مجله خودرو

مت پریور: آیا خودروهای اسپرت برقی باید یادداشت موتور داشته باشند؟

به گزارش مستر مکانیک

دور شمارنده Ioniq 5 N تا 8000 دور در دقیقه دلخواه کار می کند

هیوندای آیونیک 5 N دور موتور و تغییر دنده را در حالت جرقه زنی شبیه سازی می کند

چقدر دوست دارید درگیر باشید؟ شاید به یاد داشته باشید که سال گذشته تویوتا حق اختراع یک وسیله نقلیه الکتریکی با باتری با تعویض دنده الگوی H را ثبت کرد، به طوری که یک پیشرانه الکتریکی مانند یک خودروی دستی در حال احتراق داخلی، با پدال کلاچ که شبیه چیز واقعی است، پاسخ دهد. اگرچه، مانند دسته دنده، نادرست است.

هنوز هیچ تویوتایی با این سخت افزار وارد نشده است، اما بخش عملکرد N هیوندای مفهوم مشابهی را در پیش گرفته است.

خرید لوازم یدکی خودرو

هیوندای Ioniq 5 N اولین محصول الکتریکی از بخش سرگرمی N هیوندای است. برای N، لذت رانندگی بالاترین اولویت است. برقی شدن زندگی ما را متحول کرده است اما [so far] تیل وارتنبرگ، معاون N، قبل از اینکه یک نمونه اولیه را برانیم، به من گفت. او گفت: «دوستداران خودرو آخرین گروهی هستند که می توانند برقی شوند. احساس می کنم حق با اوست من قدرت الکتریکی را دوست دارم، اما این کاملاً گویای این است که وقتی بیشترین لذت را در خودروهای برقی داشته‌ام بازگو می‌کنم، یک تسلا رودستر اصلی، یک رنو توئیزی و یک نیسان لیف با لاستیک‌های دریفت پلاستیکی در پشت، همگی به شدت ظاهر می‌شوند.

در نهایت، Ioniq 5 N در یک مدار، همه آن‌ها را گرفت. قرار است ماشینی باشد که در نهایت علاقه مندان را جذب می کند، و بخشی از راه این کار این است که به ما این فرصت را می دهد که حافظه عضلانی و حساسیت های شنیداری خود را تقویت کنیم.

«آیا تعویض دنده در خودروهای برقی امکان پذیر است؟ و ما در مورد صدا چه کار کنیم؟ وارتنبرگ پرسید. اگر بخواهید Ioniq 5 N پاسخ هایی دارد.

حالت مناسب را انتخاب کنید (تعداد زیادی وجود دارد) و صدای موتور مصنوعی ایجاد می کند ، یک دور شمارنده دارد که تا 8000 دور در دقیقه دلخواه می رود و پدل چرخ های آن دنده های موجود را تغییر می دهند. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که از گیربکس اتوماتیک هفت سرعته دوکلاچه هیوندای تقلید می کند. هنگام کشیدن دنده تکان هایی وجود دارد، ترمز موتور در دورهای بالا بیشتر از دورهای پایین است و قدرت کمتری در دورهای پایین وجود دارد.

این ممکن است عمیقاً غیر ضروری به نظر برسد و روی کاغذ چنین است. آلبرت بیرمن، مشاور فنی N می گوید: «البته، شیفت الکترونیکی، خودرو را کندتر خواهد کرد. اما ما به اعداد و ارقام اهمیتی نمی دهیم. این فقط سرگرمی رانندگی است.»

بیرمن اولین رئیس N و قبل از آن رئیس بخش M BMW بود، بنابراین او در سنی است که بیشتر دوران حرفه ای خود را در کنار صداهای مکانیکی قدیمی گذرانده است. او گفت: “ما از صدا برای برقراری ارتباط مستقیم استفاده می کنیم.” «برای من، به عنوان یک پسر N، ایگنیشن [the false-sound mode] بازخورد درستی به من می دهد ما فکر می کنیم بازی کردن با ماشین به شما کمک زیادی می کند.»

من هم این کار را کردم، اما از زمانی که بازی با ماشین ها را شروع کردم، آنها صداهایی در می آورند. وقتی جگوار در سال 2018 سری مسابقه‌های الکتریکی یک‌مایش I-Pace خود را راه‌اندازی کرد، یکی از مسابقه‌دهنده‌ها، برایان سلرز، رانندگی با آن را «مانند محرومیت حسی» توصیف کرد. صداهایی که ذهنش با سرعت تداعی کرده بود حذف شده بود.

اگرچه این ممکن است چیز بدی نباشد. بدون صدای دنده و موتور، بهتر می‌توانید لاستیک‌ها را بشنوید، که سرنخ‌های خاص خود را در مورد سطوح چسبندگی می‌دهند. مطمئنا سریعتره

حالت‌های مختلف Ioniq 5 N شامل صداهای مصنوعی دیگر نیز می‌شود، حجم صدا یا نویزهای متفاوت اما بدون دنده. دو ترجیح من داشتن تمام موتور و دنده تجربه یا خاموش بودن همه آنها بود. جایی که – با خوشحالی، حتی در سکوت – من هنوز فکر می‌کردم این بهترین و سرگرم‌کننده‌ترین خودروی برقی است که رانندگی کرده‌ام.

بیش از دو روز با آن، می دانم که چقدر از درگیر بودنم لذت بردم. اما من تعجب می کنم، در طول یک عمر، چقدر تغییر خواهد کرد؟

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد