مجله خودرو

چرا “کاهش تولید” آینده نجات خودرو است؟

به گزارش مستر مکانیک

نرخ اسقاط خودروها در بریتانیا از زمان همه‌گیری کووید-19 به نصف کاهش یافته است

یک رویکرد هوشمندانه تر برای جداسازی قطعات می تواند پاسخی به کمبود قطعات در پارکینگ موجود باشد

«Deproduction» مانند املای غلط در درس زیست‌شناسی به نظر می‌رسد، اما این همان کاری است که یک شرکت نجات خودرو در پول، دورست شروع به انجام آن کرده است.

به آن به عنوان تولید خودرو به صورت معکوس فکر کنید. خودروهای فرسوده که بر روی کریرهای چرخدار سوار می شوند، در امتداد مسیرهای فولادی حرکت می کنند و در یک سری چهار ایستگاه کاری توقف می کنند، جایی که تکنسین ها آنها را جدا می کنند و اجزای آنها را در قیف های بزرگ قرار می دهند. آنها سپس به منطقه دیگری چرخانده می شوند، جایی که قبل از فروش به بدنه، گاراژ و مردم، بررسی، فهرست بندی، تمیز کردن و عکس برداری می شوند.

خرید لوازم یدکی خودرو

این نجات وسیله نقلیه با تفاوت است. رویکرد بازیافتی که توسط چارلز ترنت با مسئولیت محدود انجام می‌شود، به‌جای بیرون‌زدن بی‌دیده موتورهای قدیمی با برش‌های هیدرولیک و انداختن لاشه‌های شکافته‌شده در سنگ‌شکن برای ذخیره‌سازی، روشی و جراحی است. هنوز یک پوسته قدیمی برای دفع وجود دارد، اما حتی این پوسته توسط ماشینی که با انرژی خورشیدی گرفته شده در پشت بام انبار شرکت کار می کند، خرد می شود.

چارلز ترنت در برخورد با وسایل نقلیه فرسوده تنها نیست. سایر شرکت‌ها، مانند ASM Auto Recycling of Thame در آکسفوردشایر، قطعات را با دقت جدا می‌کنند، فهرست‌نویسی می‌کنند و می‌فروشند. تفاوت‌ها خطوط تولید زمان‌بندی‌شده چارلز ترنت (یک ماشین در 15 دقیقه خالی می‌شود) و در انتهای آن‌ها، منطقه بسته‌بندی، جایی که قطعات چک‌شده در جعبه قرار می‌گیرند، هستند.

ایده جدید نیست ایندرا فرانسه یکی از اولین شرکت هایی بود که سال ها پیش این رویکرد را توسعه داد و اتخاذ کرد. با این حال، چارلز ترنت تنها شرکت نجاتی است که آن را در بریتانیا اجرا کرده است.

نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت و یک انبار عظیم جدید برای جا دادن خطوط، ایستگاه‌های کاری و ردیف‌هایی از قفسه‌های ذخیره‌سازی قطعات است که هر چیزی را در Ikea کوتوله می‌کند – و چارلز ترنت در اینجا متوقف نمی‌شود. اگرچه کارخانه Poole تنها در آگوست سال گذشته افتتاح شد، اما قصد دارد در پنج سال آینده شش کارخانه را در سراسر بریتانیا فعال کند.

با اجرای همه آنها، حدود 275000 خودرو را پردازش و سالانه سه میلیون قطعه را بازیابی خواهد کرد. سایت Poole به تنهایی باید 5500 قطعه در هفته برداشت کند.

مارک ترنت، مدیر عامل شرکت می گوید: «تقاضا بسیار زیاد است. قبل از کووید، ما 30 درصد از قطعات را صادر می کردیم، اما اکنون به دلیل کمبود خودروهای اسقاط در بریتانیا و کمبود قطعات جدید، به 10 درصد کاهش یافته است.

اتومبیل‌ها برای ارزیابی اولیه به حمل‌ونقل چارلز ترنت می‌رسند – اولین مرحله از نه مرحله سفر آنها از بانگ به جعبه (راست را ببینید). رد آف های دسته A (خودروهایی که باید خرد شوند و قطعات آنها هرگز دوباره استفاده نشود) و آنهایی که بیش از 20 سال عمر دارند رد می شوند.

خرید خودرو یک تجارت رقابتی است. قبل از همه‌گیری، سالانه حدود دو میلیون خودرو در بریتانیا اسقاط می‌شد. امروز نصف آن است.

هنگامی که هر چهار خط تولید در سایت پول در حال اجرا هستند، حدود 100 وسیله نقلیه در روز پردازش خواهند شد. در حال حاضر، تنها با چند مورد از آنها، کارخانه دو شیفت کار می کند.

ترنت مرا به سمت پایین یکی از آن‌ها می‌برد و در یک نقطه از من دعوت می‌کند تا برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو و پانل اسکلت فورد گلکسی را جدا کنم – بدون اینکه به آنها آسیبی وارد شود. باز کردن پیچ و مهره برف پاک کن ها آسان است، جدا کردن آنها از بازوها آسان نیست. پانل اسکاتل به چند کاربرد سنگین از یک اهرم بزرگ نیاز دارد.

درست مانند خط تولید، کنترل‌کننده‌های مکانیکی وجود دارند که می‌توانند خودرو را تا 90 درجه بچرخانند و به تکنسین‌ها اجازه دسترسی به پایه‌ها، سیستم‌های اگزوز و مجموعه‌های تعلیق را می‌دهند.

در طول خط، منطقه درجه بندی پانل ها قرار دارد، جایی که درها، درب های عقب و کاپوت ها از نظر نقص بررسی می شوند و هر گونه علامت و فرورفتگی ثبت می شود تا بخشی از توضیحات فروش را تشکیل دهد.

در نزدیکی منطقه تعمیر موتور قرار دارد که روزانه شش واحد کار می کند.

این انبار می تواند تا 7000 پنل را ذخیره کند و 71000 قطعه را حمل می کند که مجموع آن 1000 قطعه در ماه افزایش می یابد. این بخش‌های زیادی است که هر کدام شماره خاص خود را دارند و در هر مرحله به درستی ثبت می‌شوند.

حدود 2500 قطعه، همه آنها اجزای بازیافت شده تایید شده، هر هفته فروخته می شود، اکثر آنها از طریق eBay به خریداران خصوصی که می توانند تا 70٪ در مقایسه با خرید جدید صرفه جویی کنند.

قابلیت ردیابی قطعات و درجه بندی و شناسایی دقیق آن ها کلید عملیات چارلز ترنت و یکی از الزامات بازیافت خودرو بودن مجاز است که توسط انجمن بازیافت خودروها به رسمیت شناخته شده است.

بیمه‌گرانی که بسیاری از قطعات بازیافت‌شده چارلز ترنت را می‌خرند (بسیاری از سیاست‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا خودروهای آسیب‌دیده را با استفاده از قطعات بازیافتی تعمیر کنند، البته نه هیچ‌کدام از آنها که مربوط به ایمنی باشد)، به مدرکی نیاز دارند که نشان دهد این قطعه قدیمی‌تر از خودرویی نیست که باید روی آن نصب شود. از آنجایی که ماشین باید به موقعیتی که قبل از تصادف بود بازگردانده شود.

با این حال، نصب قطعات مستعمل کاهش حق بیمه را تضمین نمی کند، زیرا پس از بازسازی یا رنگ آمیزی مجدد، برخی از قطعات ارزان تر از نو نیستند. در عوض، جایی که این طرح کمک می‌کند، رفع شکاف‌های عرضه است، بنابراین کمک می‌کند خودروها زودتر به جاده بازگردند، و اعتبار سبز بیمه‌گران را پررنگ‌تر کنند.

در مورد آخرین نکته، واضح است که استفاده مجدد از یک قطعه کاملاً خوب باید برای سیاره بهتر از خرید قطعه جدید باشد – حتی اگر به این معنی باشد که روزهای خوشی که خودتان آن را در حیاط شکن پیدا کردید، به شماره افتاده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد