مجله خودرو

فیات طرح منسوخ شده برای جایگزینی Punto با کراس اوور را فاش کرد

به گزارش مستر مکانیک

شباهت به فیات 500X که در سال 2014 عرضه شد، واضح است

کراس اوور Baby ‘500+’ هرگز به تولید نرسید زیرا به یک پلتفرم سفارشی گران قیمت نیاز داشت

فیات 10 سال پیش در حال توسعه جانشینی برای Grande Punto بود، اما به دلیل نگرانی از اینکه بخش B که اکنون پررونق بود در آن زمان “بیش از حد رقابتی و به اندازه کافی سودآور” نبود، از بین رفت.

به آن خودرو که برای اولین بار در یک طرح رسمی در اینجا نشان داده شده است، نشان 500+ داده می شد و از فیات 500X که در سال 2014 وارد شد بزرگتر بود.

خرید لوازم یدکی خودرو

اما در آن زمان، رئیس FCA (شرکت مادر سابق فیات که با PSA ادغام شد تا Stellatntis در سال 2021 ایجاد شود) سرجیو مارکیونه در مورد دوام این پروژه و بخشی که قرار است وارد شود، تردید داشت.

تقریباً این کار را انجام دادیم. نقطه توقف پروژه این بود که مارکیونه نسبت به بخش B شک داشت: بیش از حد رقابتی و به اندازه کافی سودآور نبود. گفت رئیس اروپایی فیات، گائتانو تورل.

ما با یک 500 دستگاه بزرگتر آمدیم و آنها از این ایده خوششان آمد: از یک Punto یا یک فورد فیستا یا یک رنو کلیو آرزویی تر – قیمت های بسیار بهتر.

بنابراین ما آن را برنامه ریزی کردیم و آن را تایید کردیم. سپس، چند ماه بعد، مجبور شدیم آن را متوقف کنیم. بعد دوباره ماشین شد، بعد مجبور شد دوباره بایستد.»

بزرگترین مشکل کراس اوور Punto این بود که “برای ساخت درست آن” به “پلتفرم خود” نیاز داشت زیرا گراند پانتو “خیلی قدیمی بود: هم از نظر ایمنی و هم آلایندگی”.

این، در نهایت، پروژه را از بین برد، گفت تورل، به دلیل هزینه های مربوطه (“هیچ کدام از دیگری [FCA] مارک‌ها هزینه را به اشتراک می‌گذارند») و اینکه ایجاد پلتفرم فقط برای یک خودرو امکان‌پذیر نیست.

اگرچه این ایده کنار گذاشته شد، اما به فیات 600 تبدیل شد، کراس اوور الکتریکی دیروز فاش شد و قرار است اوایل سال آینده عرضه شود. در همین حال، گفته می شود که خود Punto در سال آینده به عنوان یک سوپرمینی برقی جمع و جور باز خواهد گشت که زیرساخت های خود را با Vauxhall Corsa Electric و Peugeot e-208 به اشتراک می گذارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد