دانشنامه خودرو

چرا نباید با دور موتور بالا رانندگی کنیم

از زمانی که اولین خودروهای سواری تولید شد و عموم مردم توانایی استفاده از آنها را پیدا کردند و تعداد کارخانه های خودروسازی افزایش یافت و رقابت بین آنها پدید آمد، محققان و مهندسان فعال در این زمینه شروع به طراحی و ساخت خودروهایی کردند که در با داشتن نشانگرهای ظاهری و داشتن امنیت و ایمنی بیشتر، قدرت و گشتاور بالاتری برای جذب مشتریان بیشتر دارد. این عمل علاوه بر اینکه منجر به رضایت بیشتر مشتریان می شود، سهم بیشتری از بازار را نیز برای این شرکت خودروسازی به همراه دارد.
تولید خودروهای ایمن که آسایش مسافران را تامین می کند و همچنین احداث جاده و بزرگراه باعث افزایش سفرهای درون شهری و برون شهری و در نتیجه استفاده بیشتر و طولانی تر از خودرو توسط مالکان خودرو شده است.
علاوه بر عملکرد موتور و قطعات گیربکس، راننده با در نظر گرفتن نحوه به حرکت درآوردن و نحوه استفاده از سیستم های مختلف خودرو، نقش اساسی در عملکرد خودرو ایفا می کند. با چه دور موتوری تعویض می کند و بسته به شرایط از چه دور موتوری استفاده می کند تاثیر زیادی در کارایی موتور و سالم نگه داشتن قطعات و سیستم های مختلف خودرو دارد.رانندگی با دور موتور بالا یا رانندگی با دور موتور پایین هر کدام عواقب خود را دارد. در این مقاله قصد داریم به مشکلات ناشی از رانندگی با دور موتور بالا که مورد استفاده عموم با خودروهای موتور کوچک و متوسط ​​(خودروهای غیر مسابقه ای) است، بپردازیم.
در خودروهایی که مجهز به گیربکس اتوماتیک هستند، فرآیند انتخاب و تعویض دنده توسط کامپیوتر انجام می شود، اما در خودروهای دارای گیربکس دستی، زمان تعویض دنده توسط راننده تعیین می شود، بنابراین آسیب ناشی از عدم رانندگی با دنده مناسب با توجه به شرایط جاده و سرعت خودرو، می توان آن را برای خودروهای مجهز به گیربکس دستی در مقایسه با خودروهایی که از گیربکس اتوماتیک استفاده می کنند، ایجاد کرد.
در اینجا لازم به ذکر است که رانندگی با دور موتور بالا به معنای رانندگی با سرعت بالا نیست بلکه راننده می تواند با فشردن پدال گاز و تعویض نکردن دنده در زمان مناسب دور موتور را افزایش دهد مثلاً اگر راننده در حال رانندگی باشد. در دنده یک یا دو، در سرعتی که سوزن دور موتور در تعداد زیاد باشد، این وضعیت دور موتور بالا محسوب می شود.

کاهش کیفیت روغن کاری

اولین مشکلی که می تواند در اثر دورهای زیاد موتور ایجاد شود، اختلال در عملیات روانکاری و روغن کاری است.
زمانی که دور موتور بالاست، میل لنگ و سوپاپ ها در واحد زمان سریعتر می چرخند، بنابراین روغن کاری باید بدون وقفه و با بالاترین کیفیت و بیشترین راندمان انجام شود.دلایل اصلی که می تواند منجر به این شود، عدم انجام صحیح روغن کاری است. هستند:
آسیب به یکی از قسمت های سیستم روغن کاری مانند پمپ روغن.
افزایش دمای روغن موتور که باعث کاهش ویسکوزیته روغن و کاهش فشار روغن می شود.
استفاده از روغن های کم کیفیت یا تصفیه شده
استفاده از روغنی که با مشخصات موتور مطابقت ندارد


کیفیت پایین روغن به این دلیل است که در مدت زمان مشخص شده و مسافت پیموده شده (کیلومتر عملیاتی) تغییر نکرده است.
فشار کم روغن به دلیل نشت روغن از قسمت های مختلف مدار سیستم روغن کاری مانند یاتاقان ها
هنگامی که راننده بیش از حد پدال گاز را فشار می دهد و در عین حال سرعت تعویض دنده را کاهش می دهد و دنده را در زمان مناسب تعویض نمی کند، ممکن است به یکی از دلایل فوق روغن کاری به درستی انجام نشود و باعث شود که قطعات موتور قطعات اصلی که ممکن است در اثر روانکاری با کیفیت پایین آسیب ببینند عبارتند از:
بلبرینگ های ثابت و غلتشی
سطح میل لنگ با میل لنگ ثابت می شود
سطح میل لنگ با میل لنگ حرکت می کند
سطح انگشتان دریچه های آسیاب
نصب (نصب) شیر آسیاب روی سرسیلندر
دیواره داخلی سیلندرها
دیواری از پیستون
رینگ ها

میل سوپاپ

قطعاتی در موتور وجود دارد که به دلیل موقعیت و شکل خاصی که دارند و همچنین به دلیل محدودیت ها امکان خنک سازی آنها با مایع خنک کننده موتور وجود ندارد و به همین دلیل با روش های دیگری مانند دمای قسمت بالا خنک می شوند. از پیستون (تاج پیستون)، که در مجاورت گرما قرار دارد. خروجی احتراق را نمی توان به راحتی کاهش داد و نمی توان از مایع خنک کننده موتور برای کاهش دما در این ناحیه استفاده کرد، از روغن برای خنک کردن این ناحیه استفاده می شود.روغن در زیر پیستون و پین ها از طریق سوراخ های قرقره یا توسط جت روغن پاشیده می شود و باعث خنک شدن آنها می شود.
در صورتی که به دلایلی فشار روغن کاهش یابد و یا روانکاری مختل شود، علاوه بر این که روغن کاری این قطعات به درستی انجام نمی شود، فرآیند خنک سازی نیز به درستی انجام نمی شود و به موتور آسیب جدی وارد می شود.

کاهش کیفیت خنک کاری موتور

یکی دیگر از مشکلاتی که در اثر رانندگی با دور موتور به خصوص طولانی مدت ممکن است رخ دهد، آسیب دیدن قطعات موتور به دلیل عدم خنک سازی مناسب است. هنگامی که راننده پای خود را روی پدال گاز فشار می دهد، از نظر کامپیوتر موتور، این به معنای تقاضای گشتاور بالا از جانب راننده است، بنابراین کامپیوتر موتور سعی می کند با تغییر مقدار انژکتور، افزایش هوا، تقاضا را برآورده کند. وارد شدن به موتور و افزایش جرقه پیشروی راننده باید پاسخ مثبت بدهد. افزایش میزان پاشش سوخت باعث افزایش تعداد و حجم احتراق در موتور می شود.
اگر سیستم خنک کننده موتور کوچکترین مشکلی داشته باشد منجر به آسیب جدی به قسمت های مختلف موتور می شود که عمده مشکلاتی که به دلیل ذکر شده ممکن است آسیب ببیند عبارتند از:
واشر سرسیلندر سوز
تاب برداشتن سرسیلندر
بلوک سیلندر
افزایش دما در محفظه احتراق نیز می تواند باعث ایجاد پدیده کوبیدن، که منجر به آسیب جدی به قطعات موتور خواهد شد.

خرید لوازم یدکی خودرو

خرابی سوپاپ

سوپاپ یکی از قطعاتی است که بیشتر از سایر قسمت های موتور در معرض حرارت ناشی از احتراق قرار دارد. قسمت صفحه سوپاپ را نمی توان با خنک کننده خنک کرد و همچنین نمی توان دمای آن را با روغن کاهش داد. (برای افزایش راندمان خنک کنندگی برخی از سوپاپ ها به خصوص در خودروهای دیزلی از سدیم مایع استفاده می شود که در وسط آنها قرار دارد) با قرار گرفتن این قطعه بر روی تخت (صندلی سوپاپ) حرارت خود را به سرسیلندر منتقل می کند. از میان صندلی او. حمل و خنک شد. هنگامی که راننده پدال گاز را فشار می دهد و کامپیوتر موتور بر اساس میل خود میزان تزریق را افزایش می دهد، افزایش سرعت پاشش انژکتورها با افزایش دور موتور و به دنبال آن افزایش تعداد سوختگی در موتور همراه است. محفظه احتراق و منجر به افزایش دما در شیرها می شود
با افزایش دور موتور، سرعت باز و بسته شدن سوپاپ ها نیز با قرار گرفتن قطعه دارای صفحه سوپاپ روی نشیمنگاه آن افزایش و کاهش می یابد. کاهش مدت زمان تماس سوپاپ با نشیمنگاه خود باعث می شود حرارت کمتری از صفحه سوپاپ به سرسیلندر منتقل شود.هنگامی که شیر نتواند گرمای خود را انتقال دهد، دمای آن بالا رفته و شکل خود را تغییر می دهد که به آن سوزاندن شیر می گویند.

سایش رینگ ها

رینگ ها اگرچه قطعات بسیار ظریف و حساسی هستند اما وظیفه بسیار مهمی دارند. آب بندی، انتقال حرارت به بالای پیستون (روی پیستون) و روانکاری از مهمترین کارهای رینگ ها می باشد. رانندگی با دور موتور بالا باعث فرسودگی رینگ ها و کاهش عمر آن ها می شود. میرایی رینگ ها باعث می شود که عمل نشتی به درستی انجام نشود و علاوه بر اینکه کمپرسور موتور زیر پیستون ها قرار می گیرد، باعث ورود روغن به محفظه احتراق نیز می شود.
قرار گرفتن کمپرسور موتور (که حاوی مخلوطی از بنزین و هوا است) از زیر پیستون و همچنین عبور روغن از زیر پیستون به محفظه احتراق، منجر به تغییر در تمام نشانگرها و اجزای موتور می شود که منجر به تغییر آن می شود. به عواقب زیر:
افزایش آلودگی
افزایش مصرف سوخت
کاهش قدرت و گشتاور موتور
موتورهایی که گشتاور آنها در دورهای بالا به حداکثر می رسد آسیب می بینند زیرا راننده مجبور می شود پدال گاز را با شدت بیشتری فشار دهد و سپس برای رسیدن به شتاب و سرعت بالاتر دنده را عوض کند.نمودار زیر قدرت (اسب بخار) و گشتاور را در رابطه با دور موتور برای یک موتور معین نشان می دهد.
برای دستیابی به گشتاور بالا، راننده باید پدال گاز را آنقدر فشار دهد که دور موتور در محدوده 3600 تا 4000 دور در دقیقه افزایش یابد.موتور همانطور که در بالا ذکر شد ممکن است آسیب ببیند.
نمودار زیر مربوط به موتوری است که از آخرین فناوری ها مانند سیستم توربوشارژر و سیستم VVT استفاده می کند و سیستم تزریق سوخت آن GDI (سیستم تزریق مستقیم سوخت) می باشد.
در این موتور گشتاور در 2000 دور در دقیقه به حداکثر می رسد و در موتورهای مجهز به گیربکس اتوماتیک تعویض دنده به صورت خودکار در دور موتور کمتر اتفاق می افتد و در خودروهای مجهز به گیربکس دستی راننده خیلی سریع از گشتاور بالا استفاده می کند. احساس می کند و نیازی به فشردن بیشتر پدال گاز و افزایش دور موتور نمی بیند و در نتیجه به دور موتور کمتر تغییر می کند. کار با دور صحیح موتور همیشه باعث می شود علاوه بر کاهش مصرف سوخت و آلایندگی، میزان استهلاک موتور نیز کاهش یافته و عمر موتور افزایش یابد.لازم به ذکر است که رانندگی نکردن با دور موتور بالا نباید منجر به رانندگی با دنده مرده یا رانندگی با دور موتور بسیار پایین شود، زیرا همانطور که گفته شد رانندگی با دور موتور بسیار بالا و رانندگی در دور موتور بسیار پایین عواقب خاصی دارد. باعث آسیب به موتور می شود اما نوع آسیب وارده به موتور متفاوت است.

مستر مکانیک این تضمین را میدهد که همانند روز اول از خودروی خود نهایت لذت را ببرید

Like The First Day

برای رفع مشکل خودروی خود و یا انجام سرویس های دوره ای و یا هماهنگی جهت ارسال خودروبر رایگان در تمامی نقاط تهران، با کارشناسان مستر مکانیک تماس بگیرید

راه های ارتباطی با مستر مکانیک

آدرس بخش تعمیرات خودرو : تهران، اتوبان نواب شمال به جنوب، بالای پل 9 دی، تقاطع خیابان قزوین، ابتدای هلال احمر، پشت ایستگاه اتوبوس کشاورز، پلاک 485

آدرس بخش صافکاری مدرن ، دیتیلینگ و تیونیگ خودرو : تهران ، آجودانیه ، مجتمع خودرویی الماس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد