دانشنامه خودرو

استفاده از دنده Park در خودروهای اتومات به صورت اصولی

قرار دادن ماشین در دنده (P) اصولی

یکی از مهم ترین مسائلی که همیشه در ذهن مهندسان و طراحان است، از خودروهای ساخته شده اولیه و قدیمی گرفته تا جدید و به روز ، از خودروهایی که کمترین تجهیزات را دارند تا خودروهای مجهز به بیشترین امکانات رفاهی، پارک کردن خودرو است. زمانی است که ماشین نمی رود یا موتور خاموش است و ماشین در جایی است. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که صاحب خودرو تصمیم می گیرد خودروی خود را روی تپه ای قرار دهد.
برای دستیابی به این هدف، سیستم ترمز دستی بر روی تمامی خودروها ساخته و نصب شده است، اما این ترمزها (ترمز دستی) چندان قابل اعتماد نیستند زیرا ممکن است ترمز پس از مدتی از حالت تعمیر خارج شده و عملکرد خود را از دست بدهد. توقف خودرو در صورت لزوم، به خصوص روی تپه ها، همچنین ممکن است به دلیل اشکال در کفش یا لنت یا موتور آن، دست ها قدرت و کارایی لازم برای توقف خودرو را نداشته باشند. به همین دلیل بسیاری از رانندگان با استفاده از تجربیات و توصیه های دیگران، زمانی که می خواهند خودرو را به مکانی منتقل کنند، پس از خاموش کردن موتور، گیربکس را در ابتدا یا دنده عقب قرار می دهند.این موقعیت باعث می شود که مقاومت داخلی موتور از طریق خط انتقال نیرو که شامل دیسک و کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل، پلاس و چرخ است، به ترمز دستی و توقف خودرو با موتور کمک کند. بنابراین باید توجه داشت که در صورت فرسوده شدن موتور و یا مشکل داشتن مجموعه دیسک و کلاچ، ممکن است این موتور نتواند به سیستم دستی برای توقف خودرو کمک کند.
عملکرد خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک شامل الکتروهیدرولیک، CVT و کلاچ دوگانه (DCT) به گونه ای است که قرار دادن اهرم دنده در یکی از موقعیت های D یا R نمی تواند کمکی به سیستم دستی کند. در حالت خاموش بودن موتور، بنابراین برای توقف این خودروها در زمانی که حرکت نمی کنند و پارک شده اند، از سیستمی به نام دنده پارک (P) استفاده می شود.

قرار دادن ماشین در دنده (P) اصولی

در این گیربکس ها دنده ای به نام دنده پارک وجود دارد که به دیفرانسیل متصل شده و با آن می چرخد. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، وقتی میله را در موقعیت P قرار می دهیم، نیرو از طریق یک رشته به یک قطعه فلزی به نام قفل منتقل می شود و بخشی از این قطعه بین چرخ دنده های دنده پارک قرار می گیرد. و جلوگیری از چرخش آن باعث می شود که چرخ های خودرو که از طریق دیفرانسیل و دیفرانسیل به دنده پارک متصل می شوند به طور کامل متوقف شوند.برای اینکه قطعات سیستم مذکور آسیبی نبینند و آسیب نبینند لازم است در استفاده از چرخ دنده اجزاء به چند نکته به ظاهر ساده اما بسیار مهم توجه شود:
اولین نکته این است که وقتی می خواهیم چوب دنده را به حالت پارک تعویض کنیم، ماشین باید کاملاً متوقف شود و سرعت آن صفر باشد، زیرا اگر ماشین کمی تلاش کند و قفل ناگهان در قلب قفل شود. از تجهیزات پارکینگ، چرخش های زیادی توسط چرخ ها و قرقره ها به آن انجام می شود و با توجه به سیستم و نحوه نصب قفل، قفل به عنوان یک ابزار عمل می کند و نیروی زیادی را به پارک دنده موتور و همچنین پوسته گیربکس می رساند. و حتی می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن پوسته گیربکس شود.

بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات مکانیزم دنده باغ و همچنین جلوگیری از شکستن و شکستن پوسته گیربکس، زمانی که تصمیم به تعویض دنده به حالت پارک می گیریم، لازم است خودرو به طور کامل متوقف شود و سرعت آن در حد باشد. صفر
یکی دیگر از مواردی که در هنگام تغییر وضعیت دسته دنده به حالت Park و فعال کردن ترمز به خصوص در سربالایی ها و سرازیری ها باید رعایت شود این است که همانطور که در بالا ذکر شد ابتدا خودرو باید کاملاً متوقف شود تا خودرو کاملا متوقف شود و سرعت اگر صفر شد، باید ترمز دستی را فعال کرده و سپس دسته دنده را به حالت پارک بچرخانیم.به عبارت دیگر ترتیب تعویض دسته دنده به حالت پارک و کارکردن ترمز دستی به شرح زیر است:
1- ماشین را کاملا متوقف کنید
2-فشردن پدال ترمز و فشردن آن
3- ترمز دستی را فعال کنید
4- پایین آوردن پدال (مخصوصاً هنگام بالا و پایین رفتن) به طوری که نیروی وزن خودرو وارد دستشویی شود.
5- دسته دنده را به حالت پارک بچرخانید

در صورتی که روند تعویض اهرم دنده به حالت پارک مورد توجه راننده قرار نگیرد، با توجه به اینکه دنده پارکینگ از طریق دیفرانسیل و دنده به چرخ ها متصل می شود، گشتاور زیادی به گیره قفل وارد می شود. تحت فشار قرار می گیرد و می تواند به قطعات مربوطه آسیب برساند. مکانیسم مکانیزم دنده و سایر اجزاء و حتی زمانی که راننده تصمیم می گیرد اهرم دنده را از حالت پارک خارج کند، می توان اهرم دنده را از حالت پارک خارج کرد، اما به دلیل اینکه ترمز قفل کننده به تجهیزات پارک درگیر است و فشار زیادی دارد، از جای خود خارج نمی شود و به محض اینکه راننده دسته دنده را در وضعیت D یا R قرار داده و شروع به حرکت می کند، ناگهان قفل باز می شود. از جای خود خارج شود و پشتش به ترکیب پوسته گیربکس برخورد کند که باعث می شود کاری انجام دهیم.لازم به ذکر است تاثیر این قطعه (قفل گیر) با پوسته داخلی گیربکس در حدی نیست که پوسته گیربکس یا قفل قفل آسیب ببیند، اما شنیدن این صدا برای راننده و سرنشینان ناراحت کننده خواهد بود. . و می توانید نگران آنها باشید..
با توجه به آنچه ذکر شد، پیشنهاد می‌شود فرآیند تعویض دنده از حالت پارک به یکی از موقعیت‌های N، D یا R به شرح زیر انجام شود:
مکث را فشار داده و در همان حالت نگه دارید.

خرید لوازم یدکی خودرو

در حالی که پدال ترمز هنوز فشرده است، دسته دنده را از موقعیت پارک خارج کنید.
ترمز دستی غیرفعال می شود (رها می شود).
دسته دنده را به یکی از موقعیت های D، N یا R بچرخانید.
با مشاهده فرآیند تعویض دسته دنده به حالت Park و همچنین فرآیند خارج کردن دسته دنده از حالت Park همانطور که گفته شد، نه تنها به قطعات مربوط به مکانیزم دنده پارک آسیب نمی رسد، بلکه دسته دنده به . در حالت پارک قرار بگیرید و اهرم دنده را از موقعیت پارک به یکی از حالت های N، D یا R رها کنید، به راحتی و در حین کار، هیچ آسیبی به پوسته گیربکس وارد نمی شود.
لازم به ذکر است که برخی از خودروهای جدید مجهز به سیستم ترمز دستی الکترونیکی EPB هستند که از قابلیت های بسیار بیشتری برخوردار بوده و عدم حرکت خودرو را تضمین می کند.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

آدرس بخش تعمیرات خودرو : تهران، اتوبان نواب شمال به جنوب، بالای پل 9 دی، تقاطع خیابان قزوین، ابتدای هلال احمر، پشت ایستگاه اتوبوس کشاورز، پلاک 485

آدرس بخش صافکاری مدرن ، دیتیلینگ و تیونیگ خودرو : تهران ، آجودانیه ، مجتمع خودرویی الماس

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد