مجله خودرو

در داخل هیوندای IONIQ 6 اسرار هوای افزایش برد

به گزارش مستر مکانیک

نمای کم ارتفاع هیوندای IONIQ 6 در دنیای خودروهای الکتریکی بی‌نظیر است.

دریابید که چگونه هیوندای مایل بیشتری را طی کرد و تمام جزئیات ریز را در IONIQ 6 تمام الکتریکی جدید خود به کار برد.

نمای سالن چهار در کم ارتفاع هیوندای IONIQ 6 در دنیای خودروهای برقی بی‌نظیر به نظر می‌رسد: نادیده گرفتن قراردادها و تضعیف روند فعلی برای شاسی‌بلندهای تمام الکتریکی بزرگ. اما دلیلی پشت قافیه وجود دارد.

طراحی براق خودرو صرفاً به سبک و میل نیست (اگرچه IONIQ 6 امتیاز بالایی در این زمینه دارد). این همچنین در مورد بهره وری آیرودینامیک است. کشش کمتر و کاهش مقاومت هوا به معنای برد بیشتر و صرف زمان کمتر برای شارژ است، در حالی که به کاهش صدای باد کمک می‌کند که با موسیقی متن فوق‌العاده بی‌صدا همراه یک پیشرانه الکتریکی قابل توجه‌تر است.

خرید لوازم یدکی خودرو

به همین دلیل است که شکل برازنده و کارآمد IONIQ 6 به همان اندازه که از نظر زیبایی شناسی، با عملکرد هدفمند تعریف و شکل گرفته است. در ورزش، رقبا اغلب در مورد دستاوردهای حاشیه ای صحبت می کنند: تمرکز بر روی بسیاری از پیشرفت های کوچک در کارایی که به زودی بیشتر از مجموع اجزای آنها می شود. در آیرودینامیک هم همینطور است. کسرهای زیادی از جزئیات کاهنده کشش که همگی به کل می افزایند.

طراحان هیوندای قبل از استفاده از ابررایانه‌های پیشرفته و تونل‌های باد مجازی پیشرفته برای شکل دادن و اصلاح جزئیات طراحی خود، به برخی از ساده‌ترین اشکال در تاریخ خودرو و هواپیما و طبیعت برای الهام گرفتن نگاه کردند. نتیجه: ضریب درگ شگفت‌انگیز پایین برای IONIQ 6 تنها 0.21 و تا 338 مایل برد تمام الکتریکی[1].

MIN Byung-hoon می گوید: «در عصر خودروهای الکتریکی، مقاومت هوا از هر عملکرد دیگری مهمتر است. مدیر توسعه عملکرد خودرو هیوندای. مهندسان و طراحان آیرودینامیک هیوندای از طریق تلاش های جمعی خود به معیار جدیدی برای هیوندای دست یافته اند.

ما اخیراً IONIQ 6 را به سفری در سراسر اسکاتلند بردیم تا دریابیم که چگونه از هر نظر شیک‌تر و هوشمندتر است، و می‌توانید نحوه کار ما را در ویدیوی زیر مشاهده کنید. ما همچنین فناوری کلیدی را که به IONIQ 6 کمک می‌کند تا برد چشمگیر خود را ارائه دهد، تجزیه کرده‌ایم. اما همچنین برای بررسی برخی از اسرار آئرودینامیک پنهان آن، به زیر و اطراف پوسته‌ای که با دقت ساخته شده و مجسمه‌سازی شده بود، نگاه کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید…

درباره هیوندای IONIQ 6 بیشتر بدانید

شماره 1: با الهام از اسکاراب ها و فانتوم ها

مشخصات کلی هیوندای IONIQ 6 به شدت تحت تأثیر طراحی های نمادین استریم لاینرهایی بود که از دهه 1930 بیرون آمدند: دوره ای که در آن آیرودینامیک شکل تعیین کننده هر چیزی بود که حرکت می کرد، خواه هواپیما، قطار یا اتومبیل. سایمون لوزبی، رئیس بخش استایل هیوندای، از خودروهای نمادین «استریم لاینر» مانند Stout Scarab 1947، Phantom Corsair و Saab Ursaab به عنوان تأثیرات کلیدی یاد می کند.

او می گوید: «دهه 1930 آغاز واقعی طراحی آیرودینامیک بود. الهام گرفتن از آن دوران بهترین راه برای ایجاد حس منحصر به فرد عملکرد پایدار در بخش خودروهای الکتریکی بود. طراحی IONIQ 6 با یک منحنی واحد آغاز شد که نمایه و معماری آن را مشخص می‌کند: فرم کارآمد نهایی. “Electrified Streamliner” به سرعت به نام حیوان خانگی ماشین تبدیل شد.

شماره 2: توسط طرفداران برتر هیوندای تحسین شده است

ظاهر کلی هیوندای IONIQ 6 ممکن است از میراث استریم لاینرهای دهه 1930 الهام گرفته شده باشد، اما قدرت ابرکامپیوترهای مدرن به این معنی است که انبوهی از طرح‌ها را می‌توان تا بهترین جزئیات آزمایش کرد و با چرخش سریع‌تر ایده‌های بیشتر، به تیم طراحی هیوندای کمک کرد. دقیقاً راه حل مناسب را پیدا کرده و انتخاب کنید.

اسپویلر عقب دم اردک IONIQ 6 را بگیرید. بیش از 70 نوع مختلف با استفاده از دینامیک سیالات محاسباتی پیشرفته آزمایش شدند، قبل از اینکه در یک تونل باد واقعی، سرعت جریان هوا تا 122 مایل در ساعت از یک فن 3400 اسب بخاری به کار گرفته شوند.

شماره 3: مراقب باشید! یک اسپیت فایر در پشت شما وجود دارد

یکی دیگر از تأثیرات کلیدی در هوا، سوپرمارین اسپیت فایر نمادین بود. هیوندای IONIQ 6 شکلی شبیه بال هواپیما دارد تا هوا را صاف کند و اسپویلر عقب «دم اردک» آن نیروی رو به پایین ایجاد می‌کند تا بالابری را که به طور طبیعی در خودرو در سرعت‌های بزرگراه اتفاق می‌افتد متعادل کند و از ثبات بهتر و افزایش اعتماد به نفس در رانندگی اطمینان حاصل کند.

با این حال، نیروی رو به پایین نیز باعث ایجاد کشش می شود. بنابراین، طراحان هیوندای بالهای الهام گرفته شده از اسپیت فایر را در کناره اسپویلر اعمال کردند تا جریان هوا را از سقف جذب کند، جریان های گردابی از کنار خودرو را کاهش دهد و گرداب های نوک اسپویلر را به حداقل برساند.

شماره 4: پرندگان پر…

سوپرمارین اسپیت فایر تنها هوانورد آکروباتیکی نیست که از طراحی هیوندای IONIQ 6 الهام گرفته است. رئیس هیوندای می گوید: “ما همچنین از طبیعت الهام گرفتیم: به خصوص شکلی که یک شاهین شاهین هنگام شیرجه زدن به دنبال طعمه با سرعت 390 کیلومتر در ساعت به خود می گیرد.” از توسعه آیرودینامیک، جین هیوک چانگ.

شماره 5: طراحان هیوندای دچار مشکل شدند

به گفته هیوندای، دریچه هایی که به طور سنتی در جلوی خودرو قرار می گیرند و هوا را در زیر کاپوت هدایت می کنند تا موتور و ترمزها را خنک کنند، می توانند تا 20 درصد از کل مقاومت هوا را تشکیل دهند. یک خودروی برقی به خنک‌سازی کمتری نیاز دارد، بنابراین IONIQ 6 دارای دریچه‌های هوای فعال روی سپر است که بسته می‌مانند تا جریان هوا در جلوی خودرو راحت‌تر شود، اما در صورت نیاز به خنک‌سازی برای باتری و پیشرانه، باز می‌شوند.

شماره 6: این پرده برای چرخ است

در خودروهای الکتریکی، چرخ ها تا حدودی برای بسته بندی ضروری هستند. اما از آنجایی که چرخ‌ها آیتم‌های بزرگ و بزرگی هستند، با پره‌هایی که با سرعت بالا می‌چرخند، یکی از بزرگترین تأثیرات منفی بر آیرودینامیک خودرو هستند و نیروی کشش زیادی را ایجاد می‌کنند. بنابراین، چگونه می توانید آن را بدون از دست دادن خود چرخ ها برش دهید؟ وقت برداشتن پرده است.

دریچه‌های اطراف سپر جلوی IONIQ 6 و هوای هدایت قوس چرخ در اطراف بیرون چرخ‌ها ایجاد می‌کنند – اساساً یک مانع هوا (یا پرده) ایجاد می‌کنند که مانند یک سطح جامد عمل می‌کند و هوا را به آرامی در کناره‌های IONIQ 6 هدایت می‌کند.

شماره 7: به شکاف ها توجه کنید

شکاف بزرگ ایجاد تلاطم بین قوس چرخ خودرو و لاستیک یکی دیگر از دشمنان کارایی است. به همین دلیل است که هیوندای IONIQ 6 دارای کاهنده‌های فاصله چرخ‌ها است که به‌طور نامحسوس بخشی از این فضا را پر می‌کند.

با توجه به اینکه شکاف بین قوس چرخ و لاستیک با فشرده شدن و انبساط لاستیک و سیستم تعلیق، و با چرخاندن فرمان، به طور قابل توجهی کوچک و منبسط می شود، کوچک نگه داشتن این فاصله به اندازه کافی برای آیرودینامیک کارآمد آنقدرها هم که به نظر می رسد ساده نیست. ما بسیاری از اسرار هیوندای را فاش نخواهیم کرد، اما فقط باید نگاه کنید که فاصله چرخ های IONIQ 6 چقدر کم است تا متوجه شوید که آنها معجزه کرده اند.

شماره 8: مخفی ماندن، درست تا انتها

برداشت اول همه چیز است. اما گاهی اوقات برای یافتن رازهای واقعی باید زیر پوست را نگاه کنید. این به ویژه در مورد هیوندای IONIQ 6 صادق است.

به لطف طراحی ساده‌تر باتری خودروهای الکتریکی، هیچ گیربکس یا اگزوزی برای نگرانی وجود ندارد. بنابراین، IONIQ 6 دارای یک کف صاف است که به طور کامل سطح زیرین خودرو را می‌پوشاند و هوا را راحت‌تر به دیفیوزر عقب هدایت می‌کند. این دیفیوزر با الهام از طراحی «دم قایق» شامل تله‌های جداکننده‌ای است که به طور موثر حجم پشت IONIQ 6 را پر می‌کند: آخرین مرحله در داستانی متقاعدکننده از کاهش درگ.

درباره هیوندای IONIQ 6 بیشتر بدانید

[1] نتایج مصرف سوخت و CO2 برای هیوندای IONIQ 6 Premium 77 kWh 228PS RWD MY23: حداکثر برد الکتریکی: 338 مایل. انتشار CO2: 0 گرم در کیلومتر. این ارقام پس از شارژ کامل باتری به دست آمد. محدوده الکتریکی نشان داده شده با استفاده از روش تست WLTP به دست آمد. ارقام نشان داده شده برای اهداف سازگاری هستند. فقط ارقام مصرف سوخت، CO2 و برد الکتریکی را با سایر خودروهای آزمایش شده با روش های فنی مشابه مقایسه کنید. این ارقام ممکن است نتایج واقعی رانندگی را منعکس نکنند، که به تعدادی از عوامل از جمله شارژ باتری، لوازم جانبی نصب شده (پس از ثبت نام)، تغییرات آب و هوا، سبک رانندگی و بار خودرو بستگی دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد