دانشنامه خودرو

نقش گلگیر خودرو چیست

در پاسخ به این سوال که نقش گلگیر در خودرو چیست؟ شاید از نظر ظاهری واضح و ساده باشد یا حتی بتوانید از روی نام آن حدس بزنید و توضیح دهید که گلگیر چه نقشی دارد. گلگیر یکی از قسمت های بیرونی بدنه است. این قطعه وظیفه جلوگیری از پاشش آب، سنگ و گل بر روی بدنه خودرو را بر عهده دارد. حرکت چرخ ها باعث پاشیدن آب و سنگ به داخل موتور خودرو و در نتیجه خیس شدن قطعات الکتریکی می شود که گلگیر جلوی آن را می گیرد به عبارتی اگر این قطعه نبود سیستم برق خودرو و موتور در اثر برخورد آب و سنگ آسیب جدی می بیند. یکی دیگر از عملکردهای گلگیر محافظت از لاستیک خودرو است. اگر خودروی شما دچار تصادف شده میتوانید از خدمات صافکاری PDR مستر مکانیک بهره ببرید ، این قطعه دور چرخ نصب شده و از برخورد لاستیک به اجسام جلوگیری می کند. به عنوان مثال در حین رانندگی اجسام مختلفی به لاستیک برخورد می کنند که گلگیر آن را دفع می کند و اجازه برخورد با لاستیک خودرو را نمی دهد. طراحی این قطعات بر اساس نوع و طراحی خودرو به دو نوع ثابت و غیر ثابت تقسیم می شود. گلگیرهای ثابت به بدنه خودرو متصل هستند و در واقع یک پارچه هستند اما گلگیرهای غیر ثابت به صورت جداگانه طراحی شده و قابل تغییر هستند.البته این قطعه علاوه بر طراحی و زیبایی باید نقش آیرودینامیکی نیز داشته باشد تا خودرو در برابر مقاومت هوا نقش مناسبی را ایفا کند.

محل نصب گلگیر خودرو

گلگیرها بسته به مدل خودرو در اندازه ها و شکل های مختلفی طراحی می شوند. تمامی گلگیرها در عقب، جلو، راست و چپ به موازات و پشت درب خودرو قرار دارند.
گلگیرهای جلو و عقب خودرو در انتها به سپر خودرو متصل می شوند. به همین دلیل گلگیرها یکی از قطعاتی هستند که در تصادفات جزئی همیشه در معرض ضربه قرار می گیرند، بنابراین جنس آنها مهم است و باید محکم باشد تا در برابر ضربه های خارجی مقاومت کند. این قطعات دارای سپرهای فلزی قوی در عقب هستند تا از خودرو در برابر ضربه محافظت کنند.
اگر گلگیر خودرو در اثر ضربه آسیب ببیند، به راحتی می توان آن را از بدنه جدا کرد و تعویض کرد.

نوع گلگیر ماشین

بیشتر گلگیرهای خودرو از فلز ساخته شده اند تا به درستی کار کنند. اگر گلگیر خودرو آسیب دیده و زنگ زده است باید آن را تعویض کنید و گلگیر با کیفیت تری تهیه کنید زیرا پاشیدن سنگریزه و گل به رنگ بدنه آسیب می رساند و مجبور به رنگ آمیزی خودرو خواهید شد.بنابراین بهتر است قطعات کوچکی را انتخاب کنید که بتواند از هزینه های بالا جلوگیری کند.
به یاد داشته باشید که گلگیر خودرو قطعات ارزان قیمت و با ارزشی هستند که برای هر مدل خودرویی به راحتی پیدا می شوند. همچنین در خرید خودروی دست دوم به گلگیرهای آن نیز توجه کنید زیرا یکی از دلایل تعویض گلگیر می تواند ضربه شدید و تصادف باشد و تغییر رنگ گلگیر نیز می تواند بر قیمت خودرو تاثیر بگذارد به همین دلیل. ، این اجزا باید در هنگام بازرسی خودرو مورد بررسی قرار گیرند.
به هر حال به یاد داشته باشید که گلگیرها به عنوان محافظ خودرو عمل می کنند و آسیب دیدگی آنها می تواند سلامت خودرو را به خطر بیندازد.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران ، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد