دانشنامه خودرو

این مایعات باید در ماشین شما بررسی شوند

یک وسیله نقلیه از چندین مایع مختلف برای کارآمد نگه داشتن آن استفاده می کند. در حالی که برخی از این مایعات، قسمت‌های متحرک مختلف مانند موتور و گیربکس را روان‌کاری، روان‌کاری، شستشو و خنک می‌کنند، برخی دیگر در سیستم‌های کاربردی دیگر مانند ترمز و کلاچ استفاده می‌شوند. صرف نظر از هدف خاص آنها، هر یک از این مایعات برای طول عمر وسیله نقلیه شما و بسیاری از سیستم های کاربردی آن بسیار مهم است.
به دلایل مختلفی که در بالا ذکر شد، نظارت بر سطح هر مایع در سیستم های حیاتی خودرو بسیار مهم است. هر یک از این سیالات باید در شرایط عملیاتی نگهداری شوند و تا حد ظرفیت پر بمانند.
از دست دادن ناگهانی این مایعات حیاتی می تواند عواقب نامطلوبی از جمله خرابی موتور، گیربکس یا دیفرانسیل داشته باشد.
همچنین توجه به این نکته ضروری است که هنگام پر کردن مخزن یک سیستم مکانیکی خاص، فقط از مایعات استاندارد و تایید شده استفاده کنید. به طور کلی، هنگام بررسی و پر کردن مخزن یا تعویض مایعات خودرو، همیشه لازم است به دفترچه راهنمای ساخت و مدل خودروی خاص خود مراجعه کنید.
انجام این کار باعث می شود وسیله نقلیه شما از بالاترین سطح حفاظت ممکن برخوردار باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مایعات مختلف مورد استفاده در یک ماشین معمولی، کامیون یا SUV و همچنین نحوه نگهداری از هر یک، به مجله رنو ایران نگاه کنید.

مایعات حیاتی برای خودرو

مایعات زیر برای عملکرد خودرو بسیار مهم هستند و باید به طور دوره ای بررسی شوند. در بیشتر موارد، این مایعات نیز باید به طور کامل در فواصل سرویس مشخص شده توسط کارخانه تعویض شوند.

نکات ضروری در مورد مدیریت مایعات

لازم به ذکر است که هدف از این مقاله آشنایی مالکان و رانندگان با مایعات خودرو، عملکرد آنها، نحوه کنترل آنها و همچنین عواقب کمبود یا زیاده روی آنها و همچنین مشکلات و آسیب هایی است که ممکن است پیش بیاید. برای عدم تعویض به موقع مایعات و انجام کلیه این بررسی ها و کنترل ها در نمایندگی های مجاز و توسط کارشناسان و تعمیرکاران مجرب ضروری است، انجام این کارها توسط صاحب خودرو توصیه نمی شود.

روغن موتور

روغن موتور رگ حیاتی هر موتوری است و تمام یاتاقان ها، میل بادامک ها و سایر قسمت های متحرک موتور مانند پین های دنده را روغن کاری می کند. یکی دیگر از وظایف روغن موتور خنک کردن قطعات موتور مانند پیستون ها، پین ها، شاتون ها، رینگ ها و غیره است که نمی توان آنها را با آب ( خنک کننده موتور ) یا جریان هوا خنک کرد.یکی دیگر از وظایف روغن موتور ایجاد یک لایه نازک بر روی تمام قطعات فلزی موتور است تا از زنگ زدگی و زنگ زدگی آنها جلوگیری کند. در صورتی که روغن موتور از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، در صورت عدم تعویض به موقع، سطح آن کمتر از حد استاندارد باشد، عملیات فوق امکان پذیر نخواهد بود و قطعات موتور آسیب می بینند.
روغن موتور انواع مختلفی دارد و ویسکوزیته آنها متفاوت است. بنابراین استفاده از روغن موتورهای مورد تایید شرکت سازنده خودرو بسیار مهم است.
همیشه توصیه می شود روغن موتور خودرو را در فواصل زمانی کوتاه بسته به مسافت پیموده شده خودرو (مایل دویدن) و همچنین قبل از سفر یا رانندگی طولانی بررسی کنید. هر چه مدل ماشین قدیمی تر و مسافت پیموده شده ماشین بیشتر باشد یا به عبارتی عمر ماشین بیشتر باشد فواصل بررسی روغن موتور بهتر و از نظر زمانی و مسافت پیموده شده کمتر می شود. زیرا با افزایش عمر مفید، استهلاک خودرو از جمله قطعات موتور افزایش می یابد و لازم است عملیات نگهداری و تعمیر با وسواس بیشتری انجام شود.با این حال، همیشه به دفترچه راهنمای سازنده خودرو مراجعه کنید تا از زمان بررسی روغن موتور مطمئن شوید.


سطح روغن موتور با برداشتن و مشاهده نشانگر مربوطه بررسی می شود. بیشتر گیج های روغن موتور دارای علامت های “Full” و “Low” هستند. برای بررسی دقیق تر سطح روغن، بهتر است زمانی که موتور گرم و خاموش است آن را بررسی کنید. لازم به ذکر است که اکثر خودروهای جدید مجهز به سنسوری برای نظارت بر سطح روغن هستند، این سنسور همیشه سطح روغن را کنترل می کند و مقدار آن را برای اطلاعات راننده روی نمایشگرها نمایش می دهد.

خرید لوازم یدکی خودرو

ضد یخ

مایع خنک کننده یا ضد یخ خودرو برای انتقال گرما از قطعات موتور ناشی از احتراق در سرسیلندر و همچنین گرمای ناشی از تنش های حرارتی، اصطکاک بین چرخ ها، کلاچ ها و ترمزها و افزایش فشار روغن موتور. گیربکس در برخی گیربکس های اتوماتیک مانند الکترو -گیربکس های اتوماتیک هیدرولیک و گیربکس های CVT، در فضای باز استفاده می شود. به عبارت دیگر مایع خنک کننده موتور که یکی از قسمت های خنک کننده موتور است گرمای اضافی را از موتور و گیربکس به محیط بیرون منتقل می کند.وظیفه سیستم خنک کننده حفظ دمای موتور و گیربکس در سطحی است که موتور و گیربکس با حداکثر راندمان کار کنند. اگرچه انواع و رنگ های خنک کننده ها (ضد یخ) متفاوت است، اما معمولاً بر پایه اتیلن گلیکول ساخته می شوند.
مایع خنک کننده موتور که بیشتر به عنوان ضد یخ شناخته می شود، علاوه بر مقاومت در برابر یخ زدگی، در برابر جوشیدن در دمای بسیار بالا نیز مقاومت زیادی دارد.
سطح مایع خنک کننده باید حداقل یک بار در ماه بررسی شود، اما هر زمان که در دمای بالا رانندگی می کنید، زمان بین بررسی سطح مایع خنک کننده باید کاهش یابد. در صورت مشکوک شدن به نشتی در سیستم خنک کننده موتور لازم است در اسرع وقت برای رفع ایراد به نمایندگی مجاز مراجعه کنید تا در اسرع وقت منشا نشتی مشخص شده و تعمیرات انجام شود.


اکثر خودروها اکنون دارای مخزن انبساط مایع خنک کننده هستند که ماهیت کاملاً شفافی دارد و امکان بررسی سریع مایع خنک کننده/ضد یخ موتور را فراهم می کند. بر روی منبع انبساط، علائمی با برچسب “Full” و “Low” وجود دارد و مالک خودرو می تواند به راحتی سطح مایع خنک کننده را در یک نگاه تشخیص دهد.سطح مایع خنک کننده در بسیاری از خودروهای قدیمی را می توان بر روی خود رادیاتور بررسی کرد، اگرچه باید در انجام این کار دقت زیادی کرد. لازم به ذکر است که در این خودروها کنترل سطح مایع خنک کننده باید با موتور کاملا سرد و خاموش انجام شود.
لازم به ذکر است که اگر متوجه شدید سطح مایع خنک کننده به طور ناگهانی نسبت به بررسی قبلی کاهش یافته است، افزودن و رساندن سطح مایع خنک کننده به حد استاندارد صحیح نیست، بلکه باید به نمایندگی مجاز مراجعه کنید. همانطور که گفته شد منشاء عیب باید توسط کارشناس آموزش دیده شناسایی شود و تعمیرات لازم توسط مکانیک آموزش دیده در حداقل زمان انجام شود. در غیر این صورت ممکن است موتور به شدت آسیب ببیند و هزینه های زیادی را به صاحب آن تحمیل کند.

روغن گیربکس

به طور کلی، روغن گیربکس عملکردهای مختلفی دارد و اهداف مختلفی را در خود گیربکس و تمام مدارهای سیال مربوطه انجام می دهد. در گیربکس های دستی عملکرد روغن به روانکاری، خنک کننده و شستشو محدود می شود، اما در گیربکس های اتوماتیک روغن گیربکس علاوه بر عناصر ذکر شده، به دلیل آنچه باید بیشتر کنترل شود، تحت فشارهای مختلف و افزایش سایش قرار می گیرد. .مقدار کم روغن گیربکس باعث آسیب جدی به گیربکس می شود. البته روغن گیربکس بیش از حد نیز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.
مانند سایر مایعات خودرو، سطح و کیفیت روغن گیربکس اعم از اتوماتیک و دستی و همچنین نوع آن باید توسط کارشناس که در دفترچه راهنمای خودرو مشخص شده است و همچنین بسته به ساعت و مسافت پیموده شده بررسی شود. ماشین یا تعمیرکار آموزش دیده بررسی شود.

روغن هیدرولیک فرمان

روغن فرمان به عنوان انتقال قدرت در سیستم فرمان خودرو استفاده می شود. این مایع از طریق یک پمپ به سمت جعبه فرمان هدایت می شود، زمانی که راننده فرمان را می چرخاند، روغن از طریق دریچه فرمان به جک فرمان فرستاده شده و باعث می شود که فرمان با نیروی کمتری بچرخد.
لازم به ذکر است که در سال های اخیر بسیاری از خودروها به سیستم های الکترونیکی فرمان مجهز شده اند.
اکثر خودروسازان توصیه می کنند حداقل ماهی یک بار روغن فرمان خود را چک کنید.
هنگامی که یک وسیله نقلیه شروع به فرسودگی می کند، ممکن است به دلیل نشت اورینگ احتمالی یا تخریب مهر و موم، بازرسی های اضافی توصیه شود.اکثریت قریب به اتفاق سیستم های فرمان هیدرولیک دارای یک گیج نصب شده روی درپوش پرکننده هستند و نحوه بررسی روغن در دفترچه راهنمای مشتری گنجانده شده است.
در صورتی که مالک خودرو متوجه افت ناگهانی سطح روغن ترمز هیدرولیک شود، لازم است به نمایندگی مجاز مراجعه کرده و متخصص یا تعمیرکار آموزش دیده، منشا عیب را مشخص کرده و تعمیرات لازم را انجام دهد.

روغن ترمز

بدون روغن ترمز کافی، ترمزها نمی توانند به درستی کار کنند. روغن ترمز یک مایع هیدرولیکی است که تقریباً در همه وسایل نقلیه استفاده می شود و از طریق آن نیروی پای راننده به لنت ترمز می رسد. لازم به ذکر است که نیروی پای راننده از طریق سروو موتور، سیلندر و پیستون های داخل سیستم ترمز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و در نتیجه راندمان ترمز به میزان زیادی افزایش یافته و طول خط ترمز کاهش می یابد.
این ایده خوبی است که روغن ترمز خودروی خود را هر ماه چک کنید. انجام این کار اغلب به راننده اجازه می دهد تا قبل از اینکه سیستم ترمز را به خطر بیندازد متوجه نشتی های جزئی شود.
تقریباً همه خودروها دارای مخزن روغن ترمز در سیلندر اصلی هستند که معمولاً نیمه شفاف است.این اجازه می دهد تا سطح روغن ترمز تجزیه و تحلیل شود و با علامت های “min” و “max” روی بدنه مخزن مقایسه شود.
لازم به ذکر است که در صورت کم بودن روغن ترمز، راننده نباید باک را زیاد و باک را پر کند، بلکه لازم است در اسرع وقت به نمایندگی مجاز مراجعه کند تا علت پایین بودن روغن ترمز مشخص شود. توسط تعمیرکار متخصص یا آموزش دیده و انجام هر گونه تعمیرات لازم.

روغن دیفرانسیل

خودروهای محرک چرخ عقب، چهار چرخ محرک و تمام چرخ‌های محرک دارای مجموعه دنده‌های داخلی هستند که به سادگی به عنوان دیفرانسیل شناخته می‌شوند. این مجموعه‌ها گشتاور را از گیربکس به محورهای مربوطه خود منتقل می‌کنند، در حالی که به هر تایر محرک اجازه می‌دهد در طول پیچ‌ها با سرعت‌های مختلف بچرخد.
دیفرانسیل ها با روغن دنده مخصوص پر می شوند که در حین کار روانکاری را فراهم می کند.
روغن دیفرانسیل عمر طولانی تری دارد و نیازی به بازرسی بیشتر از هر 5000 تا 8000 کیلومتر نیست، مگر اینکه مشکوک به نشتی باشد. همچنین اکثر دیفرانسیل ها تا رسیدن به 50000 تا 95000 کیلومتر نیازی به تعویض روغن ندارند.

روغن کلاچ

اکثر خودروهای جدید که مجهز به گیربکس دستی هستند به جای استفاده از کلاچ کابلی از سیستم کلاچ هیدرولیک استفاده می کنند که مزایای زیادی از جمله نرمی و افزایش راندمان دارد.به طور معمول در خودروهای دارای کلاچ هیدرولیک، مخزن روغن کلاچ و روغن ترمز یکپارچه و یکی هستند. اکثر سازندگان توصیه می کنند روغن کلاچ خودروی خود را هر 2 تا 3 ماه یا هر بار که یک سرویس استاندارد انجام می دهید، بررسی کنید. البته هر زمان که مشکوک به نشتی شد، توصیه می‌شود بررسی‌های بیشتری از این نوع انجام شود.
خودروهای دارای کلاچ هیدرولیک، مانند خود سیستم ترمز، اغلب دارای یک مخزن هستند که روی سیلندر اصلی نصب شده است. مخزن معمولاً نیمه شفاف است و امکان تجزیه و تحلیل سریع سطوح سیال داخل را فراهم می کند.
اگر مشخص شد که این مایع کمتر از حد مشخص شده است، مالک خودرو نباید باک را پر کند، بلکه باید در اسرع وقت به نمایندگی مراجعه کند تا متخصص یا مکانیک آموزش دیده بررسی های لازم را انجام دهد و تعمیرات لازم را انجام دهد.

مایع شوینده شیشه جلو

مایع شوینده برای تمیز کردن شیشه جلوی خودرو استفاده می شود و از طریق پمپ مخصوص و نازل های از پیش نصب شده روی شیشه پاشیده می شود. بدون این مایع، تمیز کردن شیشه جلو به تلاش های دستی مکرر نیاز دارد.
مایعات شستشوی تابستانی و زمستانی و همچنین فرمولاسیون های چند منظوره برای تمام فصول موجود است.تعداد دفعاتی که سطح شیشه شوی باید بررسی شود به دلیل ماهیت مصرفی آنها با تعداد دفعات استفاده از این مایعات ارتباط مستقیم دارد. با این حال، در هر سرویس دوره ای لازم است مایع شیشه شوی شارژ شود.
سطح مایع شیشه شوی را می توان به راحتی با نگاهی به زیر کاپوت خودرو بررسی کرد. در بیشتر موارد، مخزن مایع شیشه شوی دارای ماهیت نیمه شفاف است که امکان تست سریع و آسان سطح مایع را فراهم می کند. سپس در صورت نیاز می توانید مایع شیشه شوی خودرو را پر کنید.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

آدرس بخش تعمیرات خودرو : تهران، اتوبان نواب شمال به جنوب، بالای پل 9 دی، تقاطع خیابان قزوین، ابتدای هلال احمر، پشت ایستگاه اتوبوس کشاورز، پلاک 485

آدرس بخش صافکاری مدرن ، دیتیلینگ و تیونیگ خودرو : تهران ، آجودانیه ، مجتمع خودرویی الماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد