مجله خودرو

چگونه Mobileye پورشه را متقاعد کرد که هندزفری کند

به گزارش مستر مکانیک

پورشه از سال 2025 از فناوری Mobileye’s Supervision ADAS استفاده خواهد کرد

شرکت اسرائیلی در حال مبارزه با رقیب کوالکام در مسابقه فناوری رانندگی کمکی است

احتمالاً مهم‌ترین برنده عرضه‌کننده خودرو اعلام شده در سال جاری، امضای Mobileye در پورشه برای ترکیب سخت‌افزار و نرم‌افزار Supervision بود که از سال 2025 رانندگی بدون دست را امکان‌پذیر می‌کند.

شاید تعجب کنید که چرا. یک سیستم کمکی رانندگی شیک که به یک تولیدکننده ممتاز با فروش سالانه کمی بیش از 300000 دستگاه می‌رسد، در میان مجموع فروش جهانی 66 میلیون خودرو، به‌سختی خبر وحشتناکی نیست. و در ابتدا فقط وارد Macan EV می شود.

خرید لوازم یدکی خودرو

اما اهمیت آن فراتر از اعداد است. آمنون شاشوا، بنیانگذار و مدیرعامل Mobileye در مصاحبه اخیر خود با اتوکار گفت: «ما فکر می‌کنیم نظارت، بازتعریف حق بیمه است.

با توجه به دستاوردهای Mobileye در زمینه سیستم های پیشرفته کمک راننده (ADAS) و موقعیت بالای پورشه در گروه غول پیکر فولکس واگن، این به طور بالقوه بزرگ است.

شرکت اسرائیلی متعلق به اینتل یکی از سه شرکت تولید تراشه‌های هوشمند به همراه کوالکام و انویدیا است که خودروسازان برای ارائه ویژگی‌های نرم‌افزاری به آن تکیه می‌کنند و معتقدند که به تمایز جدید تبدیل خواهد شد.

Mobileye در ماه‌های اخیر عقب‌نشینی کرده است، زیرا حرکت کوالکام به سمت ADAS منجر به ربودن تجارت از رقیب خود شد. اولین بار بی‌ام‌و اعلام کرد که برای سیستم‌های کمکی برای خودروها در پلتفرم Neue Klasse EV 2025 به کوالکام تغییر می‌دهد. سپس در ماه ژانویه، بخش نرم افزاری گروه فولکس واگن، Cariad نیز اعلام کرد که برای پلتفرم SSP نسل بعدی خود به کوالکام نقل مکان می کند. Mobileye ظاهرا بیرون بود.

دلایل خروج فولکس‌واگن Mobileye در مدل‌های آینده قابل توجه بود. دریک هیلگنبرگ، رئیس Cariad در نمایشگاه CES در ژانویه به خبرنگاران گفت که نارضایتی فولکس‌واگن از قرارداد Mobileye و استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده از خودروها، انگیزه بزرگی برای فولکس‌واگن برای ایجاد بخش نرم‌افزاری خود در وهله اول بود. این قراردادی است که برند فولکس واگن قبل از Cariad بسته بود. به همین دلیل است که کاریاد تأسیس شد، زیرا ما دسترسی نداریم.

با این حال، پنج ماه زمان زیادی در دنیای پر سرعت نرم افزار خودرو است. هیلگنبرگ اکنون در بحبوحه تغییرات Cariad خارج شده است و Mobileye یک بار دیگر به نفع خود است و اجازه دارد برنده پورشه را اعلام کند (ماشین سازان اغلب نام تامین کنندگان را فاش نمی کنند).

از این نقطه، Mobileye معتقد است که با Supervision که از 11 دوربین، آخرین تراشه EyeQ5 و هوشمندی Mobileye برای ارائه استقلال سطح دو به‌علاوه استفاده می‌کند، می‌تواند برنده‌های فولکس‌واگن بیشتری را به دست آورد (بنابراین رانندگی بدون دست و بدون چشم‌پوشی).

این فقط پورشه نیست. این در را به روی حجم های بسیار گسترده تر در کل باز می کند [VW] شاشوا گفت گروه. به عقیده من، موفقیتی مانند این واقعاً به معنای یک رابطه بسیار بسیار طولانی مدت است، زیرا سیستم آنقدر پیچیده است و عملکرد آن به قدری بالا است که وقتی در ماشین قرار می‌گیرد، نمی‌روید و آن را با دیگری جایگزین می‌کنید. تامین کننده.”

اعتماد به نفس Shashua و ترس رئیس سابق Cariad از یک جا سرچشمه می گیرد: Mobileye یک تجارت قدرتمند ADAS با سطح دانشی ایجاد کرده است که ممکن است در این بازی بی نظیر باشد، به طوری که شرکت های خودروسازی که به دنبال ادغام عمودی آن دانش هستند ممکن است خودشان نیز بیش از حد باشند. دیر

Mobileye توسط Shashua در سال 1999، زمانی که او استاد دانشگاه عبری اورشلیم بود، پس از تحقیقات خود در زمینه سیستم بینایی برای تشخیص وسایل نقلیه تنها با استفاده از یک دوربین و الگوریتم‌های نرم‌افزاری روی یک پردازنده، تاسیس شد.

اولین محصول Mobileye EyeQ1 یک دوربین و رادار برای ولوو در سال 2007 برای کروز کنترل تطبیقی ​​ترکیب کرد، اما در EyeQ2 در سال 2010، رادار فقط برای یک دوربین در سیستم ترمز اضطراری خودکار تشخیص عابر پیاده برای ولوو و یک سیستم هشدار برخورد از جلو کنار گذاشته شد. برای جنرال موتورز و بی ام و.

طبق برآوردهای Evercore ISI، یک بانک، نبوغ در ایجاد ADAS پیچیده از یک دوربین و تراشه با هزینه «ده‌ها دلار» (کلمات Shashua در مورد درآمد سه ماهه اول شرکتش) به این معنی است که Mobileye اکنون 70 درصد از بازار جهانی ADAS را در اختیار دارد. در گزارشی که در ماه نوامبر منتشر شد.

خود Mobileye می گوید با 50 خودروساز در “صدها” مدل تجارت می کند و سال گذشته 34 میلیون سیستم تراشه و دوربین را روانه بازار کرده است.

اما ترفند واقعا هوشمندانه Mobileye جمع‌آوری داده‌ها از ترکیب‌های جدیدتر دوربین و تراشه EyeQ برای ایجاد نقشه‌ای با کیفیت بالا به نام مدیریت تجربه جاده‌ای (REM) است، که جمعیت خودروهایی هستند که توسط مشتریانش ساخته شده‌اند. گروه فولکس واگن این بدان معناست که میلیون‌ها خودرو در حال ایجاد دانش Mobileye نه تنها در مورد شبکه‌های جاده‌ای، بلکه همچنین نحوه استفاده رانندگان از آنها هستند.

مدیر عامل سابق Cariad با تأخیر متوجه شد که Mobileye در حال کسب دانشی است که خود فولکس‌واگن می‌تواند از آن برای مزیت رقابتی خود در رانندگی نیمه‌خودران استفاده کند. (شاشوا دیدگاه متفاوتی دارد و می‌گوید فولکس‌واگن حق کاملی برای دانلود تمام اطلاعات مشابه دارد. او به اتوکار گفت: «هیچ چیزی نمی‌تواند مانع فولکس‌واگن شود که این داده‌ها را بگیرد و هر چیزی را که دوست دارد بسازد، بسازد.)

فولکس‌واگن در حال حاضر از آن به اصطلاح «داده‌های ازدحامی» تولید شده توسط REM برای بهبود هوش سیستم‌های رانندگی کمکی خود استفاده می‌کند، به‌عنوان مثال، قرار دادن خودروها در خطوط طبیعی‌تر. یک نقشه با وضوح بالا که به روش سنتی توسط لیدار ایجاد شده است، می‌تواند شما را به درستی برای گردش به راست در ترافیک روبرو قرار دهد. شاهوا گفت: “اما این یک نکته نظری خواهد بود. از سوی دیگر، REM می داند که انسان ها کجا تسلیم می شوند.”

این نه تنها ارزان تر از نقشه های با وضوح بالا است، بلکه به طور مکرر به روز می شود. Mobileye ادعا می کند که می تواند کل اسرائیل را در 24 ساعت فقط از طریق داده های ارسال شده از طریق هوا از فولکس واگن ها و خودروهای 9 خودروساز دیگر که داده های REM را ارسال می کنند، ترسیم کند.

با این دانش، Mobileye نظارت را ایجاد کرد. Supervision که در Zeekr 001 Geely (یک خودروی الکتریکی که امسال به اروپا می آید) راه اندازی شد، همچنین برای Polestar 3 و Polestar 4 (تصویر زیر) عرضه می شود. برند جیلی دیگری نیز ثبت نام کرده است. شاشوا به اتوکار گفت تا سال 2026، شش خودروساز و 9 برند از Supervision استفاده خواهند کرد.

این چیزی است که تحلیلگران بانکی را هیجان زده می کند. درآمد Mobileye در سال گذشته 1.9 میلیارد دلار (1.5 میلیارد پوند) بود که نسبت به سال قبل از آن 1.4 میلیارد دلار (1.1 میلیارد پوند) افزایش داشت. اما از «ده‌ها دلاری» که Mobileye از ترکیب نسبتاً ساده تراشه و دوربین در حال حاضر به دست می‌آورد، Supervision این مقدار را تا 1000 تا 2000 دلار برای هر وسیله نقلیه افزایش می‌دهد. Evercore محاسبه کرده است که شخصی مانند تویوتا را ثبت نام کنید و این مبلغ 4 میلیارد دلار (3.2 میلیارد پوند) درآمد تنها از یک سازنده است.

Shashua گفت که هزینه سخت افزار هنوز بسیار ناچیز است و دستاوردهای آن در نرم افزار است. Evercore محاسبه می کند که به 50٪ حاشیه تبدیل می شود.

نظارت گام بعدی برای رانندگی خودکار کامل است. Shashua سال 2026/2027 را برای عملیات چشمگیر برای محصول Mobileye’s Chauffeur هدف قرار داده است که رادار و لیدار را به دوربین 360 درجه Supervision اضافه می کند. او در ماه آوریل گفت که دو شرکت خودروسازی در حال آزمایش شوفر هستند.

در همین حال Mobileye امیدوار است که بتواند تصمیم فولکس‌واگن برای تغییر تامین‌کنندگان را با مدیریت جدید در Cariad تغییر دهد. شاشوا گفت: “فولکس واگن یکی از بزرگترین مشتریان ما است.”

واقعیت این است که خودروسازان همچنان نگران هستند که تامین‌کنندگان هوشمندی مانند Mobileye کاهش قابل توجهی از درآمد نرم‌افزاری با حاشیه بالا را که فکر می‌کنند باید متعلق به آن‌ها باشد، کاهش دهند، به‌خصوص که نرم‌افزار بیشتر به یک متمایزکننده تبدیل می‌شود.

Evercore در بحبوحه خوش‌بینی Mobileye خود این هشدار را به مشتریان سرمایه‌گذار خود اعلام کرد و گفت: «بیمه‌گذاری ADAS احتمالاً بزرگ‌ترین تهدید از نظر بلندمدت 10 تا 20 ساله است».

مورد مورد نظر تسلا است. تسلا یکی از اولین مشتریان Mobileye پس از ثبت نام در EyeQ3 بود تا محصول Autopilot ADAS خود را در سال 2015 عرضه کند. اما تسلا از آن زمان با همان فلسفه Mobileye که از دوربین ها استفاده می کرد تنها برای تامین انرژی معادل خود یعنی Supervision، Full Self Driving، تنها ماند. نامی که از ذکر این نکته صرف نظر می کند که راننده همچنان باید به آن توجه کند).

با این حال، در حال حاضر، Shashua مطمئن است که شرکت های خودروسازی نمی توانند آنچه را که او دارد تکرار کنند. او گفت: “شما باید آنچه را که منطقی است منبع دهید و آنچه را که منطقی است توسعه دهید.” “چیزهایی که Mobileye دارد، منطقی نیست.”

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد