مجله خودرو

رئیس طراحی کیا: “پس از SUV در راه است”

به گزارش مستر مکانیک

EV9 که اواخر امسال عرضه می‌شود، پاسخی به روند طراحی EV دیکته‌کننده هوا است

مغز پشت فلسفه طراحی Kia’s Opposites United توضیح می دهد که چرا روزهای 4×4 سنتی شماره گذاری شده اند.

زمانی که برندهای خودرویی نامی برای استراتژی طراحی آینده خود می گذارند، غلبه بر این مشکل می تواند سخت باشد.

جامد مدرن، ورزشی حسی و مواردی از این دست – اصطلاحات مبهمی که در مایکروویو بازاریابی عالی در تلاش برای ایجاد یک پیوند تمیز بین هر محصول در خط تولید یک نام تجاری پخته شده است. و اکنون Opposites United وجود دارد – نه یک برنامه دوستیابی بد تصور، بلکه دیدگاه تعمیرگاه کیا از طیف وسیعی از اتومبیل‌ها که از تضادهای موجود در طبیعت و انسانیت الهام گرفته است.

خرید لوازم یدکی خودرو

با این حال، این چشم‌ها را باز کنید، زیرا پس از کالبد شکافی، این نام خلاصه‌ای موجز و تازه از تضادهای بین شدید و نرم و خمیده و تمیز را نشان می‌دهد که آخرین محصول کیاس چنین تحسین‌کننده‌ای را از سوی مصرف‌کنندگان و منتقدان به دست آورده است.

اسپورتیج، سورنتو، EV6، EV9 و EV5 این فلسفه را تا حد زیادی تجسم کرده‌اند، و بدون شک بخش خوبی از موفقیت جهانی کیا در نجوم را می‌توان به کاوش‌های متهورانه و مطمئن طراحان آن نسبت داد.

کریم حبیب، طراح خودروی تحسین شده، متهم به انتقال این کانسپت از صفحه طراحی به نمایشگاه است، که به خاطر نگارش تعدادی بی‌ام‌و بسیار مهم در طول سال‌های حضورش در مونیخ، قبل از پیوستن به کیا (از طریق اینفینیتی) در سال 2019، شهرت دارد.

این کانادایی اخیراً برای معرفی شاسی‌بلند برقی سه ردیفه EV9 در مرکز صحنه قرار گرفت و بدون شک با پیشبرد برنامه‌های بلندپروازانه محصول جهانی خود در سال‌های آتی، تبدیل به یک پیشروی واقعی برای کیا خواهد شد.

بلافاصله او مشتاق است که یک چیز را مشخص کند: آنچه به طور قطعی استراتژی طراحی کیا را هدایت نمی کند، علیرغم قیمت فهرست 80000 پوندی پیش بینی شده EV9، میل آشکار به یک اخلالگر ممتاز است.

حبیب توضیح می‌دهد: «ما هرگز سعی نمی‌کنیم در مورد قیمت‌های برتر یا لوکس صحبت کنیم. اول از همه، از این کلمات بیش از حد استفاده می شود. آنها به ما زنگ نمی زنند. اما من فکر می کنم یک کیفیت آرزویی وجود دارد که ما دوست داریم محصولاتمان داشته باشند.

و من نمی‌دانم که آیا این دقیقاً کلمه درستی است یا نه، اما ما می‌خواهیم که مردم به آن اهمیت دهند، زیرا معنایی دارد.»

برچسب مخالفان یونایتد به همان اندازه که برای تمام مدل‌های کیا اعمال می‌شود، به طور کامل اعمال می‌شود. به عنوان مثال، EV9 رویکرد طراحی کاملاً متفاوتی نسبت به برادر EV6 خود دارد که از نظر فنی مرتبط است، و پیوندهای سبکی بین Picanto و Proceed، Sportage و Stonic و Soul و Sorento به‌جای آشکار، مؤثر هستند – جلوه‌ای از میل ثابت کیا. رویکرد عروسک روسی را دنبال نکنید.

حبیب می‌گوید که او می‌خواهد به «سبد محصولی دست یابد که یکپارچگی مشخصی بین محصولات داشته باشد، اما در عین حال عناصر خاص خود را داشته باشد». او اضافه می‌کند که تفاوت فاحش بین EV6 و EV9 لزوماً به این معنا نیست. حرکتی به سمت چنین تمایز افراطی برای هر مدل آینده. او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم هر کدام به اندازه این دو متفاوت باشند. این راهی نیست که ما بخواهیم یک برند بسازیم. ما می خواهیم یک برند با ثبات و شناخته شده بسازیم.

اما در عین حال، ما تقریباً سه میلیون خودرو در سال و با نوع‌شناسی بسیار متفاوت برای انواع مختلف وسایل نقلیه در بازارهای مختلف می‌سازیم، بنابراین نمی‌توان همه آنها از یک قالب خارج شوند.»

در واقع، در حالی که EV9 به طور قابل‌توجهی یک SUV به معنای سنتی بسیار بیشتر از EV6 تهاجمی‌تر و پایین‌تر است، اخلاق طراحی آن نشان‌دهنده دور شدن از علائم مشخص شده توسط دومی نیست.

حبیب می گوید: «راستش نمی گویم ما چیزی را رها می کنیم. ما سعی کردیم یک فلسفه طراحی را توسعه دهیم که مبتنی بر جزم نباشد. شاید اصول خاصی وجود داشته باشد که در سایر خودروها نیز تکرار شود، اما اجرا و روش های مختلف استفاده از آن به نظر من باید باز باشد.»

بنابراین، سوال قاتل برای هر طراح امروزی، و سوالی که به ویژه زمانی که در سایه EV9 یکپارچه و سر به فلک کشیده مطرح می شود، مناسب به نظر می رسد: آیا ما همیشه خودروهای شاسی بلند خواهیم داشت؟

حبیب با فروتنی تازه پاسخ می دهد: “من دوست ندارم وانمود کنم که می توانم به مردم بگویم که در آینده چه خواهند کرد.”

اما یک بحث فلسفی در اینجا وجود دارد، و این بحثی است که به وضوح هر بحثی را در دیوارهای استودیوی طراحی نامیانگ کیا شکل می دهد.

شاسی بلندهای شاسی بلند ممکن است از مردمی که در حال رانندگی هستند یاد بگیرند [MPVs] و خسته بودن از آن،” او فکر می کند، و با قاطعانه تر و جالب تر اضافه می کند: “پس از SUV در راه است.”

در ماه‌های اخیر، چندین برند اشاره کرده‌اند که روزهای شاسی‌بلندهای سنتی – که می‌گویند عمودی، دو جعبه‌ای، کاملاً مغرضانه در جاده‌ها و اغلب توسط علاقه‌مندان به خودرو مورد تمسخر قرار می‌گیرند – به پایان رسیده است.

تمرکز فزاینده بر کارایی آیرودینامیکی و پایداری نیاز به بازنگری دارد، حتی اگر تقاضا برای چنین مدل هایی به سطوح بی سابقه ای افزایش یابد.

حبیب رویکردی باز دارد: «ما چیزهای مختلفی را امتحان خواهیم کرد. “من فکر می کنم راه های کارآمدتری برای فضاسازی وجود دارد.”

ریشه کن کردن تونل انتقال و محفظه موتور یک رویکرد کاملاً جدید را در طراحی داخلی امکان پذیر می کند، و خودروهای آینده نزدیک از نظر تئوری نیازی به داشتن اندازه و شکل یکسان برای ارائه کاربرد و راحتی قابل مقایسه ندارند.

او می‌گوید: «من شخصاً معتقدم که شما می‌توانید ون‌های بسیار جالبی را انجام دهید. اما در نهایت برای حبیب بحث تقسیم بندی نیست. در عوض: «من فکر می‌کنم در دنیایی که پیشرفت فناوری باید قابل مشاهده باشد.

“اگر SUV نتواند این را نشان دهد، زنده نخواهد ماند. اگر ما موفق شویم وسایل نقلیه ای بسازیم که SUV هایی هستند که احساس پیشرفت می کنند، فکر می کنم آنها زنده خواهند ماند. بنابراین فکر می کنم این سوال بیشتر است. از خود گونه‌شناسی واقعی: نماد چیست؟»

درس های طراحی کیا از لندرور

کیا از طراحی لندرور الهام گرفته است؟ شاید غیرقابل تصور باشد، اما خطوط ساده و نشانه های مینیمالیستی EV9 را در نظر بگیرید.

حبیب می‌گوید: «یک چیز واقعاً خوب در مورد این نوع شاسی‌بلندهای معتبر، صادقانه و جعبه‌دار وجود دارد. وقتی امروز به یک لندروور دیفندر نگاه می کنید، قدیمی یا جدید، هنوز یک چیز بسیار جالب در مورد آن وجود دارد.

چه جیپ باشد چه دیفندر، آن پانل ها حتی مهر و موم نشده بودند، فقط خم شده بودند. چیز خوبی در مورد آن اصالت وجود دارد، بنابراین ما می‌خواستیم از آن استفاده کنیم.»

هیچ پیشنهادی وجود ندارد که یک کیا 4×4 بدون استخوان در کارت باشد، اما ظاهر تمیز EV9 می تواند نشان دهنده تمایل به اعطای کارایی هوا برای شخصیت باشد.

حبیب می گوید: «عشق به آن نسبت اصیل بخشی از آن است. و صادقانه بگویم، دلیل دیگر این است که شاسی‌بلندهای برقی همه سعی می‌کنند فوق‌العاده براق باشند، بنابراین ما فقط می‌خواستیم این کار را انجام ندهیم. [yet] همچنان سعی کنید به بازدهی آیرودینامیکی دست یابیم که ما را به بردی که می‌خواهیم برساند.”

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد