مجله خودرو

رانندگی از راه دور پس از 18 ماه آزمایش وارد بریتانیا می شود

به گزارش مستر مکانیک

مشتریان Fetch می توانند خودرویی را در صورت تقاضا سفارش دهند که درب منزل آنها پیدا می شود

پس از آزمایش‌های موفقیت‌آمیز Imperium Drive، اکنون می‌توان خودروهای بدون راننده را در میلتون کینز به مشتریان تحویل داد.

پس از انجام 18 ماه آزمایش موفقیت آمیز در میلتون کینز، شرکت حمل و نقل خودران Imperium Drive اکنون در بریتانیا در دسترس است.

این شرکت که سیستم خودرو Fetch نامیده می‌شود، اولین سرویس رانندگی از راه دور تجاری در نوع خود است. این خودرو از ماشین‌های بدون راننده استفاده می‌کند که از راه دور توسط یک اپراتور در یک دفتر کنترل می‌شوند، با استفاده از شبکه‌های سلولی و مجموعه‌ای از دوربین‌ها برای ارائه نمای کامل 360 درجه از جاده.

خرید لوازم یدکی خودرو

اگر رانندگان در فاصله چهار مایلی مرکز شهر میلتون کینز زندگی می کنند و سپس بدون راننده تحویل داده می شود، می توانند با استفاده از یک برنامه تلفن همراه از وسیله نقلیه Fetch استفاده کنند. مشتریان می توانند پس از تحویل خودرو، قبل از اینکه از راه دور پس از پایان اجاره، از راه دور جمع آوری شود، خودرو را برانند.

در حالی که کاملاً مستقل نیست، Imperium Drive گفت که هدفش استقلال کامل است، که معتقد است «پتانسیل جایگزینی مالکیت خودروهای خصوصی در بریتانیا را دارد».

کوشا کاوه، مدیر اجرایی Imperium Drive گفت: “این بدون راننده است اما خودمختار نیست – هنوز.”

برای سفرهای کوتاه، این سرویس مانند خدمات تاکسی سواری یا تاکسی راحتی را ارائه می دهد، اما با توانایی پوشش مسافت های بیشتر با کمتر از نصف هزینه خدماتی مانند اوبر یا بولت.

شورای میلتون کینز از این فناوری استقبال کرد و به اعتبار پایداری آن اشاره کرد.

در این بیانیه آمده است: “خودروهای بدون راننده تنها یکی از راه‌حل‌هایی است که ما به همراه شاتل‌های بزرگ‌تر که از فناوری مشابه استفاده می‌کنند، در نظر داریم. ایده این است که حمل‌ونقل مشترک را جذاب‌تر کنیم.”

ناوگان Imperium Drive در حال حاضر متشکل از چهار خودروی الکتریکی است که تنها در میلتون کینز مستقر هستند. این شرکت می‌گوید برنامه‌هایی برای راه‌اندازی در مناطق دیگر، با در نظر گرفتن ترانسفر فرودگاهی و سفر شهر به شهر دارد. این شرکت همچنین تحویل خودروهای کاملاً مستقل را در پنج سال آینده هدف قرار داده است.

رانندگی از راه دور سال گذشته به لطف انتشار گزارشی از سوی کمیسیون حقوقی انگلستان و ولز، که مجموعه ای از توصیه ها را در مورد این فناوری ارائه کرده بود، سرفصل اخبار را به خود اختصاص داد.

این ایده حول محور وسایل نقلیه بدون راننده برای اجاره در جاده‌های ما می‌چرخد که توسط یک اپراتور از راه دور کنترل می‌شوند که صدها یا حتی هزاران مایل دورتر هستند. دست اندرکاران این صنعت از مداخله کمیسیون قانون به عنوان یک گام مهم رو به جلو استقبال کرده اند.

کووا گفت: «کمیسیون قانون به هرکسی که فکر می‌کرد آیا این ممنوعیت ممنوع می‌شود، نشان داده است که اینطور نخواهد شد… قرار است تنظیم شود. اینجاست که بماند. سرمایه گذاران اکنون مطمئن هستند که ریسک نظارتی کاهش یافته است.

بازدید اتوکار از عملیات Fetch در سال 2021 بینش جالبی از نحوه عملکرد این فناوری ارائه کرد. یک ماشین سواری در یک جاده عمومی توسط یک اپراتور از راه دور در پشت فرمان کنترل می شود که مجموعه ای از صفحه نمایش ها را کنترل می کند – در مورد Fetch، در دفتری در میلتون کینز. اتصال از طریق شبکه های سلولی است و خودروها برای دید بهتر مجهز به دوربین هستند.

مدل Fetch به مشتریان این امکان را می‌دهد تا خودرویی را سفارش دهند که در میلتون کینز مرکزی میلتون کینز آن‌ها را به آنجا می‌رساند. این در اصل یک سرویس تاکسی مانند است که نیاز به داشتن یک ماشین را نفی می کند و با حذف راننده انسانی از وسیله نقلیه وعده مقرون به صرفه تر بودن نسبت به تاکسی های سنتی را می دهد.

Fetch تنها شرکتی نیست که در این زمینه رقابت می کند. در آلمان، وای مستقر در برلین، نسخه‌ای از فناوری خود را که آن را «رانندگی از راه دور» می‌نامد، تبلیغ می‌کند. Vay اخیراً مجوز استفاده از خودروها را بدون هیچ گونه اپراتور ایمنی انسانی در هامبورگ دریافت کرده است، اولین باری است که این اجازه در اروپا داده شده است. علاوه بر این، در MWC در ماه فوریه، نشان داد که چگونه یک ماشین در برلین توسط یک اپراتور از راه دور در بارسلون کنترل می شود.

با افزایش تمرکز گزارش کمیسیون قانون بر رانندگی از راه دور، اتوکار نگاهی به برخی از مسائل کلیدی پیرامون آن انداخت.

ایمنی با رانندگی از راه دور چگونه تضمین می شود؟

هر کسی که تا به حال دچار افت سیگنال در گوشی هوشمند خود شده باشد، ممکن است نگران عواقب آن باشد، اگر این اتفاق برای یک ماشین کنترل از راه دور رخ دهد. اما هر دو Fetch و Vay رویکرد یکسانی را برای رسیدگی به این موضوع اتخاذ می‌کنند و از شبکه‌های تلفن همراه اضافی استفاده می‌کنند تا اگر سیگنال از طریق یکی در دسترس نباشد، می‌توان از طریق دیگری دریافت کرد.

تاخیر در شبکه چطور؟

این یک نکته کلیدی است که توسط شکاکان مطرح شده است. به عنوان مثال، Faction سازنده خودروهای خودران ایالات متحده ادعا می کند: «مشکل استفاده از فرمان، تأخیر (یعنی تأخیر) در اتصال شبکه سلولی است. انسان‌ها می‌توانند یک وسیله نقلیه را با تاخیر 50 تا 100 میلی‌ثانیه هدایت کنند، اما برای هر مدت زمان بسیار خسته‌کننده و استرس‌زا است. در صورت تأخیر بحرانی، Fetch و Vay هر دو چیزی را که «مانور حداقل ریسک» نامیده می‌شود، راه‌اندازی می‌کنند که در آن خودرو به‌طور مستقل از طریق فناوری داخل هواپیما، خود را متوقف می‌کند.

یک راننده از راه دور به چه شرایطی نیاز دارد؟

در حالی که رانندگان از راه دور به وضوح نیاز به داشتن گواهینامه رانندگی معمولی دارند، گواهینامه ای برای کار از راه دور وجود ندارد – نگرانی کمیسیون قانون. یکی از ایده هایی که پیشنهاد می کند مجوز ERDO (نهاد عملیات رانندگی از راه دور) است که در آن شرکتی که مجوز فعالیت دارد مسئولیت شایستگی کارکنان خود را بر عهده می گیرد.

در بریتانیا، این مسیری است که Fetch از آن حمایت می کند، و نشان می دهد که آژانس صدور گواهینامه خودرو می تواند مسئولیت چنین طرحی را بر عهده بگیرد.

در صورت وقوع حادثه چه کسی مسئول است؟

کمیسیون قانون توصیه می کند که در صورت تقصیر، رانندگان از راه دور باید به دلیل تخلفات مشابه رانندگان داخل وسیله نقلیه تحت پیگرد قانونی قرار گیرند. اما آنها نباید مسئول مشکلات خارج از کنترل خود باشند، مانند “مشکلات اتصال یا معیوب بودن تجهیزات رانندگی از راه دور”. در این شرایط، شرکت‌ها باید با تحریم و پیگرد قانونی مواجه شوند. به طور کلی، Vay موافق است، و یک سخنگوی به Autocar گفت: “مسئولیت مسئولیت به شدت به هر مورد بستگی دارد.”

چقدر ریموت خیلی از راه دور است؟ آیا خودروها باید از کشورهای خارجی کنترل شوند؟

کمیسیون حقوقی در این مورد صریح است. این بیانیه می‌گوید: «رانندگی وسیله نقلیه از خارج از کشور باید ممنوع شود»، و نگرانی‌هایی را در مورد فقدان اختیارات اجرایی در حوزه‌های قضایی خارجی ایجاد می‌کند – به عنوان مثال، به ناتوانی در تست تنفس راننده از راه دور به اندازه کافی در صورت تصادف اشاره می‌کند.

کووا این تفکر را درک می‌کند، اما در درازمدت معتقد است، اگر مقرراتی وضع شود که مسئولیتی را متوجه شرکتی می‌کند که راننده راه دور را به کار می‌گیرد – به جای فرد – “هیچ دلیلی وجود ندارد که راننده نتواند خارج از کشور بنشیند”.

آیا خودروهای کنترل از راه دور بیشتر یک خطر امنیتی هستند؟

طبق گفته اپراتورها نیست. سخنگوی Vay توضیح می دهد: “ما توسط ارزیابی شده ایم [German certification agency] TÜV SÜD بر روی ISO/SAE 21434، استاندارد جدید امنیت سایبری در صنعت خودرو، و تایید مثبت دریافت کرد.

به عنوان مثال، تمام داده ها در Vay در تمام نقاط انتقال رمزگذاری می شوند. دسترسی به ایستگاه‌های تله‌درایو فقط توسط رانندگان مجاز امکان‌پذیر است و دسترسی از طریق اقدامات فنی ایمن می‌شود.»

پتانسیل جذب گسترده چیست؟

در حالی که برخی بدبین ها متعجبند که دقیقاً چه کسی ممکن است از این نوع جدید حمل و نقل استفاده کند، اعتقاد بر این است که مالکان خودروهای شخصی که تمایلی به آن ندارند ممکن است وسوسه شوند که چرخ های خود را برای ترکیبی از مقرون به صرفه بودن و راحتی ارائه شده توسط خودروهای کنترل از راه دور رها کنند. Fetch امیدوار است تا پایان سال از 5 خودرو به 50 دستگاه برسد.

اینکه آیا این قابل اجرا است یا خیر، باید دید، اما با توجه به اینکه گزارش کمیسیون قانون به عنوان گامی در جهت درست برای صنعت تفسیر می شود. در دراز مدت، مقررات ممکن است احتمال مشاهده خودروهای کنترل از راه دور بیشتری را در جاده های ما افزایش دهد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد