مجله خودرو

تایید شده: تولید فورد فیستا فردا به پایان می رسد

به گزارش مستر مکانیک

فورد فیستا جانشین مستقیم هاچ بک سوپرمینی نخواهد داشت

آخرین نمونه از محبوب ترین سوپرمینی بریتانیا که در جمعه 7 جولای تولید می شود

فورد فیستا نهایی فردا جمعه 7 جولای پس از تصمیم این شرکت از خط تولید خارج می شود اواخر سال گذشته تبر به سوپرمینی محبوب.

این 47 سال و هشت نسل از فیستا را به پایان می رساند.

خرید لوازم یدکی خودرو

دو فیستای پایانی با فورد باقی خواهند ماند. یکی به ناوگان میراث بین المللی شرکت مستقر در کلن، آلمان، کارخانه ای که مدل تولید شده است، می پیوندد و دیگری به ناوگان میراث بریتانیا می رود.

مارتین ساندر، مدیر کل فورد مدل E اروپا، در دسامبر 2022 به اتوکار گفت: فیستا به دلیل اینکه این برند برای تولید شاسی بلند الکتریکی فورد اکسپلورر به فضای کارخانه نیاز داشت حذف شد.

فورد فیستا برای ایجاد فضایی برای خودروهای الکتریکی جدید در کلن تبر کرد

ساندر گفت: «ما تصمیم گرفتیم اولین وسیله نقلیه الکتریکی پرحجم خود را در اینجا در کلن بسازیم. «نقطه ای فرا می رسد که ما به فضا برای ساخت و ساز نیاز داریم، زیرا در حال تبدیل کارخانه فیستا به یک کارخانه کاملاً برقی باتری هستیم. به همین دلیل است که باید تصمیم می گرفتیم که تولید فیستا را متوقف کنیم.

مرکز خودروهای برقی کلن – اولین کارخانه کربن خنثی فورد – در 12 ژوئن به طور رسمی افتتاح شد.

فیستا از زمان عرضه در سال 1976 به طور مرتب در فهرست سالانه 10 خودروی پرفروش بریتانیا قرار داشت و بین سال‌های 2009 تا 2020 رتبه اول را داشت – طولانی‌ترین دوره در سال‌های متوالی.

با این حال، در سال 2021، فیستا به طور کلی از بین 10 دستگاه برتر سقوط کرد زیرا همه‌گیری کووید-19 به زنجیره‌های تامین ضربه زد. بسیاری از تولیدکنندگان مجبور شدند انبار قطعات خود را از خودروهای کوچک کم سودتر و به سمت کراس اوورها و شاسی بلندهای پربارتر منحرف کنند. هنگامی که فورد سفارشات فیستا را در ژوئن 2022 متوقف کرد، کمبود نیمه هادی ها را دلیل ایجاد یک عقب ماندگی شش ماهه برای سوپرمینی عنوان کرد.

کراس اوور پوما عملاً جایگزین Fiesta در خط تولید بیضی آبی شده است و خود موفقیتی کسب کرده است: این برند پرفروش‌ترین برند در بریتانیا در سال 2021 و چهارمین پرفروش‌ترین کشور در سال 2022 بود.

این بدان معنا نیست که محبوبیت فیستا کاهش یافته است، زیرا در طول پنج ماه اول سال 2023 مرتباً در 10 پرفروش برتر بریتانیا قرار داشته است و همچنان بهترین انتخاب برای بازار خودروهای دست دوم است.

فیستا یکی از چندین مدل قدیمی فورد است که با آماده شدن این برند برای برقی‌سازی تمام عیار کنار گذاشته شده است: آخرین خودروهای S-Max و Galaxy MPV در آوریل 2023 از خط تولید خارج شدند و تولید هاچ بک فوکوس در دستور کار قرار گرفت. تا سال 2025 به پایان برسد.

این شرکت انتظار دارد تا سال 2026 سالانه 600000 خودروی برقی را تحت بخش فورد مدل E خود بفروشد که جدا از بخش خودروهای ICE و خودروهای تجاری (به ترتیب فورد بلو و فورد پرو) عمل می کند.

فورد قبلاً اعلام کرده بود که از سال 2030 فقط خودروهای برقی را در اروپا می فروشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد