مجله خودرو

راهنمای خرید خودروی دست دوم: لوتوس اوورا و اوورا اس

به گزارش مستر مکانیک

اوورا استاندارد دارای سرعت 0-62 مایل در ساعت کمتر از 5.5 ثانیه بود

دینامیک عالی و یک خودروی اسپرت زبردست کاملاً برای جاده‌های B بریتانیا و مسیرهای مسابقه تنظیم شده است.

مشکل لوتوس الیز تحسین برانگیز این است که در حالی که تمام آن ارتباطات خالص و حیوانی بین ماشین و راننده ترکیب بی‌نظیری از لذت خودرویی را ایجاد می‌کند، به خصوص در یک مسیر مسابقه، اما اگر بخواهید بیشتر از آن سفر کنید، پلیس چندان پلیسی نیست. میخانه محلی یا باید فرزندان خود را به مدرسه ببرید.

وارد شوید، مرحله چپ، لوتوس اوورا – لوتوس 2+2 با تمام ویژگی‌ها و بدنه کامپوزیت سه بخش (با سپرهای پلاستیکی به راحتی قابل تعویض) اما با اشاره به راحتی و گردش.

خرید لوازم یدکی خودرو

اگر مایل به پرداخت حدود 25 هزار پوند برای یک مورد استفاده هستید، ایمان شما با سرعت 0-62 مایل در ساعت کمتر از 5.5 ثانیه، فرمان و فرمان تنظیم شده در مسیر و سواری با فرش جادویی پاداش داده می شود. شما همچنین یک تویوتا V6 ضد گلوله با هزینه های جاری کم و دو صندلی بیشتر نسبت به رقیبش، پورشه کیمن، خواهید داشت.

در سال‌های پس از فروش اولین Evora، هیچ مشکل قابل اعتمادی جدی مطرح نشده است. موتورها همچنان در حال تغییر هستند، مانند سوپرشارژر ایتون در مدل های S. کابل‌های گشاد گیربکس که باعث سوختگی برخی از خودروهای اولیه شده بود، دستکاری شده‌اند و دسته‌های فلاپی درها اصلاح شده‌اند.

ممکن است فضای داخلی نمونه‌های اولیه که به خوبی استفاده شده‌اند کمی خسته به نظر برسند و بوش‌های میله‌های ضد رول جلویی ممکن است شروع به ضربه زدن کنند، اما همین.

Evora در سال 2009 با تویوتا 3.5 لیتری V6 وسط نصب شد که 276 اسب بخار قدرت و 258 پوند فوت تولید می کرد و چرخ های عقب را از طریق یک جعبه دنده شش سرعته دستی به حرکت در می آورد. بدنه کامپوزیتی سه بخش آن (با سپرهای پلاستیکی به راحتی قابل تعویض) یک کابین 2+2 (اگرچه تعدادی اوورا با دو صندلی و یک قفسه بسته طولانی وجود دارد) و یک چکمه به اندازه کافی بزرگ برای مجموعه ای از چوب گلف را در خود جای داده است.

اما وقتی یک Evora دارید که با آن بازی کنید، نمی خواهید وقت خود را روی پیوندها تلف کنید. سیستم تعلیق دو جناغی، فنرهای ایباخ و دمپرهای Bilstein، قطعات ترمز AP Racing و پیرلی P Zeros استاندارد (موارد 18 اینچی در جلو، 19 ثانیه در عقب) از این موضوع اطمینان دارند.

اولین خودروها Launch Pack را دریافت کردند که شامل فناوری (سیستم ران، کمک پارک، کروز کنترل)، اسپورت (دیسک‌های متقاطع، اسپویلر عمیق‌تر و اگزوز ارتقا یافته) و Premium (چرم اضافی، صندلی‌های گرمکن، دوربین معکوس) بود. همه چیزها نیز به تنهایی در دسترس قرار گرفتند. گزینه دیگر گیربکس اسپرت با نسبت نزدیک بود.

گیربکس شش سرعته IPS (Intelligent Precision Shift) خودکار مشتق شده از تویوتا در سال بعد وارد بازار شد. اگرچه جریمه‌های جزئی برای عملکرد و کارایی اعمال می‌کند، اما با کابل‌های شل خود نسبت به دفترچه راهنمای مشکل‌ساز قابل اعتمادتر است. لوتوس کابل‌های محکم‌تری را نصب کرد و سپس به‌روزرسانی مدل سال 2012، کابل‌های انتخاب دنده کم اصطکاک و چرخ فلایو کم اینرسی را به ارمغان آورد.

کابین دارای پک پریمیوم به‌صورت استاندارد، قفل‌های بهبودیافته درب، کاهش صدا بهتر و سیستم اطلاعات سرگرمی جدید است. استاندارد Evoras همچنین میله ضد غلت عقب ضخیم تر، بوش های جناغی سفت تر و اگزوز جذاب تر را به دست آورد. همه اینها کافی است تا شما را وادار کند دو بار در مورد آن کیمن فکر کنید.

نظر یک کارشناس

جیمی متیوز، بل و کولویلاوورا برای کسی است که به دنبال خودرویی با عملکرد کمی متفاوت است. خریداران مشتاقانی هستند که زیرک و آگاه هستند. ممکن است برخی به کیمن نیز نگاه کنند، اما Evora از آن عبور می‌کند و در عین حال که کمی کاربردی‌تر است، آن را کنترل می‌کند. لوتوس نیز بسیار نادرتر است.

«هنگامی که به یک مورد استفاده شده نگاه می‌کنید، کلاچ را از نظر لغزش و پدال سنگین بررسی کنید و در حالت بیکار به صدای پچ پچ بلندتر از حد معمول گوش دهید. یک کلاچ جدید می تواند 3000 پوند برای شما هزینه داشته باشد اما می تواند تا 40000 مایل دوام بیاورد. “انتخاب من؟ یک S مدل 2011 با قیمتی در حدود 35000 پوند.

نوشته جان ایوانز

راهنمای خرید خودروی دست دوم Lotus Evora S

نسخه‌های سریع‌تر Evora شامل S، 400، Sport 410، GT410 Sport و GT430 که آخرین نسخه با حداکثر سرعت کمتر از 200 مایل در ساعت بود، دنبال شد.

لوتوس چیزی بیش از راحتی و سرعت مستقیم است. این در مورد رسیدگی به ظرافت است، و در اینجا Evora عالی بود (بدون جناس). این یکی از آن ماشین‌های کمیاب و شگفت‌انگیز است که خوشحال می‌شود به هر طریقی که راننده‌اش بخواهد سر پیچ می‌زند.

فرمان یک احساس روغنی، خطی و وزن عالی دارد، نه یک اونس خیلی سنگین و نه خیلی سبک. بدون تحریک بیش از حد، Evora تا زمانی که چرخ‌های جلو شروع به لیز خوردن کنند، به خوبی در دست می‌گیرد.

می توان آن را به یک اسلاید قابل پیش بینی و فوق العاده بخشنده تحریک کرد. (یک قفل الکترونیکی برای دیفرانسیل باز وجود دارد.) خاموش کردن کامل کنترل کشش نقطه ای است که شاسی اوورا واقعا توانایی خود را نشان می دهد. از نظر ما، هیچ خودروی تولیدی دیگری در آن زمان به اندازه یک اوورا که زمانی فراتر از محدودیت های خود بود، به خوبی کار نمی کرد.

او نیز به خوبی سوار شد، حداقل در شکل اصلی خود. در رانندگی سریع‌تر، Evora با سطوح بالایی از کنترل بدنه، سواری انعطاف‌پذیری را در میان تاج‌ها و دست اندازها حفظ می‌کند. تنها تعویض دنده شل و مبهم خودروهای اولیه آن را ناامید می کند، که ضعیف ترین بخش از موجودی عملکرد چشمگیر (لعنت بر کلاس S) است.

بنابراین، یک لوتوس بالقوه قابل اعتماد. جلو جادار نسبتاً تصفیه شده فوق العاده دسته می کند. هنوز مانند بوی بد می ماند و مانند رژ لبی که به یقه یک مرد گناه چسبیده ارزش خود را حفظ می کند. مانا از هتل.

چیزی که آن موقع گفتیم

26 سپتامبر 2009: بنابراین، اوورا دو هفته پیش برنده مسابقه ماشین بهترین راننده بریتانیا ما با فاصله یک مایل کشور شد و سپس در تست جاده ما تنها چهار ستاره کسب کرد. اما منطقی در این مورد وجود دارد. در سواری و هندلینگ، اوورا و ترمزهایش استثنایی هستند. موتور بیش از حد کار است. فقط از این جهات، این یک ماشین پنج ستاره است. با این حال، لوتوس اوورا را به عنوان یک GT قرار می دهد و نه تنها با کیمن بلکه با 911 رقابت می کند و قیمت آن نیز بر همین اساس است. واقعیت سرد این است که Evora از خریدار خود می خواهد در ازای برتری خود در سایر زمینه ها، مصالحه هایی را بپذیرد.

دیدگاه یک مالک

جیم هولدر: من یک Evora S داشتم و آن را دوست داشتم. برای من، هر سفری مانند یک موقعیت خاص به نظر می‌رسید، و حتی رفت‌وآمد را با تشویش انجام می‌داد. تعادل سواری و هندلینگ و فرمانش فوق العاده بود و موتورش ابریشمی صاف بود. من گیربکس اتوماتیک IPS (Intelligent Precision Shift) را در گیربکس خود داشتم که عملکرد خوبی داشت، اما فکر می کنم اکثر آنها گیربکس دستی را ترجیح می دهند.

“صندلی های آپشنال Recaro در ماشین من لذت بخش، فوق العاده راحت و حمایت کننده بودند. توجه داشته باشید، سوار شدن به ماشین می تواند کمی سخت باشد. تنها سفر ما به یک فروشنده لوتوس زمانی بود که وقتی سعی کردیم از آن استفاده کنیم فیوز منفجر شد. برف پاک کن ها در حالی که یخ زده بودند تا شیشه جلو، که کاملاً تقصیر من بود.»

مراقب چه چیزی باشیم

موتور: تویوتا V6 زنجیردار قابل اعتماد است، اما ECU را برای هر گونه سابقه دور زدن بیش از حد بررسی کنید. برخی از مشکلات در مورد سوپرشارژر Edelbrock گزارش شده است، البته بیشتر در خودروهای آمریکایی. بررسی کنید که موتور هر سال یا 9000 مایل سرویس شده است و پایه های اگزوز سالم هستند (یک مشکل گارانتی در اتومبیل های اولیه). از Evora اصلی و S در استفاده روزمره حدود 23 مایل بر کیلوگرم انتظار داشته باشید.

گیربکس: در اتومبیل های اولیه، کابل های تعویض دنده دستی می توانند کشیده شوند، پر سر و صدا شوند و تغییرات را دشوار کنند. تنظیم یا تعویض نیاز به حذف تزئینات داخلی دارد. ماشین های بعدی با کابل های بهتر مشکل را حل کردند. کلاچ می تواند تا 25000 مایل از کار بیفتد. بررسی کنید که گیربکس IPS به آرامی تغییر کند.

سیستم تعلیق و ترمز: اوورا باید همانطور که از لوتوس انتظار دارید هدایت کند، ترمز کند و سوار شود. مراقب علائم سوء استفاده از مسیر باشید. سایش ناهموار لاستیک می تواند نشان دهنده ردیابی نامناسب ناشی از تصادف قبلی باشد. ضربه زدن در قسمت جلو احتمالاً ناشی از بوش های ضد رول میله است.

بدن: شکاف های پانل را بررسی کنید زیرا هر قسمت نامرتب بدنه کامپوزیت برای درست کردن آن هزینه بالایی دارد. اگرچه زنگ زدگی مشکلی نخواهد داشت. دستگیره های درها می توانند روح را تسلیم کنند. پانل های درب عقب می توانند در اثر استفاده بیش از حد مشتاقانه دچار فرورفتگی شوند. سرپوش و درپوش های پرکننده بنزین می توانند مشکل ساز شوند.

داخلی: خودروهای اولیه به دلیل کیفیت داخلی ضعیف مورد انتقاد قرار می گرفتند، اما در نمونه های بعدی بهبود یافت. Sat-nav به دلیل سطح کارایی و پاسخگویی آن مورد انتقاد قرار گرفته است. پشت صندلی راننده فرسوده، بلندگوهای درب، قسمت پایینی و روکش های چرمی شکننده روی رکاب ها را بررسی کنید.

همچنین ارزش دانستن دارد

اوورا علاوه بر گیربکس دستی، با یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک IPS مشتق از تویوتا نیز عرضه شد. اگرچه جریمه‌های جزئی برای عملکرد و کارایی اعمال می‌کند، اما با کابل‌های شل خود نسبت به دفترچه راهنمای مشکل‌ساز قابل اعتمادتر است.

لوتوس در نهایت کابل‌های سفت‌تری را نصب کرد و به‌روزرسانی مدل سال ۲۰۱۲، کابل‌های انتخاب دنده کم اصطکاک و فلایویل کم اینرسی را به ارمغان آورد.

در سال 2010، لوتوس مدل سوپرشارژ Evora S (345 اسب بخار، 295 پوند فوت) را تولید کرد. Evora 400 2015 (400 اسب بخار، 302 پوند فوت) جایگزین Evora و Evora S شد. ذخایر اضافی آن توسط یک سوپرشارژر خنک‌شده توسط Edelbrock امکان‌پذیر شد. در سال 2016 توسط Evora Sport 410 (410 اسب بخار، 310 پوند فوت) و در سال 2017 توسط Evora GT430 (430 اسب بخار، 325 پوند فوت) و نسخه های اسپرت GT410 و GT430 دنبال شد.

چقدر خرج کنیم

25000-29999 پوند: اووراس اولیه و دوست داشتنی 2009/2010 در شرایط خوب با سابقه کامل و مسافت پیموده شده بین 30000 تا 90000.

30000 پوند تا 44999 پوند: ترکیبی از خودروهای 2011 به بعد با مسافت پیموده شده کم و سابقه خدمات کامل.

45000 پوند و بالاتر: خودروهای پس از 2015 با مایل متوسط ​​و در بهترین وضعیت. 70 هزار پوند یا بیشتر را برای آخرین خودروهای 2020 و 2021 خرج کنید. GT430 می تواند تا 100 هزار پوند به فروش برسد.

یکی که پیدا کردیم

Lotus Evora 3.5 V6، 2011، 17000 مایل، 32895 پوند: این نسخه JPS با مشخصات بالا و ظاهری بی عیب و نقص، دو مالک سابق داشته است. فروشنده می گوید که با دقت نگهداری شده است و دفترچه خدمات به طور کامل توسط عوامل اصلی لوتوس و متخصصان مشهور مهر شده است. MOT تا مارس 2024.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد