مجله خودرو

لوتوس Elise S1 به عنوان یک خودروی اسپرت EV با شارژ سریع دوباره متولد شد

به گزارش مستر مکانیک

کانسپت پرچمدار تامسون برای آژانس طراحی Callum ساخته شد

شرکت بریتانیایی Nyobolt با Callum همکاری می‌کند تا باتری EV را به نمایش بگذارد که در شش دقیقه شارژ می‌شود

طراح لوتوس الیز اصلی، ماشین اسپرت مهم خود را به عنوان یک خودروی برقی شارژ سریع برای دوران مدرن، که میزبان سخت افزار باتری بسیار پیشرفته از یک شرکت فناوری مستقر در بریتانیا است، دوباره تصور کرده است.

جولیان تامسون، طراح مشهور، که اکنون در جنرال موتورز فعالیت می کند، اما بیشتر به خاطر Elise S1 (و همچنین کانسپت های مختلف گروه فولکس واگن و کانسپت Range Rover LRX با پیش نمایش Evoque) شناخته شده است، از این خودروی سبک وزن دو نفره بازدید کرده تا یک خودروی مفهومی پرچمدار برای این خودرو خلق کند. آژانس طراحی Callum مستقر در وارویک که توسط رئیس سابق او، رئیس سابق طراحی JLR، یان کالوم، تأسیس شد.

خرید لوازم یدکی خودرو

این کانسپت برای اولین بار در سال 2021 توسط تامسون طراحی شد و پس از پیوستن تامسون به جنرال موتورز توسط خانه طراحی کالوم به ثمر نشست. به “فقط چند دقیقه”.

این شرکت که امیدوار است فناوری شارژ سریع ثبت اختراع شده، پتانسیل عملکرد باتری را باز کند، گفت: «باتری‌ها دیگر عامل محدودکننده در توسعه خودروهای الکتریکی نیستند.» و اضافه کرد که «در حال حاضر قابل ساخت و مقیاس‌پذیر است. شارژ مجدد را به اندازه سوخت گیری یک خودروی بنزینی یا دیزلی راحت کنید.”

Nyobolt اعلام کرد که یک دور بودجه 50 میلیون پوندی را در سال 2022 بسته است و می گوید می تواند تولید باتری های جدید رادیکال خود را در سال 2024 آغاز کند.

این شرکت قصد دارد یک سایت تولید مواد در بریتانیا افتتاح کند و امیدوار است در نهایت “میلیون ها” واحد برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله لوازم خانگی، رباتیک، ذخیره انرژی و خودرو تولید کند.

Nyobolt می‌گوید باتری‌هایش کوچک‌تر و سبک‌تر از باتری‌هایی هستند که امروزه توسط خودروهای الکتریکی استفاده می‌شود – به این معنی که خود خودروها نیز می‌توانند چنین باشند – و واحد 35 کیلووات ساعتی در اینجا می‌تواند با استفاده از زیرساخت‌های موجود تنها در شش دقیقه (برای ایجاد برد 155 مایلی) به طور کامل شارژ شود. . Nyobolt ادعا می کند که باتری هایش می توانند بیش از 2000 چرخه شارژ سریع را بدون “افت عملکرد قابل توجه” انجام دهند.

این شرکت می‌گوید ظرفیت شارژ سریع‌تری که توسط مفهوم Nyobolt EV تبلیغ می‌شود، با ساده‌سازی فرآیند شارژ برای اجزای خالی آن به دست آمده است. مواد جدید، طرح‌های سلولی و کنترل‌های نرم‌افزاری برای قدرتمندتر و کارآمدتر کردن باتری ایجاد شده‌اند.

دکتر سای شیواردی، مدیرعامل Nyobolt گفت که این شرکت به دنبال توسعه نوآوری‌های شارژ است که «نمی‌توانند منتظر بمانند». با افزایش روزافزون جذب خودروهای الکتریکی در بریتانیا و سراسر جهان، او معتقد است راه حلی لازم است که “زمان شارژ را از ساعت ها به چند دقیقه کاهش دهد.”

این فناوری همچنین برای کاهش برخی از موانع توسعه باتری، به عنوان مثال زمان شارژ آهسته، دسترسی به مواد باتری و مشکلات تخریب باتری، تولید شده است. به گفته مدیر عامل Callum، فناوری Nyobolt راه حلی برای این مشکلات ارائه می دهد.

پیامدهای مهم فناوری باتری که در این مفهوم آینده‌نگر قرار دارد، با بازنگری اساسی کالوم در طراحی اولیه Elise تقویت می‌شود.

رهبر خلاق کالوم، الک جونز، گفت: “به جای اتخاذ رویکردی به حالت resto-mod، هدف این بود که طراحی را تکامل دهیم و آن را به روز کنیم، در حالی که احساس نادیده گرفته شدن خودروهای اسپورت برای همه افراد را حفظ کنیم که در Elise بسیار مورد استقبال قرار گرفت. ما باید اطمینان حاصل می‌کردیم که نگرش درست را با بدن حفظ می‌کنیم، بنابراین بینی را پایین می‌آوریم و همان موضع تهاجمی را اتخاذ می‌کنیم.

«فناوری Nyobolt به این خودرو اجازه می‌دهد تا تمام جعبه‌هایی را که Elise اصلی را به یک خودروی مطلوب برای رانندگان تبدیل کرده‌اند، علامت بزند، اما این خودرو الکتریکی است. این دو مورد معمولاً به دلیل وزن و محدودیت های بسته بندی باتری دست به دست نمی شوند.

نتیجه یک برداشت کاملاً مدرن از الیز است – عریض‌تر، پایین‌تر و تمیزتر از خودروی 1996 برای موضعی هدفمندتر، و با انبوهی از پیشرفت‌های مدرن در سرتاسر تا حس یک خودروی اسپورت طراحی شده امروزی را به جای قبل از هزاره ایجاد کند. . نکته مهم، گفته می‌شود که وزن آن به دلیل سبک‌تر بودن باتری‌ها «نزدیک به یک تن از دو» است.

شکل ظاهری و مشخص‌ترین ویژگی‌های S1 همچنان باقی مانده است، اما رینگ‌های آلیاژی 19 اینچی با مشخصات جدید، چراغ‌های LED باریک در هر انتها، دوربین‌های دید عقب و قسمت پشتی حجیم‌تر و بازسازی‌شده نشان‌دهنده تفاوت اساسی این کانسپت نسبت به نمونه اولیه است. .

نایبولت و کالوم قصد دارند در خودروهای نمایشی بیشتری که از این فناوری استفاده می‌کنند، همکاری کنند، اما هنوز مشخص نکرده‌اند که این خودروها چه شکلی به خود خواهند گرفت یا چه زمانی آنها را خواهیم دید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد