مجله خودرو

فراری لمانز تاریخی (و آشفته) را به پایان رساند

صدمین سالگرد مسابقه 24 ساعته لمانز پایانی شبیه به داستان فراری داشت.

این شرکت معروف ایتالیایی تا فصل 2023 در فرمول 1 دست و پا می زند، اما تیم خودروهای اسپورت کاملا جدید آن با نمونه اولیه هیبریدی 499P پس از یک مسابقه هولناک در رویداد فرانسوی، بزرگترین جایزه را در این تجارت به ارمغان آورد.

این بازگشت عالی به لمانز پس از یک وقفه 50 ساله بود و آخرین پیروزی فراری در سال 1965 را تکرار کرد.

زمانی که فراری پیشرو پس از آخرین پیت استاپ خود موفق به شلیک نشد، یک لحظه مهیج، کمتر از یک ساعت مانده به پایان بود. اما الساندرو پیر گوئیدی در نهایت ماشین را به حرکت درآورد و در پایان توسط همرانانش جیمز کالادو و مسابقه‌دهنده سابق فرمول یک آنتونیو جوویناتزی مورد استقبال قرار گرفت.

“از همتون سپاسگذارم. فورتزا فراری،” پیر گویدی در حالی که جایزه برنده خود را پذیرفت، گفت.

خرید لوازم یدکی خودرو

کالادو گفت: «ما به درستی روی آن کار کردیم.

“این فقط خاص است. ما انتظار نداشتیم 24 ساعت زنده بمانیم، اما همه تیم کار فوق العاده ای انجام دادند. پس از 50 سال بازگشت، و ما باید واقعاً افتخار کنیم.»

در لمانز چیزی برای همه وجود داشت، زیرا هر پنج خودروساز بزرگی که برای جایزه بزرگ هایپرکار رقابت می‌کردند – فراری، پورشه، کادیلاک، پژو و تویوتا – پیش قدم شدند.

اما پورشه و پژو از ابتدا بسیار کند بودند، کادیلاک تندر V8 داشت اما هرگز ستاره ای نداشت، و تویوتا پس از پنج برد متوالی بدون رقیب، پس از انجام بزرگترین چالش، مرتکب اشتباه شد.

بنابراین ترتیب نهایی نهایی فراری-تویوتا-کادیلاک بود، با فراری دوم پس از دویدن مشکل از نقطه بالای شبکه استارت در رتبه پنجم قرار گرفت.

تنها ماندن در مسیر کار سختی بود. ما خیلی کند بودیم. آنها از ابتدا سریعتر از ما بودند.

“ما هر کاری که می توانستیم انجام دادیم. هیچ پشیمانی وجود ندارد.»

شورولت، یک برند بزرگ با نقش حمایتی، برنده کلاس GTE برای خودروهای اسپورت مبتنی بر تولید شد و یک خودروی رعد و برق NASCAR V8 از ایالات متحده هزاران طرفدار جدید را به خود جلب کرد، زیرا با موفقیت 24 ساعته کار را با مجموعه رانندگانی از جمله پیشین تکمیل کرد. جنسون باتن قهرمان F1 جهان.

این مسابقه در مقابل جمعیتی متشکل از 400000 نفر با هر شرایط آب و هوایی ممکن، از 30 تا تابش آفتاب گرفته تا رعد و برق، برگزار شد، و مطمئن شد که یک مسابقه فرسایشی است. تنها سه مداخله کامل Safety Car پس از تصادف انجام شد، اما آنها بیش از سه ساعت از نبرد مسابقه کوتاه شدند.

سباستین بوئمی، برنده چهار دوره تیم تویوتا، گفت: «تا به حال این همه حوادث را در آغاز لمان ندیده بودم.

این مسابقه همچنین پرده ای برای یک رویداد بزرگتر در سال 2024 بود، زمانی که BMW، لامبورگینی و آلپاین به مسابقه جدید هایپرکار در Le Mans و در مسابقات قهرمانی استقامت جهانی برای خودروهای اسپورت بپیوندند.

نتایج: مسابقه 24 ساعته لمانز 2023

  1. فراری 499P
  2. تویوتا GR010
  3. کادیلاک سری V R
  4. کادیلاک سری V R
  5. فراری 499P
  6. گلیکنهاوس 007
  7. گلیکنهاوس 007
  8. پژو 9X8
  9. پورشه 963
  10. Oreca 07 (برنده کلاس)
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد