مجله خودرو

تعویض LS را فراموش کنید، موتور جعبه‌های توربو VW VR6 راهی مناسب برای جمع کردن 550 اسب بخار در پروژه شما است.

موتور VR6 از زمان ایجاد آن در سال 1991 توسط غول خودروسازی آلمانی فولکس واگن، بخش جذابی از دنیای خودرو بوده است.

VR6 که به دلیل ترکیب منحصربه‌فرد ویژگی‌های V-style و inline مشهور است، قدرت شش سیلندر را در یک طراحی فشرده ایده‌آل برای محفظه‌های موتور کوچک دارد. VR6 با ورود به طیف وسیعی از مدل های فولکس واگن، از گلف چابک گرفته تا پاسات مجلل، جایگاه خود را در قلب علاقه مندان به خودرو مستحکم کرد.

به سرعت به امروز، و دنیای مهندسی خودرو شاهد تغییر به سمت موتورهای توربوشارژ کوچک و پیشرانه های الکتریکی است.

با این حال، میراث VR6 با تلاش های یک شرکت مستقر در کانادا به نام HPA Motorsports زنده می ماند. HPA که به دلیل تخصص خود در تنظیم موتور VR6 مشهور است، افسانه VR6 را با برنامه موتور جعبه جدید خود زنده نگه می دارد.

اولاً، چه چیزی در مورد VR6 خوب است و چرا اینقدر محبوب است؟

خرید لوازم یدکی خودرو

یکی از جذاب ترین جنبه های موتور VR6 پیکربندی غیرعادی آن است.

این موتور در انبوهی از موتورهای معمولی‌تر متمایز می‌شود، عمدتاً به دلیل ترکیب منحصربه‌فرد ویژگی‌های V-style و Inline.

“V” در VR6 مخفف “V-Motor” است، در حالی که “R” مخفف “Reihenmotor” است که کلمه آلمانی برای موتور خطی است. در اصل، این یک موتور V-V جمع و جور است که ویژگی ها را از یک طرح بندی درون خطی وام گرفته است.

نبوغ VR6 در سوراخ متحرک آن نهفته است. در موتورهای سنتی V سیلندرها در دو بانک مجزا با زاویه مشخصی بین آنها قرار می گیرند.

این زاویه معمولاً 60 تا 90 درجه است. با این حال، VR6 این مرزها را تحت فشار قرار داد و سیلندرهای خود را در یک زاویه اولیه فقط 15 درجه قرار داد و به آنها اجازه داد یک سر مشترک داشته باشند.

این رویکرد منحصربه‌فرد VR6 را قادر می‌سازد تا قدرت بیشتری را در فضای کوچک‌تری قرار دهد. گویی فولکس واگن راهی برای قرار دادن عملکرد شش سیلندر در محفظه موتور چهار سیلندر پیدا کرده بود.

علاوه بر این، VR6 تأثیر عمیقی بر موتورهای آینده فولکس واگن گذاشت، و پایه ای برای VR5، VR6 با یک سیلندر حذف شده، و پایه و اساس معماری موتور معروف W را تشکیل داد.

طراحی موتور W مفهوم VR6 را به سطح دیگری برد و انواع این موتور به همه چیز از پاسات ساده گرفته تا بوگاتی ویرون راه یافت.

پروژه موتور جعبه VR6 با نام تجاری VR550T دو سال از ساخت آن می گذرد. این سرمایه گذاری قصد دارد با تبدیل موتور VR6 به یک هیولای توربوشارژ 2.5 لیتری که 550 اسب بخار قدرت و 550 پوند فوت گشتاور را ارائه می دهد، جان تازه ای به موتور VR6 بدهد.

این موتور که در اصل برای بازار چینی فولکس واگن اطلس، معروف به ترامونت در نظر گرفته شده بود، عمری جدید به خود گرفت.

چشم انداز HPA با این پروژه فقط در مورد تغییر کاربری موتور نیست. این در مورد تحقق خواسته های دیرینه علاقه مندان فولکس واگن است.

هدف برنامه موتور جعبه VR6 HPA به افزایش عملکرد محدود نمی شود. این در مورد حفظ قابلیت اطمینان و قابلیت رانندگی است.

این نکته به ویژه با توجه به تاریخچه VR6 قابل توجه است. VR6 که در اصل به عنوان یک موتور دیزلی ساخته شده بود برای گشتاور زیاد طراحی شده بود، به سرعت توسط تیونرهایی که به دنبال ایجاد اسلحه خواب یا ردیاب نهایی بودند، مورد استفاده قرار گرفت.

VR550T، همانطور که توسط HPA توصیف شده است، یک “قاتل سوپراسپرت” واقعی است. با این حال، به همان اندازه که در حال پاره کردن مسیر مسابقه است، در انجام خواربار فروشی راحت است. هدف این برنامه ارائه خودروهایی است که به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی از کارخانه فولکس واگن خارج شده‌اند و تمام جزئیات نشان دهنده دقت و مراقبتی است که HPA به آن معروف است.

اولین دسته از برنامه VR550T موتور VR6 جدید را در 50 نسخه ویژه گلف روپیه نصب می کند.

این مدل‌ها نشان‌های انحصاری و پلاک‌های سریالی دریافت می‌کنند که آنها را به‌عنوان قطعات منحصربه‌فرد تاریخ خودرو نشان می‌دهد. این یک ادای احترام به یک موتور افسانه ای است که اثری پاک نشدنی در میراث فولکس واگن بر جای گذاشته است.

در حالی که تمرکز فعلی بر روی مدل‌های Mk7.5 Golf R است، موتور VR550T طوری طراحی شده است که تقریباً در هر خودروی MQB قرار می‌گیرد. این امکانات را به وسایل نقلیه از آئودی TT تا فولکس واگن پاسات گسترش می دهد. حتی صحبت از ادای احترام بیتل RSI وجود دارد که اشاره ای به پتانسیل این برنامه موتور دارد.

برنامه موتور جعبه VR6 HPA Motorsports بیش از یک اشاره به گذشته است. این در مورد احیای روح نوآوری و عملکرد خودرویی است که موتور VR6 نشان دهنده آن است.

سروصدای این پروژه و سابقه HPA در ارائه موتورهای VR6 خارق‌العاده، نشانه‌های واضحی از تقاضای قابل توجه برای این موتور است. این گواهی بر جذابیت موتور VR6 است، طراحی کلاسیکی که تا به امروز همچنان در بین دوستداران خودرو طنین انداز است.

برنامه موتور جعبه VR6 چه برای دارندگان گلف R که مشتاق پیشرانه ای قوی تر هستند و چه برای علاقه مندان به خودرو که به دنبال تعویض موتور منحصر به فرد هستند، سرمایه گذاری است که روح دوران طلایی فولکس واگن را بازتاب می دهد.

این جشن زمانی است که فولکس واگن جرأت کرد از هنجارها سرپیچی کند و به عنوان شاهدی بر جذابیت پایدار موتور VR6 است. و با موجودی کافی برای ادامه تولید در دهه آینده، HPA Motorsports قرار است VR6 را حتی بیشتر از خود فولکس واگن زنده نگه دارد.

اما “چقدر؟” ممکن است بپرسید.

در حال حاضر، جزئیات قیمت در حال حاضر در دست بررسی است، اما انتظارات و هیجانات ایجاد شده در جامعه خودرو نشان می دهد که HPA Motorsports قرار است چیزی خارق العاده ارائه دهد.

برای اطلاعات بیشتر، HPA Motorsports را اینجا ببینید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد