دانشنامه خودرو

تفاوت لیسه گیری و رنگ کردن خودرو

تفاوت لیسه گیری و رنگ کردن خودرو چیست؟

آیا اطلاعاتی در مورد تفاوت بین لیسه گیری ماشین و رنگ کردن خودرو دارید؟ با مستر مکانیک همراه باشید تا ویژگی ها و مزایای هر دو روش و اینکه آیا لیسه گیری رنگ محسوب می شود یا خیر.
به طور خلاصه در توضیح تفاوت لیسه گیری و رنگ می توان گفت که لیسه گیری همان رنگ برای ماشین است با این تفاوت که رنگ فقط روی قسمت های خراشیده ماشین استفاده می شود و بقیه قطعات تغییر نمی کنند.
در واقع لیسه گیری و رنگ هر دو روشی برای تعمیر بدنه آسیب دیده خودرو هستند، اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند.
در صورت نیاز به مشاوره و خدمات با کیفیت در رابطه با خدمات تخصصی لیسه کشی و پولیش خودرو می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

نکات مهم

لیسه گیری روشی برای پوشاندن خراش روی خودرو است که نتیجه آن بسیار ظریف و زیبا خواهد بود.
هزینه لیسه گیری بیشتر از رنگ برای رانندگی ماشین است.
لیسه گیری باعث کاهش قیمت خودرو نمی شود.
قیمت لیسه گیری به عوامل مختلفی از جمله میزان خط و خش روی خودرو، مدت زمان خط و خش روی خودرو، مقدار رنگ مورد نیاز برای تعمیر، نوع خودرو و میزان ضربه به بدنه خودرو بستگی دارد.

تفاوت بین لیسه گیری و رنگ کردن ماشین

برای اینکه تفاوت بین لیسه گیری و رنگ را ببینیم، ابتدا باید بررسی کنیم که در هر یک از آنها چه فرآیندی در حال انجام است.
هنگامی که بر اثر برخورد با جسم تیز یا هر دلیل دیگری خراش روی بدنه خودرو ایجاد می شود، اولین فکری که برای رفع مشکل به ذهن افراد خطور می کند رنگ کردن ماشین است است.
رنگ یک امتیاز منفی برای خودرو محسوب می شود و ارزش آن را بسیار کاهش می دهد. لیسه گیری راهی برای پر کردن خراش روی خودرو است تا از ارزش خودرو کاسته نشود.

شیوه لیسه گیری ماشین

لیسه گیری یکی از فرآیند از بین بردن خط و خش بدنه خودرو است که اگر با دقت انجام شود قسمت های خراشیده خودرو را کاملا می پوشاند و ظاهری یکدست و زیبا به خودرو می بخشد.
در لیسه گیری یک لایه رنگ روی قسمت خراشیده ماشین می گذارند و منتظر می مانند تا خشک شود. بعد از خشک شدن دوباره همین کار را تکرار می کنند و یک لایه دیگر رنگ روی لایه قبلی قرار می دهند.
این روند تا جایی ادامه می یابد که قسمت خراشیده با بقیه ماشین همسطح شود.
اگر در حین کار برخی از قسمت های رنگ بر روی بدنه برجستگی ایجاد کرد، سطح را با سمباده صاف می کند.در نهایت رنگ مورد استفاده در ناحیه خراشیده را با یک لایه محافظ و براق کلر می پوشانند تا مقاومت آن را افزایش دهند.
لیسه گیری یک فرآیند طولانی است. گاهی لازم است 7 یا 8 لایه رنگ به محل خراشیده شده بزنید تا خراش روی خودرو پر شود. به همین دلیل قیمت آن نسبتاً گران است.

تفاوت لیسه گیری و رنگ خودرو

خرید لوازم یدکی خودرو

شیوه رنگ کردن ماشین

برای رنگ کردن ماشین ابتدا قسمت هایی از ماشین که دارای فرورفتگی هستند با صافکاری PDR تعمیر می شوند تا رنگ روی ماشین یکنواخت شود.
در مرحله بعد قسمتی که رنگ گم شده بتونه کاری شده و رنگ روی آن اعمال می شود. پس از استفاده از رنگ، خودرو رنگ در نظر گرفته می شود.

تفاوت اصلی بین لیسه گیری و رنگ

با توجه به تعاریف فوق از رنگ و لیسه گیری، تفاوت بین لیسه گیری و رنگ در موارد زیر قابل مشاهده است:
در عمل،لیسه گیری به میزان بسیار کمتری از رنگ استفاده می کند. در واقع، در لیسه گیری از رنگ فقط به اندازه ای استفاده می کنند که نواحی خراشیده پوشانده شود.
لیسه گیری زمانی موثرتر از رنگ است که در بدنه خودرو خراش های عمیقی وجود داشته باشد. رنگ اغلب در اتوهای سنتی استفاده می شود.اگر در رنگ از بتونه استفاده کنند نیازی به استفاده از بتونه در لیسه گیری نیست.
یکی از تفاوت های لیسه گیری و رنگ قیمت لیسه گیری است که از رنگ گران تر است.
لیسه گیری در مقایسه با رنگ دستگاهی وقت گیر است زیرا به دقت زیادی نیاز دارد.
رنگ بدنه نقطه ضعف و ویژگی منفی خودرو محسوب می شود در حالی که لیسه گیری ویژگی منفی خودرو محسوب نمی شود.

شباهت لیسه گیری و رنگ کردن ماشین

پس از بحث در مورد تفاوت بین لیسه گیری و رنگ، بهتر است شباهت های این دو روش را مورد بحث قرار دهیم.
لیسه گیری و رنگ هر دو یک کار را انجام می دهند. این بدان معناست که آنها نتیجه یکسانی دارند. نتیجه هر دو پر شدن قسمت های خراشیده بدنه و ایجاد سطحی صاف و یکنواخت است.

تفاوت قیمت بین لیسه گیری و رنگ ماشین

قیمت لیسه گیری به موارد زیر بستگی دارد:

مقدار خطوط روی ماشین
مدت زمان ایجاد خط روی ماشین
مقدار رنگ مورد نیاز برای تعمیر
نوع ماشین
میزان ضربه به بدنه خودرو

آیا لیسه گیری رنگ حساب می شود؟!

یکی از رایج ترین سوالاتی که صاحبان خودرو ممکن است در مورد تفاوت بین لیسه گیری و رنگ داشته باشند این است که “آیا لیسه گیری رنگ محسوب می شود؟”
پاسخ این سوال را باید در تفاوت بین لیسه گیری و رنگ یافت.لیسه گیری و رنگ هر دو روشی برای پوشش خرابی خودرو هستند، اما متفاوت هستند.
در لیسه گیری رنگ نیز انجام می شود اما به صورت خاص. در واقع لیسه گیری بخشی از عمل رنگ محسوب می شود.
ممکن است پس از اتمام فرآیند پولیش، استفاده از رنگ در آن ناحیه ضروری باشد. در این صورت تکنسین سرویس به شما اطلاع خواهد داد.

چه زمانی باید از لیسه گیری استفاده کنیم؟

اگر برایتان مهم است که ماشینتان رنگ نباشد، باید از لیسه گیری استفاده کنید. اگر بدنه ماشین شما به شدت آسیب دیده است، به بدنه رنگ نیاز دارید. در واقع تفاوت بین لیسه گیری و رنگ در این است که نیازی به تبدیل رنگ به لیسه گیری نیست.
یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین لیسه گیری و رنگ این است که قیمت لیسه گیری بالاتر از رنگ است، بنابراین اگر قیمت برای شما مهم است و نمی خواهید هزینه زیادی برای ماشین خود بپردازید، بهتر است به جای لیسه گیری رنگ را انتخاب کنید.

آیا لیسه گیری افت قیمت دارد؟

بسته به میزان آسیب دیدگی بدنه ممکن است ایمنی خودرو کاهش یابد و در این صورت قیمت نیز کاهش می یابد.در کل لیسه گیری باعث افت قیمت نمیشه. زیرا نمی توان آن را یک ویژگی منفی برای خودرو در نظر گرفت. برخلاف ماشین رنگ که مطمئنا افت قیمت خواهد داشت.
بنابراین می توان نتیجه گرفت که افت قیمت خودرو به دلیل رنگ یکی دیگر از تفاوت های لیسه گیری و رنگ است.

حرف پایانی

در این مقاله، ما تأیید کرده‌ایم که لیسه گیری و رنگ هر دو راهی برای پوشاندن نقطه رنگ روی خودرو هستند. با این تفاوت که لیسه گیری در مکان ها و نقاط خراشیده استفاده می شود و تفاوت اصلی پولیش با خودروهای رنگ در نحوه انجام آن است.
با دانستن نحوه اعمال هر یک از این روش ها، می توانید آگاهانه تصمیم بگیرید که بهترین روش برای از بین بردن خط و خش از ماشین شما کدام روش است.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران ، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد