مجله خودرو

ولوو گام بعدی در برنامه کاهش CO2 را فاش کرد

ماشین های ولوو می گوید سهم خود را از انتشار CO2 حمل و نقل اقیانوس از طریق استفاده از سوخت های زیستی حاصل از روغن پخت و پز کاهش خواهد داد.

این شرکت اکنون به شرکت‌های لجستیک Maersk، Kuehne+Nagel و DB Schenke پرداخت می‌کند تا از سوخت‌های زیستی برای «انرژی معادل مورد نیاز» در حمل و نقل مواد تولیدی و قطعات یدکی خود استفاده کنند.

این شرکت ادعا می کند که این امر باعث کاهش 55000 تنی CO2 سوخت فسیلی از حمل و نقل اقیانوس بین قاره ای می شود که معادل 1200 بار رانندگی یک کامیون بارگیری شده در اطراف استوا است. این شرکت سالانه “ده ها هزار” کانتینر پر از قطعات و مواد ارسال می کند.

سوخت مورد استفاده بیودیزل متیل استرهای اسید چرب (FAME) است که از روغن‌های گیاهی، چربی‌های حیوانی یا روغن‌های ضایعات پخت و پز توسط فرآیندی به نام ترانس استریفیکاسیون تولید می‌شود. معمولاً در کشتی‌های کانتینری با دیزل دریایی ترکیب می‌شود و ولوو ادعا می‌کند ۸۴ درصد آلایندگی کمتری دارد.

مرسک به نوبه خود گفت که سوخت های فسیلی را در کشتی های خود با “بیودیزل نسل دوم مبتنی بر مواد اولیه زباله” جایگزین می کند تا انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از حمل و نقل اقیانوسی مشتریان را بدون اقدامات جبرانی مانند جبران کاهش دهد.

خرید لوازم یدکی خودرو

به گفته این خودروساز، خود سوخت تجدیدپذیر دارای گواهی است و در رقابت با محصولات غذایی تولید نمی شود. وقتی این سوخت در یک محموله در دسترس نباشد، ولوو می‌گوید که تخصیص آن در مسیر مشتری دیگر در جاهای دیگر استفاده می‌شود. این روش حسابرسی شده، توازن انبوه نامیده می شود.

خاویر، مدیر اجرایی Volvo Cars گفت: “سوخت های تجدید پذیر بازی نهایی برای حذف CO2 از نیازهای حمل و نقل دریایی جهان نیست، با این حال این ابتکار نشان می دهد که ما می توانیم اکنون اقدام کنیم و راه حل هایی را اجرا کنیم که نتایج قابل توجهی را در طول انتظار برای جایگزین های تکنولوژیکی طولانی مدت به دست آوریم.” وارلا.

ما به این ابتکار به عنوان یک مزیت رقابتی نگاه نمی کنیم. برعکس، ما می‌خواهیم دیگر خودروسازان را نیز وارد عمل کنیم، تا تقاضا برای حمل‌ونقل اقیانوسی کارآمد کربن را افزایش دهیم و سوخت‌های تجدیدپذیر را به عنوان راه‌حل میان‌مدت کارآمد معرفی کنیم. همه ما وظیفه داریم عمل کنیم.»

ولوو نگفته است که این اقدام چه هزینه‌ای خواهد داشت، اگرچه این گزارش از آژانس بین‌المللی انرژی ادعا می‌کند که میانگین هزینه تولید چنین سوخت‌های زیستی دو تا سه برابر معادل سوخت‌های فسیلی است، اگرچه اشاره کرد که ممکن است تا 27 درصد کاهش یابد. دهه آینده

ولوو قبلا اعلام کرده بود که قصد دارد از سال 2030 فقط خودروهای برقی تولید کند، اما در نظر دارد نقطه شروعی حتی زودتر در سال 2026 برای استرالیا داشته باشد. این شرکت قصد دارد ردپای کربن چرخه عمر خود را به ازای هر خودرو تا 40 درصد بین سال‌های 2018 تا 2025 کاهش دهد، که به کاهش 25 درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای عملیاتی، از جمله لجستیک نیاز دارد.

زمینه

سوخت های زیستی سوخت های زیست توده ای هستند که از گیاهان زراعی یا پسماندها مانند روغن های پخت و پز یا ضایعات مواد غذایی به دست می آیند. در حالی که اکثریت قریب به اتفاق جهانی در کامیون ها استفاده می شود، در بخش هایی که به سختی کاهش می یابد مانند حمل و نقل رایج تر می شود.

استفاده از سوخت های زیستی در زنجیره تامین فعلی به عنوان جایگزین سوخت های فسیلی معمولی نسبتاً آسان است زیرا قبل از به دست آوردن کاهش قابل توجه انتشار کربن نیازی به تغییر در کشتی ها ندارند.

به گفته مرسک، حداقل 150 سفر جهانی با کشتی های کانتینری با سوخت مخلوطی از سوخت های زیستی پیشرفته در سال 2022 انجام شده است. این سازمان ادعا می کند که حداقل 65 درصد صرفه جویی در مقایسه با سوخت های فسیلی جایگزین بر اساس چرخه حیات دارد.

این شرکت افزود: «هنگام تولید سوخت‌های زیستی، اولویت دادن به قابلیت ردیابی آنها و اجرای روش‌های مناسب برای تعیین انتشار کربن واقعاً مهم است.

«زنجیره نگهداری باید در هر مرحله از فرآیند عرضه کنترل و تأیید شود. این به کاربران نهایی این امکان را می دهد که اطمینان داشته باشند که سوخت زیستی حاصل از استانداردهای پایداری که برای رشد مستمر و پذیرش منابع انرژی تجدید پذیر ضروری است، مطابقت خواهد داشت.

به نوبه خود ولوو می گوید که ادعاهایش در مورد صرفه جویی 84 درصدی CO2 در انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از تولید و استفاده از مقدار معادل انرژی، به اصطلاح Well-to-Wake (WTW) فاکتور می گیرد.

بیشتر: مصاحبه – چرا رئیس سابق دایسون به عنوان مدیرعامل به ولوو پیوست؟
بیشتر: ولوو می‌گوید خودروهای خودران «راه زیادی دور» هستند و مردم آن را می‌دانند
بیشتر: ولوو می‌گوید فیس لیفت راه را برای «لیفت مغزی» باز می‌کند

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد