مجله خودرو

نیسان توسط مدیر عامل سابق مشکل 1.6 میلیارد دلار شکایت کرد

مردی که زمانی به عنوان یک ابرقهرمان شرکتی شناخته می شد، اکنون از کارفرمای سابق خود برای بیش از یک میلیارد دلار شکایت کرده است. آره، کارلوس گوسن دوباره در تیتر خبرها قرار دارد و امیدوار است که نامش را پاک کند و ضربه بزند نیسان جایی که درد دارد

Overnight Ghosn با طرح دعوی قضایی در لبنان خواستار 588 میلیون دلار (865 میلیون دلار) درآمد و هزینه های از دست رفته و 500 میلیون دلار آمریکا (735 میلیون دلار) برای غرامت تنبیهی شد.

در شکایت غصن ادعا می‌کند که «اتهامات جدی و حساس» که علیه مدیرعامل سابق مطرح شده است «سال‌ها در ذهن مردم باقی خواهد ماند». در نتیجه غصن «تا پایان عمر از آنها رنج خواهد برد، زیرا تأثیرات مداوم و طولانی دارند، حتی اگر بر اساس سوء ظن باشد».

در این پرونده نام تعدادی از کارمندان نیسان، از جمله مدیران اجرایی و اعضای هیئت مدیره، و همچنین توشیاکی اونوما، مدیر دفتر مدیرعامل، و هاری نادا، معاون ارشد رئیس جمهور که در بسیاری از جرایم مالی ادعایی غصن نقش داشت و مذاکره کننده درباره دادخواهی برای تبدیل شدن به یک شاهد دولتی

یک قاضی اولین تاریخ رسیدگی به شکایت غصن را سپتامبر امسال تعیین کرده است. این احتمال وجود دارد که مقامات لبنانی از همتایان ژاپنی خود کمک بگیرند، اما مشخص نیست که آیا این کمک خواهد شد یا خیر.

خرید لوازم یدکی خودرو

غصن از قوانین ژاپن فراری است و لبنان معاهده استرداد با ژاپن ندارد.

کارلوس گوسن در نوامبر 2018 پس از ورود به توکیو برای جلسه هیئت مدیره نیسان به طرز چشمگیری دستگیر شد. Ghosn متهم به عدم گزارش حقوق خود، انتقال موقت زیان سرمایه‌گذاری به نیسان و یک معامله مبهم با یک واردکننده خاورمیانه است که طبق گزارش‌ها، 5 میلیون دلار آمریکا (6.9 میلیون دلار) برای او درآمد داشته است.

او در پایان سال 2019 از بازداشت خانگی گریخت و در یک جعبه ابزار با جت شخصی به مقصد ترکیه قاچاق شد. او سپس به هواپیمایی که عازم بیروت لبنان بود منتقل شد و تا به امروز در آنجا اقامت دارد.

غصن که در برزیل از پدر و مادری لبنانی به دنیا آمد، تابعیت هر دوی این کشورها و همچنین فرانسه را دارد، جایی که تحصیل کرد و حرفه خودروسازی خود را آغاز کرد.

از آنجایی که هیچ معاهده ای برای استرداد بین لبنان و ژاپن وجود ندارد، احتمالاً غصن آزاد است اما در سرزمین اجدادی خود به دام افتاده است.

پس از گذراندن دو مدرک در پاریس، گون در سال 1978 به میشلین پیوست. او به سرعت در رتبه ها ترقی کرد و در سال 1984 مدیر بازوی برزیل شد.

از طریق تجدید ساختار تهاجمی، او عملیات رنو در آمریکای جنوبی را تغییر داد، اما لقب «قاتل هزینه» را به خود اختصاص داد.

هنگامی که در سال 1999 رنو سهام کنترلی نیسان را خریداری کرد که در حدود 4.3 تریلیون ین (54.6 میلیارد دلار) بدهی غرق شده بود، Ghosn به عنوان COO با چتر نجات فرود آمد.

با زانو زدن خودروساز، Ghosn به سنت شرکت‌های ژاپنی، که برای مشاغل مادام العمر و پیوندهای نزدیک بین شرکت‌های وابسته ارزش قائل بودند، پایبند نبود.

نیسان پس از اخراج حدود یک هفتم نیروی کار خود، بستن کارخانه ها، مذاکره مجدد در مورد قراردادهای تامین کنندگان، و از بین بردن طیف گسترده و تا حد زیادی بی مزه محصولات شرکت، به زودی به بازار بازگشت و Ghosn به مدیرعاملی ارتقا یافت.

در سال 2009، او مدیرعامل رنو را به نقش رو به رشد خود در عناوین شغلی اضافه کرد و بر اتحاد سخت بین این دو شرکت نظارت کرد، که در آن رنو 44 درصد از سهام نیسان را داشت و نیسان به نوبه خود 15 درصد سهام بدون رأی داشت. در رنو

تنش‌ها بین دو شریک در طول سال‌ها افزایش یافت، به‌ویژه زمانی که نیسان به مولد غالب سود و فروش تبدیل شد و بسیاری در نیسان شروع به مشکوک شدن به غصن کردند یا دولت فرانسه که 15 درصد سهام رنو را در اختیار داشت، می‌خواست این دو را ادغام کند. خودروسازان

در این فضای بدگمانی و ترس بود که گون و گرگ کلی، مدیر اجرایی نیسان مسئول جبران خسارت هیئت مدیره، در سال 2018 دستگیر شدند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد