مجله خودرو

تویوتا نمونه اولیه احتراق هیدروژنی را برای Le Mans 2026 رونمایی کرد

به گزارش مستر مکانیک

موتور احتراق هیدروژنی به یک سیستم هیبریدی مرتبط است

سازمان‌دهندگان Le Mans 24 Hours قصد دارند تا سال 2030 تمام مسابقات اتومبیلرانی با هیدروژن حرکت کنند.

تویوتا در 24 ساعت لمانز 2026 با یک نمونه اولیه موتور هیدروژنی مسابقه خواهد داد – و متعهد شده است که به توسعه پیشرانه های احتراق هیدروژنی برای خودروهای جاده ای ادامه دهد زیرا این اعتقاد را دوچندان می کند که این یک مسیر بالقوه برای تحرک آلایندگی صفر است.

برای برجسته کردن تصمیم خود، این شرکت از تویوتا GR H2 Racing Concept در لمانز صبح امروز پیش از صدمین سالگرد مسابقه رونمایی کرد.

خرید لوازم یدکی خودرو

سازمان دهندگان مسابقه کلاس هیدروژنی را برای سال 2026 ایجاد کرده اند – برای مسابقات اتومبیلرانی با احتراق هیدروژن و سوخت هیدروژنی – و همچنین متعهد شده اند که از قوانین “تعادل عملکرد” ​​این رده برای قرار دادن اتومبیل ها در همتراز با سریع ترین اتومبیل های مسابقه استفاده کنند. این پتانسیل را برای یک خودروی هیدروژنی برای برنده شدن کامل باز می کند.

از سال 2030، برگزارکنندگان گفته‌اند که پیش‌بینی می‌کنند تمام ماشین‌های مسابقه‌ای در لمانز با موتور هیدروژنی کار خواهند کرد. در حالی که مقررات اجازه استفاده از سلول‌های سوختی هیدروژنی و موتورهای احتراقی را می‌دهد، مورد دوم مورد علاقه بسیاری – از جمله تویوتا – است زیرا صدا و احساسات درونی ماشین‌های مسابقه امروزی را حفظ می‌کند.

جزئیات فنی بسیار کمی از تویوتا GR H2 Racing Concept فاش شده است، فراتر از این واقعیت که این خودرو از یک موتور هیدروژنی متصل به یک سیستم هیبریدی نیرو می گیرد و طول آن 5100 میلی متر و عرض آن 2050 میلی متر است. مسابقه‌ای LMP1-H Le Mans Prototype که مسابقه آخر هفته را به‌عنوان مورد علاقه آغاز می‌کند، 4650 میلی‌متر طول و 1900 میلی‌متر عرض دارد.

تویوتا مدت‌ها پیشگام هیدروژن به‌عنوان منبع سوخت صفر دی‌اکسید کربن بوده و خودروی جاده‌ای با سلول سوختی تویوتا میرای را تجاری کرده و همچنین چندین کاربرد سنگین را برای پیشرانه توسعه داده است. با این حال، در سال‌های اخیر، توسعه فناوری موتورهای هیدروژنی خود را به ویژه برای استفاده در ورزش موتوری افزایش داده است.

از سال 2021، با استفاده از تویوتا کرولا با موتور هیدروژنی در سری Super Taikyu در ژاپن رقابت می کند. این خودرو همچنین از این خودرو در مسابقات استقامتی فوق العاده در تایلند استفاده کرده است و اوایل امسال فوجی 24 ساعت را با این خودرو به پایان رساند.

تویوتا در بیانیه‌ای درباره برنامه مسابقه‌ای خود گفت: «فناوری‌های خود را در محیط سخت ورزش‌های موتوری تقویت کرده و با شرکای همفکر خود در داخل و خارج از صنعت خودروسازی، تلاش‌های خود را برای تولید، حمل و نقل و استفاده از هیدروژن به سمت صنعت خودرو سرعت بخشیده است. تحقق جامعه ای بدون کربن تویوتا قصد دارد چنین تلاش‌هایی را برای ساخت خودروهای بهتری که در موتوراسپرت‌ها با استفاده از موتور هیدروژنی کرولا تولید می‌کنند، بیشتر کند.

تویوتا در مورد پتانسیل موتورهای هیدروژنی که برای کاربردهای جاده‌ای توسعه می‌یابند، گفت: «ما حدود 50 درصد از مسیر توسعه‌ای که برای رسیدن به تولید خودروهای جاده‌ای مورد نیاز است، عبور کرده‌ایم. نمی دانیم که به آنجا می رسیم یا نه، اما هنوز تسلیم نشده ایم.

با توجه به نیازهای مشتریان و محیط در همه بازارهایی که تویوتا خودرو می فروشد، ما ترجیح می دهیم رویکرد چند فناوری را باز نگه داریم.

تویوتا قبلاً نسخه‌های موتور هیدروژنی GR یاریس، GR کرولا و کرولا کراس را به نمایش گذاشته است.

تویوتا GR H2 Racing Concept با همکاری مرکز تحقیقاتی تویوتا در هیگاشی فوجی و تویوتا گازو ریسینگ اروپا در کلن، که ماشین‌های مسابقه‌ای فعلی این تیم را اداره می‌کند، به یک خودروی مسابقه‌ای کامل تبدیل خواهد شد.

هنوز تصمیم گیری نشده است که آیا مسابقات هیدروژنی در لمانز در سال 2026 شرکت خواهند کرد یا اینکه هر یک از فهرست رانندگان فعلی تیم به این برنامه منتقل خواهند شد. تا به امروز، کرولا با نام های ستاره ای مانند آکیو تویودا، مدیرعامل سابق تویوتا با نام مستعار موریزو و راننده سابق مسابقات رالی جهان، Jari-Matti Latvala، مسابقه داده است.

برگزارکنندگان لمانز از سال 2018 در مورد اجرای کلاس هیدروژنی در این مسابقه صحبت کرده‌اند و قبلاً دو بار مهلت راه‌اندازی یک دسته برای خودروها را به تعویق انداخته‌اند. با این حال، اکنون به طور آزمایشی به سال 2026 متعهد شده است و خودروهایی را که با هایپرکارهای امروزی رقابت می کنند، برابری می کند. در ابتدا پیش‌بینی می‌شد که این رده با مشخصات شاسی‌های تک تولیدی اجرا شود، اما اعتقاد بر این است که اکنون علاقه کافی در میان سازندگان وجود دارد که برای پیشرفت‌های فردی باز باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد