مجله خودرو

اولین سواری: بررسی نمونه اولیه Polestar 5 2024

به گزارش مستر مکانیک

Polestar 5 بر روی یک پلتفرم جدید در میدان آزمایش MIRA در بریتانیا در حال توسعه است

رقیب پورشه تایکان برای دریافت پلت فرم فوق سفت و فناوری باتری جدید – ما آن را از روی صندلی سرنشین نمونه‌برداری می‌کنیم

به‌عنوان وسیله‌ای برای آشنایی با یک خودروی کاملاً جدید، سواری‌های سواری کمی ابزار بی‌نقص هستند. اما گاهی اوقات ماشین مورد نظر کاری بسیار بدیع انجام می دهد و آنقدر بدون زحمت این کار را انجام می دهد که مهم نیست در کدام صندلی نشسته اید زیرا گربه به همان اندازه از کیف دور است.

این همان چیزی است که در طول سواری ما با یک پلستار 5 ساقدار و پیش‌تولید در مدار هندلینگ خشک دانلوپ در میدان آزمایشی MIRA اتفاق می‌افتد – مداری که آزمایش‌کنندگان جاده اتوکار به خوبی می‌دانند، زیرا ما در آن زمان‌های دور محک مجله را تعیین می‌کنیم.

خرید لوازم یدکی خودرو

پس از چند گفتگو در مورد رقیب پورشه تایکان 5 که “فرصتی برای بلوغ برند Polestar” از نظر پویا است، مهندس اصلی دینامیک خودرو پروژه – کریس باگولی 31 ساله – بدون هشدار با ظرافت شکل پایین و استتار شده خود را به یکی از دو انحنای گیره موی جذاب این دوره می‌چرخاند، اکسل عقب را با تزریق گشتاور باز می‌کند و سپس یک لغزش عظیم و زیبا را سوار می‌کند.

برای تماشاگران، این منظره شبیه به چیزی است که اگر یک BMW M5 کاملاً روشن ‘E39’ را با تخیل سید مید تجزیه کنید. نکته مهمتر این است که این نوع رفتارهای ضد و نقیضی است که در برابر هویت پویای کنترل شده اما پویا ظاهر می شود که Polestar تاکنون با موتور 1 PHEV با ظاهر فوق العاده اما با موتور عرضی و 2 EV مبتنی بر ولوو XC40 نشان داده است.

نمونه اولیه Polestar 5 استاتیک ربع جلو

به دست آوردن چیزی بسیار موج دار با گشتاور، و با فاصله بین دو محور طولانی، سخت نیست، اما چیزی که شگفت انگیز است – و حتی از روی صندلی سرنشین قابل توجه است – حس ظرافت است. شجره نامه، حتی.

با توجه به اینکه 5 از پلتفرم فعلی ولوو در مرکز مرکزی Polestar در گوتنبرگ یا در چین که در آنجا مونتاژ خواهد شد، توسعه نمی‌یابد، شاید این هم چندان تعجب‌آور نباشد. در عوض، در اینجا در MIRA، از ابتدا، توسط یک تیم عمدتا بریتانیایی از مهندسان با پیشینه در لوتوس و مک لارن، در میان سایر مدارس هندلینگ درجه AAA، زنده شده است – و این نشان می دهد.

روشی که دم 5 از خط خارج می شود و سپس دوباره به داخل می لغزد، برای کلیشه ای متاسفم، کره ای است. این نمونه کاملاً عقب رانده نیز به نظر می رسد نوعی بخشش باشد. Baguley می‌تواند آن را در گوشه وسط راه‌اندازی کند، زمانی که ما در حال حاضر خیلی به سمت راست حرکت کرده‌ایم، و روی میشلن‌های سفارشی‌اش 5 – انحراف در تمام طول مسیر – با سرعتی از پیچ‌های سرعت متوسط ​​بیرون می‌آید که حتی اگر ریزش نمی‌کردید خوشحال خواهید شد. با قایق نمایشی رانندگی کنید. 5 احساس می‌کند که به هم چسبیده، متین است و در مسیر پیچ‌ها، بهتر از حد انتظار در برابر کم فرمانی مقاومت می‌کند.

جزئیات فنی دقیق در مورد 5 در حال حاضر کمیاب است و تا زمانی که به عرضه مدل سال 2025 این خودرو نزدیک شویم، باقی خواهد ماند. با این حال، فراتر از تمایل بی‌ام‌و خودروی M به بیش فرمانی، سواری ما با سرنشین عناصر جذابی را آشکار می‌کند و همچنین نگاهی اجمالی به شخصیت گسترده‌تر خودرو می‌دهد. یک چیز غیرمنتظره این است که 5 بر روی سیستم تعلیق غیرفعال سوار می شود – نه، در اینجا فنرهای بادی وجود ندارد یا حتی حالت های قابل انتخاب وجود ندارد. این به نظر می‌رسد یک درخواست بزرگ برای خودرویی با قیمتی شش رقمی باشد، اگرچه در مدار دانلوپ بسیار صاف، 5 حالت طبیعی و انعطاف پذیری خوبی را نشان می‌دهد. فروکش کردن چاله ها و جاده های ضعیف دشوارتر خواهد بود.

نمونه اولیه Polestar 5 استاتیک ربع عقب

فضای بعدی سرنشینان عقب است که بسیار زیاد است. راستش را بخواهید، در عقب پولستار باعث می شود تایکان حس یک فولکس واگن لوپو را داشته باشد، نه تنها از نظر فضای پا، بلکه از نظر جو نیز. سایبان شیشه ای وسیع است و دید از طریق جلوی کابین و سپس خارج از شیشه جلوی بسیار شیب دار، عالی است. اگر – اگر – کیفیت سواری خودرو در MIRA به جاده‌های عمومی تبدیل شود و با انزوا خوب مطابقت داشته باشد (در MIRA کابین عقب‌نشین خودروی توسعه‌یافته ما به‌طور پیش‌بینی‌شده‌ای غم‌انگیز و غرش‌آلود در سرعت است)، 5 یک عمل کلاسی خواهد بود. همچنین اشاره ویژه ای به اسکاتل کم داشبورد می شود: در جلو فقط کمی سوپراسپرت در محیط وجود دارد.

فقط امیدوارم فرمان در حد مطلوب باشد. در این زمینه، تلاش های Polestar تا کنون کم رنگ بوده است، اما به وضوح 5 مانند هیچ Polestar دیگری تا کنون نیست.

آیا واقعاً در برابر تایکان برجسته ایستادگی خواهد کرد؟ بر اساس این شواهد، کاملاً احتمالاً. دستور مکانیکی به طرز خلع سلاح ساده ای است – بدون فنرهای بادی، یا فرمان عقب، بدون میله های ضد رول فعال، و در این مورد فقط یک محور محرک – اما به وضوح همه چیز بسیار ماهرانه تنظیم شده است. چیزهای قدیمی و جذابی در مورد این روش وجود دارد، اگرچه زیبایی شناسی هر چیزی جز این نخواهد بود. همانطور که باگولی می گوید: “ما می خواهیم تایکان را در این فضا به چالش بکشیم – کاری متفاوت انجام دهیم و ثابت کنیم که کمی تازه کردن همیشه چیز بدی نیست.”

هر آنچه باید در مورد Polestar 5 بدانید

Polestar 5 در تپه Goodwood در سال 2022

Polestar 5 اولین نمایش عمومی خود را در جشنواره سرعت گودوود در سال 2022 انجام داد، جایی که شرکت سوئدی اطلاعات فنی و پیشرانه مدل تولیدی آینده را فاش کرد.

اگرچه توسعه پیشرانه خودرو هنوز ادامه دارد، Polestar تایید کرد که قصد دارد قدرتی معادل 874 اسب بخار و گشتاور 663 پوند فوتی داشته باشد.

از دو موتور الکتریکی متصل به جلو و عقب استفاده می‌کند که به معماری 800 ولت متصل هستند.

توماس اینگنلات، مدیرعامل پولستار، گرند تور چهار در را که در سال 2024 به فروش می رسد، به عنوان یک “پروژه تعیین کننده شرکت” توصیف کرد.

اینگلات گفت: «طراحی پیشرفته و مهندسی پیشرفته آن، لحن آینده Polestar را تعیین می کند. ما استعدادهای بزرگی در کشتی داریم که به ما امکان می‌دهد خودروهای برقی واقعا نمادین بسازیم.»

مدل 5 تکامل یافته مفهوم پرسپکت 2020 است. به این ترتیب، این خودرو در نمایندگی‌هایی با نسبت‌های آشنای کوپه‌ای و فاصله محوری طولانی که آن را به عنوان رقیب مرسدس بنز EQS می‌سازد، وارد می‌شود.

تنها عجیب‌ترین ویژگی‌های این کانسپت – چین‌های جانبی برجسته آن، آینه‌های بال دیجیتال فوق‌العاده باریک، درهای عقب با باز شدن معکوس و چرخ‌های آلیاژی بزرگ – به نظر می‌رسد که قربانیان فرآیند همسان‌سازی بوده‌اند.

این شرکت همچنین از Polestar 2 BST Edition 270 رونمایی کرد: نسخه جدید با کارایی بالا و نسخه محدود فست بک برقی محبوب 2.

صحبت در مورد راه اندازی، توماس اینگنلات، مدیرعامل پولستار گفت: گودوود مکان مورد علاقه ما برای نمایش خودروهایمان در محیطی پرشور است.

“امسال، ما هیجان زده هستیم که Polestar 5 را در حال بالا رفتن از تپه به نمایش بگذاریم. تیم تحقیق و توسعه ما در بریتانیا کار شگفت انگیزی در توسعه این خودرو انجام می دهد، و ما مفتخریم که می توانیم کار سخت آنها را در این مرحله اولیه برجسته کنیم.”

رونمایی کامل از مشخصات تولیدی 5 تا اواخر سال آینده پیش‌بینی نمی‌شود، اما Polestar قبلاً تأیید کرده است که پرچم‌دار سالون آن از یک پلت‌فرم کاملاً جدید که در یک پایگاه مهندسی جدید در Warwickshire در حال توسعه است، «سطوح سختی بدنه سوپراسپرت» را دریافت خواهد کرد. .

به گفته استیو سوئیفت، مدیر مهندسی خودرو در آن زمان، که پیش از این با Autocar صحبت کرد، 5 اولین خودروی Polestar است که در بریتانیا توسعه یافته است، و همچنین اولین خودروی است که توسط Polestar برای Polestar توسعه یافته است، به جای اینکه از پایه ولوو مشتق شود. سال

نمونه اولیه داخلی Polestar 5

بدنه 5 عمدتا از آلومینیوم چسبانده شده ساخته شده است و سایر بخش ها از آلومینیوم گرم، سرد، ریخته گری و اکسترود ساخته شده اند. دیو کین، مهندس ارشد Polestar بریتانیا، گفت: این ساختار آلومینیومی به هم چسبیده است که به خودرو «سطوح سختی پیچشی ابرخودرو را می‌دهد، که برای رانندگی پیشرو در کلاس و دینامیک هندلینگ ضروری است».

رئیس تحقیق و توسعه بریتانیا، پیت آلن، اضافه کرد که هدف 5 این است که “بهترین سطوح پویایی را در کلاس ارائه دهد، و این با ساختار شروع می شود”. برای این منظور، بدنه 5 “سطح سفتی پیچشی فیبر کربن، مانند یک مدل اسپرت دو در” را ارائه می دهد.

بحث‌هایی در حال انجام است تا دقیقاً چگونگی تنظیم زیربنای سفت 5 را برای دادن شخصیت پویا به آن مشخص کنیم. سوئیفت گفت: “هنوز باید تایید شود که کجا قرار دارد.” ما به دنبال پیچیدگی هستیم تا اینکه یک ولوو بگیریم و آن را کنترل کنیم [like a Polestar].

اگر وسیله نقلیه‌ای دارید که به خوبی رانندگی می‌کند و نسبتاً از سر و صدای جاده جدا است و پس از آن فرمان‌گیری درست را انجام می‌دهید، برای کسانی که عاشق رانندگی هستند و همچنین کسانی که دوست دارند ماشین را بدون بیان آن رانندگی کنند، جذاب خواهید بود.

Porsche Taycan یک رقیب آشکار برای 5 است و Polestar به نظر می رسد که یکی از آنها را در تاسیسات MIRA خود برای مقاصد محک زدن دارد. با این حال، این سازنده چینی-سوئدی به جای دنبال کردن هندلینگ واقعاً شبیه به خودروهای اسپورت، می‌خواهد خودرویی با انطباق بیشتر روزمره و لبه‌های گرد بسازد.

تست Polestar UK 98

سوئیفت گفت: «این باید جذاب و در عین حال راحت باشد. ما می‌توانیم ماشین را به یک جهت پویا یا یک جهت راحت سوق دهیم بدون اینکه یک یا دیگری را کاملاً قربانی کنیم.»

پیشرفت‌های بیشتر شامل آیرودینامیک زیر بدنه برگرفته از موتوراسپرت و شکل بدنه لغزنده است. Polestar هنوز در مورد جزئیات نیرومحرکه و باتری 5 – آزمایش نمونه اولیه که در حال حاضر در بریتانیا و در مدار قطب شمال در حال انجام است – صحبت نکرده است – اما انتظار می رود با توجه به موقعیت بالای برد آن در خط Polestar، سطح عملکرد فوق العاده باشد. بالا با این حال، سوئیفت فاش کرد که «IP جالبی» وجود دارد [intellectual property]” در فناوری باتری.

مهندسان Polestar موفق شده اند ظاهر خودروی مفهومی Precept را تا زمان تولید حفظ کنند.

آلن گفت که آن‌ها «بسیار یکسان به نظر می‌رسند» و افزود: «ما از توانایی خود برای تحویل خودروها تا جایی که می‌توانیم استفاده می‌کنیم. [Polestar CEO and designer] طرح های توماس اینگنلات در داخل و خارج.

برای این منظور، سقف پانورامای بزرگ، و همچنین فاصله بین دو محور طولانی و ارتفاع کم سقف، باقی می ماند.

“این یک ماشین بسیار پایین است [for an electric car]آلن گفت. نه به اندازه یک خودروی موتور احتراق داخلی، اما نزدیک است، و آنها باتری در زیر ندارند. این یک چالش خاص بوده است.»

بسیاری از کارهای مهندسی روی 5 با در نظر گرفتن محصولات آینده Polestar انجام می شود.

سوئیفت گفت: «مقیاس‌پذیری زیادی» در پلتفرم جدید وجود دارد. “شما ابتدا با یک ماشین شروع می کنید، سپس به محصولات موجود در فضاهای دیگر نگاه می کنید، سپس در چند مورد از آن فضاها می توانیم در حین طراحی آن یک بار بازی کنیم. قطعا بخشی از آینده است.»

مارک تیشاو

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد