دانشنامه خودرو

تفاوت پولیش با واکس خودرو چیست؟

تفاوت ها و شباهت های پولیش با واکس خودرو

راه های زیادی برای حفظ زیبایی خودرو وجود دارد که برخی از آنها محافظ و برخی دیگر ترمیم کننده هستند. کارهای مرمت شامل پولیش کردن خودرو و واکس است که هر کدام برای هدف خاصی استفاده می شود.

راه های زیادی برای حفظ زیبایی خودرو وجود دارد که می تواند توسط خودتان یا یک متخصص انجام شود. البته در نظر بگیرید قبل انجام کار اگر بدنه خودرو دارای فرو رفتگی هایی میباشد حتما از روش صافکاری PDR برای رفع آن اقدام کنید . برخی از آثار جنبه حفاظتی و برخی دیگر جنبه ترمیمی دارند. سرامیک بدنه خودرو هم از جمله کارهای مرمتی هستند که هر کدام هدف خاصی دارند.

واکس ماشین چیست؟

واکس ماشین که به دو صورت مایع و چسبنده موجود است، می تواند از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته شود. حالت چسب که روش سنتی واکس است نیز با افزایش براقیت یک لایه محافظ روی رنگ خودرو ایجاد می کند.

واکس همچنین از فرسایش رنگ خودرو در اثر اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کند. این ماده محافظ ظاهر اکسیداسیون و زنگ زدگی را به تاخیر می اندازد.

مایع واکس نیز عملکردی مشابه واکس چسبنده دارد.در هر دو حالت واکس باید روی بدنه خودرو زده شود و وقتی کدر شد با دستمال تمیز پاک کنید. مقدار باقیمانده واکس با ایجاد یک لایه براق از رنگ خودرو شما برای چندین ماه محافظت می کند.

خرید لوازم یدکی خودرو

انواع واکس و پولیش

واکس های موجود در بازار به دو گروه واکس یا واکس های طبیعی و مصنوعی طبقه بندی می شوند.

1- کارنوبا طبیعی واکس

کارناوبا ماده ای است که از برگ درخت خرما بومی برزیل استخراج می شود. این ماده با ترکیب آن با ماده ای مانند سقز یا موم زنبور عسل فرآوری و برای مصرف کنندگان تهیه می شود. واکس کارنوبا درخشندگی و زیبایی عمیقی به خودرو می بخشد.

این واکس برای رنگ های مشکی یا سایر رنگ های تیره توصیه می شود. این واکس همچنین در محافظت از رنگ در برابر آلودگی ها عالی است و آب را به خوبی حفظ می کند. با این حال، در مقایسه با موم های مصنوعی، موم های کارنوبا به سرعت از بین می روند و می توانند تا چهار ماه روی بدن باقی بمانند.

نکته دیگر اینکه این واکس در دو رنگ اصلی زرد و سفید موجود است که راهی برای تشخیص درجه های مختلف آن است. رنگ زرد از موم خالص کارنوبا ساخته شده و همچنین گران ترین نوع آن است.2- واکس مصنوعی (همچنین به عنوان درزگیر رنگ نیز شناخته می شود)

تفاوت بین واکس و پولیش

این واکس از پلیمرهایی ساخته شده است که می توان آنها را با رنگ چسباند. بسیاری از دارندگان خودرو به دلیل دوام، واکس مصنوعی را ترجیح می دهند. بسته به برندی که استفاده می کنید و شرایط آب و هوایی منطقه، ماندگاری این واکس ها تا 12 ماه می باشد. موم مصنوعی همچنین از رنگ در برابر عناصر خارجی مختلف محافظت می کند، اما درخشندگی آن با واکس های کارناوبا قابل مقایسه نیست.

در مورد پولیش، محصولات مختلفی در بازار وجود دارد. این محصولات در رزین پولیش، مایع پولیش، ترکیب واکس و پولیش در یک محصول و پاک کننده خراش و لکه موجود می باشد. با این حال، استفاده از پولیش، موم، و درزگیر به طور جداگانه بهتر از محصولات ترکیب شده در یک بسته است.

در نظر گرفتن سطح سایش و سایش پولیش ضروری است. میزان فرسودگی این محصولات متفاوت است و در انتخاب آن ها باید به کیفیت و نوع رنگ خودروی خود توجه کنید. رنگ های روشن می توانند سطوح بالاتری از سایش را تحمل کنند، اما برای رنگ های تیره مانند مشکی، بهتر است خیلی ساینده نباشند.

پولیش ماشین چیست؟

پولیش مایعی است که روی سطوح رنگ شده برای از بین بردن خط و خش ماشین استفاده می شود. این ماده حاوی مواد سایا است که لایه نازکی از رنگ را از بین می برد، خراش ها را پر کرده و آنها را از بین می برد. اکثر پولیش نیز حاوی واکس هستند تا درخشندگی لازم را به بدنه خودرو بدهند.

مایع پولیش را می توانید با دست یا با دستگاه پولیش یا تامپون برقی و با استفاده از یک پارچه نرم روی بدنه بمالید.

همانطور که گفته شد، لوازم جانبی زیادی وجود دارد که می توانید روی یک مته یا سایر ابزارهای برقی نصب کنید و آنها را به یک دستگاه پولیش تبدیل کنید. اکثر تولید کنندگان مواد پولیش توصیه می کنند که چندین لایه پولیش را با حداقل فشار روی بدنه برای از بین بردن خراش اعمال کنید.

البته به یاد داشته باشید که استفاده مکرر از پولیش امکان پذیر نیست و فاصله زمانی بین استفاده مجدد باید حداقل یک سال باشد.

مشابهت ها و تفاوت ها

اگرچه از واکس و پولیش برای ایجاد ظاهری تمیز و براق استفاده می شود، اما عملکردهای متفاوتی دارند.وقتی واکس یک لایه محافظ روی رنگ ماشین ایجاد می کنید، اما پولیش یک لایه بسیار نازک از رنگ ماشین را حذف می کند. به همین دلیل، واکس اغلب بعد از پولیش برای محافظت از رنگ جدید استفاده می شود.

از دیگر تفاوت های این دو ماده می توان به این نکته اشاره کرد که برخلاف واکس، پولیش نیازی به حذف از بدنه خودرو ندارد. گاهی اوقات، پولیش فقط برای برخی رنگ ها قابل استفاده است، در حالی که واکس برای همه رنگ ها استفاده می شود. پولیش در رنگ های تیره برای جلوگیری از پرش رنگ و در رنگ های روشن برای حفظ درخشش و درخشش استفاده می شود.

کدام را انتخاب کنیم؟

انتخاب پولیش یا واکس تا حد زیادی به خودرو و هدف مالک بستگی دارد. برخلاف تصور عمومی، واکس باید در خودروهای جدید طبق برنامه منظم و طبق توصیه های سازنده استفاده شود. اما تا زمانی که خودرو خط و خش نخورده و رنگ آن مات نشده نباید از پولیش استفاده کنید.

استفاده منظم از واکس نیاز به پولیش را برای چندین سال از بین می برد. برای رنگ‌های قدیمی‌تر، برای بهترین نتیجه باید از واکس و پولیش به طور همزمان استفاده کنید.اگر می خواهید رنگ خودرو را در حالت فعلی نگه دارید، فقط از واکس استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که بعد از پولیش باید از واکس استفاده کنید، زیرا پولیش باعث آسیب پذیری خودرو در برابر زنگ زدگی و فرسایش می شود.

تفاوت بین واکس و پولیش

راه حل های دیگر

اگرچه واکس و پولیش از رنگ بدنه محافظت می کنند و درخشندگی و درخشندگی را به آن اضافه می کنند، اما در برخی مواقع این مواد جوابگو نیستند و خودرو باید دوباره رنگ آمیزی شود. در چنین شرایطی بهتر است بعد از رنگ آمیزی از واکس و پولیش استفاده کنید تا بدن حالت طبیعی خود را بازیابد.

لازم به ذکر است که برای فضای داخلی کابین انواع مختلفی از واکس و پولیش و مواد تمیز کننده وجود دارد که از سطوح داخلی در برابر گرد و غبار، نور و گرما محافظت می کند.

روش صحیح استفاده از پولیش و واکس چیست؟

با توجه به ماهیت عملکردهای مختلف واکس و پولیش، استفاده صحیح و با ترتیب مناسب ضروری است. طبیعتا توصیه می کنیم همه چیز را به دست متخصص بسپارید مگر اینکه تجربه، مهارت و ابزار لازم را داشته باشید.

1- رفع کدر شدن یا خراشیدگی:

در مرحله اول باید با شستشو سطح بدن از هرگونه آلودگی پاکسازی شود.سپس با استفاده از مواد مناسب با دستگاه و پد مخصوص پولیش با سرعت بالا آسیب را لایه برداری می کند. در مواردی که خراش و آسیب بسیار جزئی و سطحی باشد نیازی به استفاده از دستگاه ها نیست بلکه استفاده از آنها سرعت کار را افزایش می دهد.

توجه داشته باشید که در سرعت های بالا، دستگاه پولیش ممکن است رنگ روی سطح خودرو را بسوزاند، در صورتی که دستگاه را بیش از حد روی قسمتی از بدنه خودرو نگه دارید یا فشار دهید، ممکن است باعث سوختن رنگ در آن قسمت شود.

2- ترکیب و بهبود شفافیت رنگ:

در این مرحله پولیش با پد و دستگاه مخصوص با سرعت متوسط ​​اعمال می شود تا بهترین وضوح، استفاده با یک دست و عمق رنگ حاصل شود. پولیش برای استفاده دستی یا با یک دستگاه یا هر دو در بازار موجود است، بنابراین در انتخاب نوع پولیش دقت کنید تا بیشترین اثربخشی را تجربه کنید.

3- افزودن لایه محافظ با واکس:

در مرحله آخر، بدنه خودروی شما به محافظتی مانند پوست لایه برداری شده نیاز دارد. استفاده از واکس به ماندگاری و زیبایی رنگ خودرو در برابر عوامل خارجی مانند نور خورشید، مواد خورنده (مانند باران اسیدی، مواد شیمیایی مختلف یا فضولات پرندگان) و ذرات ریز و ساینده کمک می کند.چه زمانی و از چه نوع واکس و پولیش استفاده کنیم؟

به طور متوسط ​​یک یا دو پولیش در سال توصیه می شود و در بهار و پاییز که کمترین اختلاف دما و شدت نور را داریم.

استفاده از پولیش حساسیت بیشتری دارد، بنابراین از هیچ مارکی استفاده نکنید زیرا برخی از آنها ترکیبات گچ مانندی دارند که به جای از بین بردن خراش ها را پر می کند.

استفاده از واکس به عنوان محافظ محدود نیست، اما مدت زمان ماندن واکس روی بدنه خودرو بستگی به نوع واکس مورد استفاده دارد. واکس های ارزان قیمت واکس اثرات کوتاه تری دارند، حدود دو تا سه ماه، اما پرکننده های سرامیکی واکس برای مدت طولانی از سطح بدنه خودروی شما محافظت می کنند.

نکته: همیشه مدفوع پرندگان و مواد شیمیایی را به سرعت از سطح خودرو جدا کنید زیرا خاصیت خورندگی آنها می تواند باعث ایجاد لکه و آسیب به رنگ خودرو شما شود.

فرق بین واکس و پولیش

واکس در حال حاضر چند ماه محافظت می شود؟

بسته به میزان استفاده از خودرو، نحوه نگهداری، واکس که استفاده می کنید و محیط شما عامل دیگری برای محافظت از واکس خودرو شما است.لازم به ذکر است که در این مرحله گروه دیگری از محصولات به نام پوشش های سرامیکی ظاهر می شود. یک لعاب واقعی محصولی است که فاقد مواد ساینده است، بلکه ترکیبی از براق کننده و روغن های افزایش دهنده کیفیت است که به طور موثر رنگ باقی مانده در لایه های رنگی را پر می کند تا سطح بازتابنده روشن و یکنواختی را تضمین کند.

در برخی از رنگ‌های مدرن‌تر و ملایم‌تر، ما اصلا از پولیش خالص استفاده نمی‌کنیم، بلکه به طور منظم از پولیش به عنوان پوشش سرامیکی برای حفظ درخشش و ظاهر رنگ‌هایمان استفاده می‌کنیم.

این تضمین می‌کند که هر بار که جزئیات خودروی خود را با پوشش‌های شفاف روشن می‌کنید، تضمین می‌کنید که عملکرد طولانی‌تری در محافظت از رنگ شما وجود دارد.

اما پس از استفاده از پولیش بلافاصله با پوشش واکس یا سرامیک بدنه تکمیل می شود، در غیر این صورت این بتونه ها و روغن ها هستند که با اولین بارندگی یا شستشو سطح بازتابنده ای صاف ایجاد می کنند، سپس ماشین تمیز می شود.

با فرض اینکه یکی از این بسته های واکس یا پولیش را خریداری کرده اید و به دنبال درخشندگی به سطح خودرو خود هستید، ابتدا آن را با یک شامپوی ماشینی با کیفیت خوب بشویید و سپس با یک حوله میکروفایبر خشک آن را خشک کنید.این مرحله اول به شما امکان می دهد رنگ حاشیه را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران ، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

آدرس بخش صافکاری مدرن ، دیتیلینگ و تیونیگ خودرو ها : تهران ، آجودانیه ، مجتمع خودرویی الماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد