مجله خودرو

پلت فرم فولکس واگن SSP EV از سال 2026 تا 1700 اسب بخار قدرت ارائه می کند

به گزارش مستر مکانیک

پروژه فولکس واگن ترینیتی قرار است جزو اولین مدل های مبتنی بر SSP باشد

جانشین MEB که زیربنای خودروهای تمام برندهای گروه فولکس واگن خواهد بود، دیگر تا سال 2028 به تعویق نخواهد افتاد.

مدیرعامل گروه تعمیرگاه فولکس واگن ، اولیور بلوم، تعهد این گروه را برای راه‌اندازی معماری الکتریکی فراگیر SSP (پلتفرم سیستم‌های مقیاس‌پذیر) خود در سال 2026، علی‌رغم اینکه مدیران اجرایی در ماه‌های اخیر به تاخیر انداخته‌اند تا 2028/29، تکرار کرده است.

بلوم در روز پنج شنبه در بازار سرمایه گروه فولکس واگن به سرمایه گذاران گفت که این معماری از خودروهای شهری گرفته تا خودروهای اسپورت با بیش از 1700 اسب بخار قدرت را شامل می شود. فولکس‌واگن در ابتدا برنامه‌ریزی کرده بود که SSP قدرتی در حدود 1100 اسب بخار داشته باشد.

خرید لوازم یدکی خودرو

بلوم گفت: «معماری SSP نیاز به مقیاس و استانداردسازی را با تمایز و سرعت متعادل خواهد کرد.

این معماری برای اولین بار در سال 2021 با تاریخ راه اندازی برنامه ریزی شده 2026 اعلام شد که با پروژه Artemis آئودی شروع شد. با این حال، مدیران اجرایی مانند توماس شافر، مدیرعامل برند فولکس‌واگن، قبلاً گفته بودند، تأخیرها – به‌ویژه در نرم‌افزار حیاتی 2.0 – به زمان‌های توسعه کشیده شد و این پروژه به سال 2028/29 به عقب کشیده شد.

خودروهای مفهومی «کره» آئودی

برندهای گروه فولکس‌واگن ماژول‌های معماری را در بین 40 میلیون خودرو به اشتراک خواهند گذاشت، زیرا این شرکت برای استانداردسازی قطعات برای افزایش صرفه‌جویی در مقیاس و کمک به کاهش قیمت سرسختانه خودروهای الکتریکی تلاش می‌کند. بلوم گفت: «بیشتر» خودروهای روی پلت فرم SSP با خودروهای موتور احتراق داخلی به برابری حاشیه سود دست می یابند، در مقایسه با «بعضی» در پلت فرم خودروهای الکتریکی MEB گروه.

بلوم گفت: «معماری تا 75 درصد از تمام هزینه‌های مواد برای BEV را پوشش می‌دهد، در مقایسه با 10 درصد برای ICE». بنابراین، معماری یک محرک کلیدی برای سودآوری در آینده است.

یکی از بخش‌هایی که در همه مدل‌ها به اشتراک گذاشته خواهد شد، سلول باتری «یکپارچه» است که در کارخانه‌های آینده فولکس‌واگن ساخته می‌شود و می‌تواند طیف وسیعی از مواد شیمیایی از جمله LFP (لیتیوم-آهن-فسفات) را پوشش دهد.

بلوم جزئیات جدیدی در مورد عملکرد خودروهای SSP ارائه کرد، از جمله زمان شارژ 10 تا 80 درصدی که به طور متوسط ​​به 12 دقیقه کاهش یافت، در مقایسه با 35 دقیقه موجود برای مدل‌های MEB. نرم افزار 2.0 و معماری الکترونیکی امکان رانندگی بدون هندز تا سطح چهار را فراهم می کند.

باتری ماشین برقی فولکس واگن که درپوش آن برداشته شده است

برای کمک به سرعت بخشیدن به توسعه، برندها مسئولیت عناصر خاصی از معماری SSP را بر اساس اندازه و هزینه بخش اصلی خود خواهند داشت. اجزای معماری سوپرمینی ها و خودروهای شهری توسط برند فولکس واگن رهبری می شود و توسط Cupra، Skoda و Audi استفاده می شود. قطعات کامپکت و متوسط ​​توسط آئودی توسعه یافته و توسط فولکس واگن، پورشه و اشکودا استفاده خواهد شد. پورشه توسعه قطعات خودروهای بزرگ مورد استفاده خود، آئودی، بنتلی و لامبورگینی را رهبری خواهد کرد.

بلوم گفت که قطعات خودروهای بزرگ SSP استفاده شده توسط آئودی، بنتلی و لامبورگینی در 14 مدل به اشتراک گذاشته خواهد شد که هدف آن تا سال 2038 حدود 1.4 میلیون خودروی ترکیبی است. این به 150 میلیارد یورو درآمد فروش با “حاشیه سود بسیار جذاب” اضافه می کند. بلوم قول داد که بیش از 20٪ به دلیل اثر مقیاس.

به طور کلی، بلوم ادعا کرد، گروه فولکس واگن می تواند هزینه های سرمایه ای و هزینه های توسعه را در مقایسه با MEB 30 درصد کاهش دهد.

بلوم همچنین مزایای دو سکوی پله ای را که قبل از SSP می رسند، بیان کرد. اول PPE ممتاز (Premium Performance Electric) مورد استفاده آئودی، پورشه و بنتلی است که با پورشه e-Macan و Audi Q6 e-Tron در سال آینده شروع می شود. در همین حال، MEB+ که در سال 2025 وارد بازار می‌شود، پلتفرم MEB را با کاهش 10 تا 80 درصدی زمان شارژ از 35 دقیقه به میانگین 21 دقیقه، مدرن‌سازی می‌کند. هر دو با رانندگی بدون دست و چشمی سطح دو پلاس در دسترس خواهند بود، اگرچه PPE می تواند سطح سه را نیز مجاز کند.

پلتفرم PPE به دلیل مشکلاتی در واحد نرم افزاری فولکس واگن، Cariad، به تعویق افتاده است، که منجر به اخراج مدیرعامل Dirk Hilgenberg در اوایل سال جاری شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد