مجله خودرو

منطقه بسیار کم انتشار: آیا می توانم ماشینم را در ULEZ لندن رانندگی کنم؟

به گزارش مستر مکانیک

ULEZ قرار است توسعه بیشتری پیدا کند. اگر در پایتخت رانندگی می کنید، باید بدانید که آیا خودروی شما آسیب دیده است یا خیر

منطقه بسیار کم آلایندگی لندن (ULEZ) به این معنی است که برخی از خودروهای قدیمی برای ورود به پایتخت باید هزینه ای بپردازند. در اینجا تمام جزئیات است.

ULEZ لندن در سال 2019 معرفی شد و صدها هزار وسیله نقلیه را که در خیابان های پایتخت تردد می کردند تحت تأثیر قرار داد. شهرهای دیگر مانند بیرمنگام ادینبورگ، منچستر و آکسفورد قرار است از این روند پیروی کنند.

این شهر توسط صدیق خان شهردار لندن برای بهبود کیفیت هوا طراحی شده است و وسایل نقلیه قدیمی تر و آلاینده تر برای ورود به شهر شارژ می شوند. این جایگزین یک اقدام قبلی به نام T-Charge شد که در سال 2017 شروع شد.

خرید لوازم یدکی خودرو

اگر اغلب در لندن رانندگی می‌کنید یا فقط برای یک بار سفر برنامه‌ریزی می‌کنید، این راهنمای ULEZ همه چیزهایی را که باید بدانید و اینکه آیا ماشین شما متحمل هزینه می‌شود یا خیر به شما می‌گوید.

ULEZ چگونه کار می کند؟

در ابتدا، ULEZ همان منطقه ای را پوشش می داد که منطقه شارژ ازدحام آشنا بود.

در 25 اکتبر 2021، کل منطقه گسترش یافت تا کل منطقه در داخل جاده های دایره ای شمالی و جنوبی را شامل شود.

خان از حمل و نقل لندن (TfL) خواسته است تا در مورد توسعه ای که در حال حاضر منطقه اشغال شده توسط منطقه کم انتشار را پوشش می دهد – که در واقع محدودیت ها را تشدید می کند – تا 29 اوت 2023 مشورت کند.

این بدان معناست که بیشتر منطقه داخل M25، از غرب تا لانگفورد، شمال تا کراس والتهام، شرق تا اوکندون شمالی و جنوب به عنوان تپه بیگین پوشیده خواهد شد.

آیا وسیله نقلیه من می تواند وارد ULEZ لندن شود؟

اگر خودروی بنزینی شما با استانداردهای یورو 4 مطابقت نداشته باشد یا گازوئیل شما، از شما هزینه دریافت می شود وسیله نقلیه با استانداردهای یورو 6 مطابقت ندارد. می توانید بررسی کنید که آیا شما وسیله نقلیه از طریق وب سایت TfL مطابقت دارد.

این منطقه 24 ساعت شبانه روز و 365 روز در سال کار می کند. این شامل اتومبیل، موتور سیکلت، ون و سایر وسایل نقلیه تخصصی و اگر در داخل منطقه زندگی می کنید.

وسایل نقلیه با وزن بیش از 3.5 تن نیازی به پرداخت هزینه ندارند، زیرا در عوض تحت پوشش هزینه LEZ قرار دارند.

چقدر باید برای ULEZ لندن بپردازم؟

انتظار می رود شارژ روزانه 12.50 پوند در ULEZ توسعه یافته وارد شود. با این حال، اگر ماشین شما در داخل منطقه پارک شده باشد و تمام روز با آن رانندگی نکنید، از پرداخت هزینه معاف هستید. برای مشاهده نقشه توسعه اینجا را کلیک کنید.

علائم جاده ای در هر نقطه ورودی در امتداد مرز به شما نشان می دهد که در حال عبور از ULEZ هستید، در کنار یا زیر تابلوهای شارژ ازدحام موجود نشسته اید. برای دیدن نقشه منطقه فعلی کلیک کنید.

این هزینه علاوه بر هزینه تراکم است که روزانه 12.50 پوند هزینه دارد و تمام روز و هر روز در مسافرخانه کار می کند. (از جمله آخر هفته ها و تعطیلات رسمی بانکی)

این بدان معناست که یک مسافر لندنی با خودروی آسیب‌دیده ممکن است با قبض سالانه حدود 5760 پوند برای رانندگی در روزهای هفته فقط با هزینه‌های Congestion Charge و ULEZ مواجه شود.

اگر تا عصر روز بعد هزینه ULEZ را پرداخت نکنید، یک اخطار جریمه برای صاحب وسیله نقلیه ارسال می شود.

طرح اسقاط ULEZ چیست؟

از 30 ژانویه 2023، حمل و نقل برای لندن یک طرح اسقاط جدید را معرفی کرد که به رانندگان لندنی تا سقف 5000 پوند پیشنهاد می‌داد تا وسیله نقلیه خود را در صورت عدم رعایت آلاینده‌های ULEZ اسقاط کنند، یا خودروی خود را به گونه‌ای بازسازی کنند که محدودیت‌ها را رعایت کند.

این طرح در ابتدا رانندگان را در برخی از مزایای کم درآمد و از کارافتادگی هدف قرار می داد، اما از آن زمان به روز شده است تا تمام لندنی هایی که کمک هزینه کودک دریافت می کنند را شامل شود. این کمک هزینه برای متقاضیانی که وسایل نقلیه قابل دسترسی با ویلچر دارند نیز واجد شرایط است. دارندگان وسایل نقلیه استاندارد می توانند تا 2000 پوند و صاحبان موتورسیکلت تا 1000 پوند فقط برای اسقاط دریافت کنند.

بخشی از این طرح یک طرح ون و مینی‌بوس جداگانه است که به تاجران انحصاری مستقر در لندن، موسسات خیریه ثبت‌شده و کسب‌وکارهای کوچک (با کمتر از 50 کارمند) اجازه می‌دهد مبلغی بین 5000 تا 9500 پوند دریافت کنند. خیریه های ثبت شده می توانند تا سه ون یا مینی بوس را اسقاط یا بازسازی کنند.

صاحبان تاجران انحصاری، مؤسسات خیریه ثبت‌شده و کسب‌وکارهای کوچک در صورتی که خودروهای منطبق بر ULEZ را سفارش داده باشند، اما انتظار نداشته باشند تا 29 آگوست تحویل داده شوند، یا برای بازسازی خودرو خود رزرو کرده باشند، مهلت خواهند داشت. TfL همچنین برنامه های کاربردی از کارکنان مراقبتی را که به ویژه تحت تأثیر این گسترش قرار گرفته اند، اولویت بندی می کند.

محدودیت های ULEZ کدام خودروها را بیشتر متاثر می کند؟

به نظر می رسد ورود ULEZ به طور موثری بسیاری از مدل های نمادین دهه های 1980، 1990 و 2000 را از جاده های لندن بیرون می کند، مگر اینکه صاحبان آنها آماده باشند برای امتیاز رانندگی با آنها هزینه کنند. برای بسیاری از مردم، هزینه ها احتمالاً بسیار زیاد است، که می تواند آنها را مجبور به فروش اتومبیل خود کند. اینها برخی از مواردی هستند که بیشتر از همه دلتنگشان خواهیم شد:

لندرور دیفندر

هر لندروور دیفندر، تا و از جمله نسخه‌های میراثی که در پایان دوره تولید ۶۷ ساله نماد آفرود عرضه شد، مشمول هزینه ULEZ است. Defender بدون شکست در خارج از جاده، موجود در بسیاری از پیکربندی‌های مختلف و یک پوستر از صنعت خودروسازی بریتانیا، واقعاً از جاده‌های لندن گم خواهد شد.

ناپدید شدن خودروهای اولز 2

پورشه باکستر

از آنجایی که تقاضا برای خودروهای اسپورت از بازار آلمان همچنان به سمت استراتوسفر می رود، پورشه باکستر اصلی یکی از معدود راه های مقرون به صرفه برای خرید در گاراژ شماست. با این حال، تعمیر و نگهداری می‌تواند گران باشد، بنابراین هزینه‌های اضافی مرتبط با ULEZ می‌تواند مالکان را مجبور کند به جای استفاده از آن برای رفت‌وآمد، غرور و شادی خود را پارک کنند.

ناپدید شدن خودروهای اولز 1

مزدا MX-5

مزدا MX-5 های اصلی (NA) و نسل دوم (NB) نه تنها از پر ارزش ترین خودروهای اسپرت دو سرنشین زمان خود هستند، بلکه برخی از مقرون به صرفه ترین ها نیز هستند. نمونه‌های دست‌خورده‌شده را می‌توان تنها با قیمت 2000 پوند پیدا کرد، اما مسافران باید بیشتر از قیمت خودرو صرف کنند تا آن را در لندن به مدت یک سال برانند. شما باید یک دهه دیگر صبر کنید تا اولین نمونه‌های نسل اول MX-5 واجد شرایط رسمی کلاسیک شوند و بنابراین از پرداخت هزینه معاف شوند – اگر این قانون هنوز هم تا آن زمان اعمال شود.

ناپدید شدن خودروهای اولز 3

فولکس واگن گلف GTI

فولکس واگن گلف GTI، فولکس واگن گلف GTI، الهام‌بخش بسیاری از افراد دیگر بود (حتی اگر واقعاً اولین نبود)، اکنون در نسل هشتم خود قرار دارد. مدل های اولیه زیادی در دست علاقه مندان وجود دارد، اما متأسفانه خودروهای Mk1، Mk2 و Mk3 اکنون مشمول شارژ ULEZ هستند. انتظار می رود تعداد بسیار کمتری از آنها را در اطراف ببینید، اگرچه طبق بررسی TfL ULEZ، مدل های اولیه R32 هنوز برای رانندگی در منطقه هزینه ای دریافت نمی کنند.

ناپدید شدن خودروهای اولز 4

BMW M3

حتی نسخه های اولیه (بعضی بهتر می گویند) سوپرسالون جمع و جور BMW اکنون با قوانین ULEZ مغایرت دارد، اگرچه با توجه به اینکه E30 در سال های اخیر چقدر از نظر ارزش جهش کرده است و E36 به سرعت پشت سر گذاشته است، اعدادی که در جاده ها قبلاً بسیار کم بود. نکته مثبت این است که M3 ها از E46 به بعد (از جمله CSL قدرتمند) سازگار هستند، به این معنی که BMW های قدیمی و سریع هنوز از جاده های لندن ناپدید نخواهند شد.

Bmw top 5 1437

مرسدس بنز کلاس S

لیموزین مرسدس کلاس S نسل W220 از مرز شارژ ULEZ عبور می کند و برخی از مدل های بنزینی همچنان می توانند بدون پرداخت هزینه به لندن سفر کنند، از جمله S55 دارای AMG. با این حال، درصد بالایی از این لوکسوبارج ها را خودروهای شوفری دیزلی تشکیل می دادند. هر کسی که به دنبال یک سالن مجلل برای رفت و آمد است، اکنون باید قبل از خرید یک دستگاه دست دوم دو بار فکر کند.

ناپدید شدن خودروهای اولز 5

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد