورت صنعت، گروه های کاربر، سازمان های دولتی و افراد دارای یک علاقه به اصلاح وسایل نقلیه سبک و/یا ساخت وسایل نقلیه سبک جداگانه (ICV).

تحت VSB 14، اصلاحات بالابر وسیله نقلیه که ارتفاع وسیله نقلیه را بیش از 50 میلی متر افزایش می دهد، نیاز به گواهی دارد: “VSB 14 مستلزم این است که هر گونه تغییر در ارتفاع سواری بیش از 50 میلی متر باید بدون در نظر گرفتن اینکه چگونه به دست می آید، گواهی شود.”

علاوه بر این، “اصلاحات قابل توجه” زیر نیاز به ارزیابی دارند:

 • تغییر در سیستم تعلیق خودرو:
  • من. که ارتفاع سواری خودرو را بین 50 تا 125 میلی متر افزایش می دهد.
  • یا ii. تا 125 میلی متر که با افزایش قطر چرخ و تایر ترکیبی تا 50 میلی متر، ارتفاع سواری خودرو را بین 75 تا 150 میلی متر افزایش می دهد.
 • نصب سیستم ارتفاع سواری متغیر
 • هر گونه افزایش در ارتفاع سواری با استفاده از بالابر بدن
 • تغییر در قطر ترکیب چرخ و لاستیک بیش از +/- 7٪ از بزرگترین اندازه مشخص شده توسط سازنده خودرو

شما ممکن است یک بالابر بدنه را انتخاب کنید، که برای خودروهای شاسی بلند نردبانی و خودروهای بدنه روی قاب، مجموعه ای از فاصله دهنده ها بین شاسی و بدنه خودرو اضافه می شود و در نتیجه بدنه خودرو را به هر درجه ای که می رسد بالا می برد. بلوک های فاصله دیکته می کنند.

اینها معمولاً ساده‌تر و ارزان‌تر از سایر گزینه‌های بالابر هستند، اما برخلاف بسیاری از گزینه‌های بالابر تعلیق، تغییر ارتفاع قابل تنظیم را ارائه نمی‌دهند.

بعلاوه، علیرغم اینکه لیست “اصلاحات قابل توجه” ذکر شده در بالا بیان می کند که بالابرهای بدنه نیاز به گواهینامه دارند، VSB 14 بخش LS – تعلیق و فرمان بیان می کند که “بالا بردن وسیله نقلیه با کیت بالابر بدنه به شرطی که ارتفاع وسیله نقلیه اصلی بیش از 50 میلی متر افزایش نیابد. برای شرایط و محدودیت‌ها به بخش 4.11 مراجعه کنید» به گواهی نیازی ندارد.

اگر یک بالابر تعلیق را انتخاب کنید – به موجب آن سیستم تعلیق استاندارد OEM را با کمک فنرها و فنرهای سنگین تر با سفر طولانی تر و در نتیجه فاصله بیشتر از سطح زمین تغییر دهید – به طور بالقوه قادر خواهید بود تغییر ارتفاع را متناسب با وضعیتی که می خواهید بدست آورید تنظیم کنید.

و علاوه بر این، به یاد داشته باشید که اگر لاستیک های بزرگتر و تهاجمی تر برای همه زمین یا لاستیک های گلی را روی آن قرار دهید، آنها ارتفاع وسیله نقلیه را نیز بالا می برند. بنابراین اگر نمی خواهید مراحل صدور گواهینامه را طی کنید، باید محاسبات را انجام دهید.

به این ترتیب، شما فقط می‌توانید مقدار مشخصی از بالابر را قبل از نیاز به گواهینامه برای کار انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است به دلیل رانندگی یک وسیله نقلیه غیرقابل رانندگی از کار خارج شوید.

به عنوان مشاوره حقوقی در نظر گرفته نشده است. با مقامات مربوطه راه در ایالت یا قلمرو خود تماس بگیرید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد