دانشنامه خودرو

دلیل نوسان دور موتور چیست؟

دلیل نوسان دور موتور پشت آمپر چیست؟

مالکان و رانندگان خودرو را از نظر دانش و آشنایی با مسائل فنی خودرو و از نظر آنچه که صنعت خودروسازی برای آن ها در نظر گرفته است اعم از دستورالعمل های مشتری و … می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد. برخی از رانندگان وسیله نقلیه خود را مانند کف دست خود می شناسند، برخی دیگر هیچ اطلاعاتی ندارند، اما آنچه را که سازنده برای آنها ارائه کرده است، مطالعه کنید. برخی دیگر به صداهای خودرو حساس هستند و برخی نسبت به علائم، نمادها و نورهای روی صفحه نمایشگر حساسیت زیادی نشان می دهند. برخی بر نگهداری و خدمات دوره ای تاکید ویژه ای دارند. در هر صورت با توجه به کاهش هزینه ها و داشتن خودرویی سالم و قابل اعتماد، لازم است رانندگان و دارندگان خودرو در صورت احساس نامناسب و غیرعادی یا مشکل، نسبت به رفع آن اقدام و در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام کنند.
یکی از مهمترین علائم روی صفحه نمایش (که به پشت آمپر گفته می شود) دور موتور است که می تواند به صورت دستی (آنالوگ) یا دیجیتال نمایش داده شود.واحد اندازه گیری دور موتور RPM است که مخفف عبارت Revolutions Per Minute است و تعداد دورهای میل لنگ را در یک دقیقه نشان می دهد. این نشانگر چه به صورت دستی و چه دیجیتال، توجه همه رانندگان را به خود جلب می کند، حتی آنهایی که دقت زیادی به نمایشگرها و علائم و چراغ های روی آن ندارند و اگر تغییری در آن مشاهده کنند، کنجکاو می شوند. در مورد آن، نشان خواهد داد و سعی خواهد کرد آن را برطرف کند.
با دانشنامه مستر مکانیک همراه باشید تا با علل مختلف تغییر دور موتور و نحوه مقابله با آن آشنا شوید.

“RPM” به چه معناست؟

RPM مخفف عبارت Revolutions Per Minute است. به بیان ساده، قرائت RPM یک موتور تعداد دور چرخش روتور مونتاژ یا میل لنگ را در یک دقیقه نشان می دهد.
با افزایش فشار روی دریچه گاز، دور موتور نیز افزایش می یابد. به همین ترتیب، کاهش گشتاور خروجی منجر به کاهش دور موتور در دقیقه می شود.
دور موتور روی صفحه نمایش قرار می گیرد و اکثر مردم آن را به عنوان پشت آمپر می شناسند. همانطور که گفته شد این نشانگر به صورت دستی (آنالوگ) یا دیجیتال بوده و نظر تمامی رانندگان را به خود جلب می کند.نحوه بیان سرعت چرخش میل لنگ یا دور موتور به این صورت است که آنچه راننده روی صفحه می بیند یک عدد دیجیتال است و برای محاسبه عدد واقعی باید در 1000 ضرب کرد به عبارت دیگر آنچه که راننده روی صفحه می بیند. صفحه نمایش صفحه نمایش 1/1000 (یک هزارم) تغییر واقعی است و دلیل انتخاب این اندازه پر نبودن صفحه به دلیل تعداد زیاد اعداد است. همانطور که گفته شد اگر عقربه دور موتور روی عدد سه باشد سرعت چرخش میل لنگ 3000 دور در ثانیه (3 برابر 1000) یا 50 دور در ثانیه (3000 تقسیم بر 60) است!

نوسان دور موتور

دلایل تغییر دور موتور هنگام رانندگی

تغییرات غیرعادی در دور موتور (RPM) می تواند نتیجه بسیاری از شرایط و مشکلات اساسی در قسمت های مختلف باشد که همه آنها نیاز به بررسی دقیق دارند.
در زیر برخی از رایج ترین دلایل تغییر دور موتور که می تواند به هر راننده ای کمک کند آورده شده است

نشت خلاء

نشتی خلاء یکی از شایع ترین دلایل تغییر دور موتور است. مقدار هوای ورودی به موتور توسط کامپیوتر موتور (ECU) ارائه شده توسط خودرو و استپر موتور (در خودروهای مجهز به این قطعه) محاسبه شده و وارد موتور می شود.زمانی که موتور در حال کار است، چه در حالت سکون و چه زمانی که راننده پدال گاز را فشار می دهد و خودرو در حال حرکت است، خلاء نسبی در منیفولد هوا وجود دارد و تحت هیچ شرایطی نباید هوا از راه دیگری غیر از پمپ و پمپ وارد موتور شود. استپر . موتور.و باعث تغییر در میزان خلاء موتور می شود. اگر بنا به دلایلی هوا به دلیل عدم وجود آب بند خوب از طریق گذر یا کانال وارد موتور شود به آن نشت خلاء می گویند. این وضعیت باعث می شود نسبت هوا به سوخت تغییر کند و باعث خرابی موتور و ایجاد تغییراتی در چرخش میل لنگ شود که راننده می تواند آن را روی صفحه نمایش حس و مشاهده کند.

مشکلات احتراق

همانطور که می دانید احتراق در موتورهای بنزینی توسط شمع در محفظه احتراق انجام می شود و در نتیجه عدم کارایی مناسب در سیستم جرقه زنی موتور نیز می تواند مقصر تغییرات محسوس RPM باشد. این مشکلات می تواند شامل خرابی جرقه، خرابی سیم یا کابل و اتصال و وقفه در مدارهای مربوط به سیستم الکتریکی موتور باشد.
در خودروهای کاربراتوری آسیب به دلکو، برق و سایر قطعات مربوط به سیستم کانال موتور می تواند در انتقال جرقه اختلال ایجاد کند و باعث تغییر دور موتور شود

خرید لوازم یدکی خودرو

اختلال در سیستم سوخت رسانی

سوخت موجود در موتور خودرو توسط پمپ بنزینی که از طریق سیستم سوخت رسانی وارد انژکتورها می شود کشیده می شود و با ریختن آن در محفظه احتراق آماده تبدیل سوخت به قدرت موتور می شود، بنابراین کمبود سوخت برای احتراق را می توان انجام داد. . به عنوان یکی از دلایل احتمالی بی نظمی در دور موتور در نظر گرفته می شود. مشکلاتی از این نوع می تواند ناشی از گرفتگی فیلتر بنزین یا خرابی پمپ بنزین و همچنین مشکلات مربوط به خرابی انژکتور باشد.

خرابی سنسور دریچه گاز

سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو وظیفه ارائه بازخورد به کامپیوتر موتور (ECU) در مورد موقعیت پدال گاز را بر عهده دارد. اختلال در این بازخورد می تواند منجر به عملکرد غیرعادی موتور شود که بسیار نامنظم است و باعث نوسانات RPM خودرو می شود.

خرابی سنسور دور موتور

تقریباً تمام دستگاه های مدرن از یک یا چند سنسور اختصاصی رفلکس استفاده می کنند. اینها معمولاً شامل سنسورهای میل بادامک و میل لنگ موتور هستند. هنگامی که این حسگرها شروع به از کار افتادن می کنند، مجموعه ای از علائم عجیب و غریب ممکن است رخ دهد.
این سنسورها وظیفه اندازه گیری سرعت چرخش موتور و ارسال سیگنال آن به کامپیوتر موتور خودرو (ECU) را بر عهده دارند تا کامپیوتر خودرو بر اساس آن میزان پاشش سوخت و همچنین جریان هوای خودرو را کنترل کند.

دریچه کنترل هوای دور آرام

اگر به نظر می رسد سرعت موتور خودروی شما در حالت دور آرام نوسان زیادی دارد، خرابی سوپاپ کنترل هوا یا استپر موتور یا سوپاپ گاز وسیله نقلیه شما می تواند دلیل این مشکل باشد. این سوپاپ هنگام بسته شدن صفحه گاز موتور، جریان ورودی را تنظیم می کند.
زمانی که سطح دور آرام موتور یا دریچه پمپ و قطعات مربوطه آسیب ببینند یا با کربن و گرد و غبار آسیب ببینند و مسیر جریان هوا نسبت به مقدار استاندارد تغییر کند، می تواند باعث تغییر دور موتور شود.

خرابی کامپیوتر موتور (ECU)

یکی از عواملی که می تواند باعث تغییر دور موتور شود، خرابی کامپیوتر موتور (ECU) است که البته به ندرت اتفاق می افتد و از آنجایی که کنترل کامپیوتر کار سختی است و دانش زیادی می طلبد. بهتر است قبل از قرار دادن آخرین اولویت آن را بررسی کنید.

خرابی استپر

استپر موتور یکی از مهم ترین قطعات موتور خودرو است که خرابی آن بر عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد و باعث افزایش آلایندگی خودرو می شود.موتور پله ای یکی از قطعات سیستم سوخت است که برای تولید نیرو در موتور استفاده می شود. اکثر خودروها به این قطعه مجهز هستند. این قطعه تحت کنترل کامپیوتر موتور (ECU) بوده و با دریافت فرمان از آن کار می کند. کامپیوتر موتور نیز با توجه به اطلاعات دریافتی از سنسورهای دیگر به استپر موتور فرمان می دهد. به عبارت دیگر استپر موتور یک محرک است.
عملکرد این قسمت باعث می شود که میزان هوای ورودی به موتور در دور آرام تنظیم شود. دور آرام به معنای زمانی است که پدال گاز توسط راننده فشار داده نمی شود. فشار ندادن پدال گاز ممکن است هنگام استارت زدن خودرو، زمانی که خودرو در حال گرم شدن است، زمانی که خودرو پشت چراغ قرمز یا در ترافیک سنگین قرار دارد، یا در فاصله زمانی بین تعویض دنده رخ دهد. اگر استپر موتور کار خود را به خوبی انجام ندهد، علاوه بر این که خودرو در شرایط فوق می تواند بمیرد، می تواند باعث تصادف نیز شود.
تصور کنید که راننده می خواهد موتور را بچرخاند، ابتدا پایش را از روی پدال برمی دارد و موتور را می چرخاند، اگر وسیله نقلیه رها شود و راننده پایش را از روی پدال گاز بردارد، ماشین وسیله نقلیه اگر ماشین است ماشین تحریر این کار را می کند. به درستی کار نمی کند، ترمزهای خودرو بسیار ضعیف خواهد بود و ممکن است باعث تصادف غیرقابل اجتناب شود.همانطور که در بالا ذکر شد خرابی استپر موتور یا آسیب دیدن آن می تواند باعث تغییراتی در سرعت موتور خودرو در دور آرام شود.

نوسان دور موتور با روشن کردن کولر خودرو

زمانی که کولر روشن است، تغییر جزئی در دور موتور طبیعی است، اما باید در نظر داشت که این تغییرات تنها در زمانی که کمپرسور سرد کار می کند و قطع می شود، باید مورد توجه قرار گیرد. جدا از این تغییرات دور موتور باید ثابت بماند و تغییرات محسوسی نداشته باشد.
این نوسانات کوچک زمانی رخ می دهد که موتور سعی می کند سرعت دور آرام خود را افزایش دهد تا بر فشار اضافی وارد شده توسط کمپرسور تهویه مطبوع خودرو در هنگام رانندگی غلبه کند. بلافاصله پس از جدا شدن کلاچ کمپرسور، این سرعت در حالت آزاد به حالت عادی کاهش می یابد.

آیا ادامه رانندگی با دور موتور متغیر امن است؟

مهم است که به یاد داشته باشید که تعدادی از شرایط زمینه ای می تواند مسئول تغییرات در RPM موتور باشد که برخی از آنها می تواند باعث نگرانی جدی راننده شود. بنابراین، اگر نمی توانید مطمئن باشید که چنین مسائلی شما را غافلگیر نمی کند، بهتر است از رانندگی با وسیله نقلیه ای که تغییرات دور موتور غیرقابل توضیحی را تجربه می کند، اجتناب کنید.در برخی موارد، ادامه رانندگی در این شرایط خطر آسیب به موتور و آسیب دیدگی راننده را به همراه دارد. این مورد اغلب زمانی رخ می دهد که مشکلات و عیوب جدی در سیستم روشنایی وجود داشته باشد، زیرا اگر اتصال کافی وجود نداشته باشد، مثلاً به دلیل نقص در برق، کابل یا سیم، سوخت بدون آتش سوزی از طریق موتور به خروجی موتور هدایت می شود. اگزوز خودرو و باعث آسیب به مبدل کاتالیزوری می شود.
احتمال متحمل شدن چنین آسیبی تنها با مدت زمان رانندگی با خودروهای دارای مشکل افزایش می یابد.
در هر صورت باید هر چه سریعتر علت اصلی تغییرات دور در دقیقه خودرو بررسی و منشا مشکل شناسایی و برطرف شود. انجام این کار باعث کاهش خطر آسیب موتور و کاهش هزینه های اضافی می شود.
برای تشخیص دقیق منبع مشکل و رفع آن، باید در اسرع وقت به یک مرکز خدمات خودرو مورد اعتماد یا یک مکانیک واجد شرایط مراجعه کنید.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

آدرس بخش تعمیرات خودرو : تهران، اتوبان نواب شمال به جنوب، بالای پل 9 دی، تقاطع خیابان قزوین، ابتدای هلال احمر، پشت ایستگاه اتوبوس کشاورز، پلاک 485

آدرس بخش صافکاری مدرن ، دیتیلینگ و تیونیگ خودرو : تهران ، آجودانیه ، مجتمع خودرویی الماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد