مجله خودرو

نام تجاری مقرون به صرفه داچیا در حال مقابله با داکار با مسابقه ای با سوخت الکترونیکی است

برند اقتصادی داچیا اعلام کرده است که از سال 2025 با خودرویی که با همکاری شرکت خودروسازی و موتوراسپورت بریتانیایی Prodrive ساخته شده است، وارد مسابقات رالی داکار خواهد شد.

این سازنده رومانیایی می گوید از توسعه نمونه اولیه مسابقه ای وارد شده در مسابقات قهرمانی رالی راید جهانی به عنوان فرصتی برای آزمایش فناوری های جدید برای خودروهای جاده ای خود استفاده خواهد کرد.

اگرچه قبلاً با رالی مرتبط نبوده است، داچیا معتقد است رالی داکار “نمونه ای عالی از تعادل بین “عقلانی” و “احساسی” است که در قلب DNA داچیا قرار دارد.

نمونه اولیه T1+ که برای داکار توسعه می‌یابد به داچیا اجازه می‌دهد تا مهارت‌های تولیدی خود را در مورد قابلیت چهار چرخ محرک در شرایط سخت نشان دهد.

رقیب داچیا در رالی دو ماروک 2024 به عنوان یک رویداد آزمایشی برای رالی داکار در سال بعد شرکت خواهد کرد و توسط اسطوره رالی سباستین لوب و کریستینا گوتیرز هررو اسپانیایی هدایت خواهد شد.

خرید لوازم یدکی خودرو

مدیر عامل داچیا، دنیس لو ووت، گفت: “این نه تنها آزمایشی برای استحکام واقعی داچیا است، بلکه نشان دهنده تعهد ما به تحرک کم کربن است.”

داچیا علاوه بر دانش موتوراسپرت و توانایی‌های تولید پرودرایو، منابع این پروژه را از شرکت مادر خود یعنی اتحاد رنو-نیسان-میتسوبیشی نیز جذب خواهد کرد.

پرودرایو موفقیت های قبلی را در رالی داکار داشته است و در سال های 2022 و 2023 به مقام دوم دست یافته است.

سال گذشته، Prodrive چیزی را که آن را “اولین هایپرکار تمام زمینی جهان” می نامد، با قدرت موتور 3.5 لیتری دو توربوشارژ V6 ساخت که بیش از 447 کیلووات و گشتاور 700 نیوتن متر داشت.

اجرای 1.25 میلیون پوندی (2.38 میلیون دلار استرالیا) جاده ای مسابقه ای داکار پرودرایو به مالکان این فرصت را می دهد تا تجربه کنند رانندگی با ماشین داکار لوب در سراسر بیابان چگونه است، اما با تمام امکانات یک ماشین جاده ای و توانایی آن را از خانه خود، از طریق یک شهر، به هر مقصدی که می خواهید برانید.”

داچیا همچنین می گوید که نمونه اولیه با سوخت مصنوعی عرضه شده توسط غول نفتی عربستان سعودی آرامکو کار خواهد کرد.

سوخت آزمایشی مصنوعی که از ترکیب «هیدروژن تجدیدپذیر با CO جذب شده» ایجاد شده است2به داچیا اجازه می دهد تا کارایی سوخت های کم کربن سازگار با موتورهای احتراقی فعلی را آزمایش کند.

پس از مخالفت آلمان با ممنوعیت پیشنهادی اتحادیه اروپا برای خودروهای احتراقی جدید از سال 2035، اعلام شد که فروش خودروهای احتراقی پس از سال 2035 ادامه خواهد یافت، مشروط بر اینکه آنها «فقط از سوخت‌های خنثی CO2 استفاده کنند».

با توجه به اینکه خودروهای احتراقی دیگر در این بازارها به سمت مرگ حتمی پیش نمی روند، به احتمال زیاد تولیدکنندگان بیشتری مانند داچیا به ماندگاری سوخت های مصنوعی به عنوان یک پیشنهاد اضافی در کنار خودروهای الکتریکی نگاه خواهند کرد.

پورشه تنها یکی از خودروسازان بزرگ است که سرمایه گذاری های قابل توجهی در سوخت های مصنوعی انجام داده است، از جمله تاسیس یک کارخانه تولید در شیلی در سال 2022 و قصد دارد تا سال 2026 تولید خود را در تاسمانی آغاز کند.

برند داچیا در حال حاضر در بازار استرالیا موجود نیست، اما رئیس رنو استرالیا، گلن سیلی گفت: CarExpert بازار محلی ممکن است برای سال 2025 مورد توجه قرار گیرد، زمانی که نسل بعدی داستر می تواند برای فرمان راست مهندسی شود.

به گفته آقای سیلی، از خط تولید فعلی داچیا، مدل‌هایی که استرالیا را مورد توجه قرار می‌دهند، داستر و بیگستر (که هنوز در فرم مفهومی هستند) هستند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد