دانشنامه خودرو

رانندگی با گیربکس اتوماتیک دوکلاچه (DCT) در ترافیک

نکاتی برای رانندگی با گیربکس اتوماتیک دوکلاچه (DCT) در ترافیک

یکی از سوالات و تردیدهای متداول صاحبان خودروهای دارای گیربکس اتوماتیک، به خصوص آنهایی که به خودروی خود علاقه زیادی دارند، این است که وقتی به چراغ قرمز می رسند، بهتر است دنده را در حالت Drive نگه دارند و منتظر چراغ سبز باشند. یا بهتر است به محض مواجه شدن با چراغ قرمز دسته دنده را به حالت طبیعی یا N تغییر دهید؟ همچنین سوال دیگری که اغلب مطرح می شود این است که در ترافیکی که خودرو چند متری حرکت می کند باید بایستد و دوباره چند متری حرکت می کند و شما باید برای مدتی مثلا 20 یا 30 ثانیه توقف کنید. اگر شرایط خوب باشد و دوباره حرکت کنید، خوب است دسته دنده در وضعیت D قرار گیرد یا راننده آن را به موقعیت N تغییر دهد.
در پاسخ باید گفت که رفتار راننده در این مورد باید داشته باشد و اهرم دنده را در وضعیت D یا رها نگه دارد، در مدل های مختلف خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک کمی متفاوت است و برای خودرو اجباری است. مالکان و رانندگان بیشتر مراقب این موضوع باشند. قبلا در مجله رنو ایران مطلبی در مورد گیربکس های اتوماتیک الکترو هیدرولیک تحت عنوان نکاتی برای رانندگی با گیربکس اتوماتیک در ترافیک و بعد از چراغ قرمز وجود داشت.در این مقاله سعی شده است دستورالعمل های مهمی برای خودروهای مجهز به گیربکس کلاچ خشک مانند خودروهای رنو کپچر، فولکس واگن پاسات، آلفارومئو جولیتا و چری تیگو 7 ارائه شود.

با توجه به روش و نوع عملکرد این نوع گیربکس، توصیه می شود به محض رسیدن به چراغ قرمز، دنده را از D به N تغییر دهید زیرا این گیربکس مدار هیدرولیک ندارد و با حرکت شاخک های کلاچ، تعویض موقعیت و جابجایی دنده توسط موتورهای الکتریکی انجام می شود که دارای سایش کم و میزان خرابی بسیار کم هستند.


اگر خودرو ساکن باشد و راننده اهرم دنده را در موقعیت D قرار دهد، دنده اول درگیر شده و کلاچ مربوط به دنده اول توسط شاخک کلاچ به دیسک منتقل شده و در آستانه درگیر شدن با آن است. به عبارت دیگر، اصل کار این گیربکس به این صورت است که وقتی دسته دنده در موقعیت D قرار می گیرد، فضای بین صفحه کلاچ و دیسک کاهش می یابد تا اصطکاک کمی بین این دو ایجاد شود، پس این اصل را اتخاذ کنید. به محض فشردن پدال گاز توسط راننده، خودرو بدون تاخیر و با کمی اتلاف زمان شروع به حرکت می کند.در این شرایط سرعت چرخش صفحه کلاچ صفر و سرعت چرخش دیسک کلاچ برابر با سرعت چرخش میل لنگ یا دور موتور (RPM) است و اصطکاک بین این دو باعث افزایش دمای آنها می شود و اگر این شرایط ادامه دارد، باعث آسیب به صفحه کلاچ و دیسک کلاچ می شود. به عبارت دیگر، اگر راننده هنگام توقف در چراغ قرمز یا در ترافیک طولانی، اهرم دنده را در وضعیت D نگه دارد و حالت N را رها نکند یا درگیر نکند، سیستم کلاچ در واقع در وضعیت نیمه کلاچ قرار دارد. باعث کاهش گشتاور و فشار زیادی که به سیستم کلاچ خودرو وارد می شود و در نهایت باعث افزایش دمای کلاچ (حرارت بیش از حد) و از بین رفتن آن می شود.

بیشترین آسیب به مجموعه دیسک و کلاچ زمانی رخ می دهد که خودرو در شرایط ترافیکی و سربالایی قرار دارد، در این حالت، اگر راننده دسته دنده را در وضعیت D نگه دارد و به موقعیت N تغییر ندهد، سیستم کلاچ در موقعیت نیمی از کلاچ درگیر می شود و دور موتور کاهش می یابد و کامپیوتر موتور برای جبران کاهش دور موتور دستور می دهد که مقدار تزریق انژکتور را افزایش دهد و دریچه گاز کمی بیشتر باز می شود تا دور موتور به همان مقدار برسد. همانطور که در حالت آفلاین گفته شده است که این حالت باعث آسیب بیشتر و بیشتر به مجموعه دیسک و کلاچ می شود.ست دیسک و کلاچ مربوط به خودروهایی که صاحبان آنها نکات فوق را رعایت نمی کنند و اصرار دارند که دسته دنده را در وضعیت D در ترافیک نگه دارند، بیشتر به این صورت که صفحه کلاچ مربوط به دنده های تکی است که شامل دنده یک می شود. صفحه کلاچ متناسب با دنده ها نیز به مقدار بیشتری کاهش یافته است. یکی از نشانه های ساییدگی صفحه کلاچ مربوط به تک دنده ها این است که خودرو هنگام شروع به حرکت لرزش های شدیدی را تجربه می کند اما در دنده های دیگر لرزش یا وضعیت غیرعادی آن محسوس نیست و یا اگر هست بسیار گران است. . کوچک و قابل مقایسه با ارتعاش در ابتدای حرکت نیست.

دیسک و کلاچ این خودروها حدود 300 هزار کیلومتر طول عمر دارد و این به شرط رانندگی خوب خودرو است. اگر در حین رانندگی تمامی نکات را در نظر بگیریم، میزان کاهش هر دو صفحه کلاچ یکسان خواهد بود.
همانطور که توضیح داده شد، اگر خودرویی دارید که مجهز به گیربکس اتوماتیک دو کلاچه (DCT) از نوع خشک (Dry) است، سعی کنید پس از چراغ قرمز، در ترافیک و حتی در تپه هایی که محل کسب و کار است توقف کنید. چنین خودروهایی باید با دنده اول حرکت کنند و همیشه توقف کنند و دوباره شروع به حرکت کنند، از هر فرصتی برای برداشتن اهرم دنده از موقعیت D به N استفاده کنند، حتی اگر به آرامی حرکت کند، ترافیک در جایی که سرعت وسایل نقلیه کمتر از تقریباً کمتر است. 5 کیلومتر در ساعت است، توصیه می شود دنده را در فواصل چند دقیقه ای یا حتی چند ثانیه ای رها کنید تا دیسک و صفحه کلاچ کمی خنک شوند و دمای آن کاهش یافته و میزان مونتاژ دیسک و کلاچ کاهش یابد. ..اگر در شرایطی هستید که ترافیک سنگین است و وضعیت جاده یا خیابان کم است، بهتر است تا حد امکان اهرم دنده را در حالت خنثی (N) نگه دارید و روی پدال ترمز پا بگذارید و حرکت کنید. در صورت امکان به جای اینکه گیربکس را در حالت D قرار دهید و شروع به حرکت کنید و به دلیل ترافیک مجبور به توقف سریع شوید، خودرو را در همان حالت نگه دارید و فقط پای خود را از روی پدال بردارید. این امر ساییدگی و پارگی دیسک و مجموعه کلاچ را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که این توصیه تنها در مواقعی توصیه می شود که خودرو در بالا و در ترافیک سنگین باشد و خودروها به کندی حرکت کنند.

خرید لوازم یدکی خودرو

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

آدرس بخش تعمیرات خودرو : تهران، اتوبان نواب شمال به جنوب، بالای پل 9 دی، تقاطع خیابان قزوین، ابتدای هلال احمر، پشت ایستگاه اتوبوس کشاورز، پلاک 485

آدرس بخش صافکاری مدرن ، دیتیلینگ و تیونیگ خودرو : تهران ، آجودانیه ، مجتمع خودرویی الماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد