مجله خودرو

2026 لوتوس نوع 135: الیز الکتریکی پس از تقسیم آلپاین همچنان در حال کار است

به گزارش مستر مکانیک

جانشین الکتریکی لوتوس الیز از هایپرکار 2000 اسب بخاری Evija استفاده خواهد کرد.

یک خودروی سبک وزن دو نفره با باتری، آغازگر دوران الکتریکی خودروهای اسپورت توسعه یافته توسط Hethel خواهد بود.

لوتوس با پایان دادن به همکاری خود در این پروژه با Alpine، به توسعه جانشین الکتریکی افسانه‌ای Elise ادامه می‌دهد.

در اوایل سال 2021، این دو شرکت اعلام کردند که قصد دارند توسعه پلت فرم خودروهای اسپرت برقی را به اشتراک بگذارند تا جانشینان Lotus Elise و Alpine A110 را پشتیبانی کنند، اما آنها اخیراً با توافق دوجانبه به این قرارداد پایان دادند – و سؤالاتی را در مورد دوام پروژه‌های خودروهای الکتریکی ورزشی مربوطه خود ایجاد کردند. .

خرید لوازم یدکی خودرو

Alpine اوایل این هفته تایید کرد که پلتفرم جدیدی را برای A110 برقی پس از جدا شدن توسعه خواهد داد – و می‌تواند از این معماری برای چندین مدل دیگر استفاده کند.

لوکا دی میو، مدیرعامل گروه رنو به اتوکار گفت: «ما بحث طولانی داشتیم و در نهایت تصمیم گرفتیم پلتفرم خود را بسازیم.

لوتوس به طور رسمی وضعیت پروژه خود با کد Type 135 را تایید نکرده است، اما Autocar می‌داند که کار برای آماده‌سازی خودرو برای عرضه در سال 2026 ادامه دارد.

این اولین مرحله از اختراع مجدد خودروهای الکتریکی لوتوس را پوشش می دهد و نشان دهنده “جوهر ناب” این برند است که حول ساختار اختصاصی پروژه LEVA (معماری خودروهای الکتریکی سبک وزن) ساخته شده است که قرار بود همچنین زیربنای آلپاین جدید باشد.

تایپ 135 در هتل، نورفولک طراحی و مهندسی خواهد شد و اطمینان حاصل می‌کند که می‌تواند از دودمان خودروهای اسپورت افسانه‌ای که در آنجا تولید شده‌اند، مانند لوتوس الیز ساخته شود.

پلتفرم جدید E-Sports که LEVA را در خود جای داده است، طرحی به سبک موتور وسط به آن می دهد، به احتمال زیاد با بسته باتری در وسط خودرو، به جای زیر زمین، همانطور که برای خودروهای برقی معمول است، چیده شده است. این به رقیب پورشه 718 باکستر اجازه می‌دهد پایین‌تر بنشیند و اطمینان حاصل شود که توزیع وزن بیشتر با وظایفش مطابقت دارد.

مایک جانستون، مدیر بازرگانی اخیراً به اتوکار گفت: در حالی که تایپ 135 سهم کوچکی در حجم فروش لوتوس خواهد داشت، مدلی حیاتی برای این برند خواهد بود.

او می‌گوید: «این خودرویی است که باید در راس برند قرار گیرد، که دقیقاً نشان‌دهنده چیزی است که لوتوس در عصر الکتریکی نشان می‌دهد.

“این به هیچ وجه نمی تواند Eletre را کم کند، [Type] 133 و [Type] 134، وی با اشاره به SUV الکتریکی جدید این شرکت و سالون و کراس اوور آینده، ادامه داد: آنها بسیار مدل های لوتوس هستند، اما خالص ترین جوهره لوتوس تایپ 135 خواهد بود.

پلت فرم E-Sports هنوز به طور کامل فاش نشده است، اما گفته می شود که 37 درصد سبک تر از ساختار مشابهی است که توسط خودروی اسپرت موتور احتراقی استفاده می شود.

این از ابتدا برای جبران وزن اضافه یک پیشرانه الکتریکی و با هدف تکرار ویژگی های دینامیکی معمولی مدل های قبلی لوتوس طراحی شده است.

باتری‌ها را می‌توان به صورت عمودی پشت صندلی‌ها، در طرحی که یادآور فرمت موتور وسط معمولی است، یا در خودروهای با فاصله‌ی محوری بلندتر با صندلی‌های عقب، در زیر زمین قرار داد.

96 Skoda fabia 2021 lhd UK اولین پلت فرم درایو

واحد LEVA به قسمت جلویی و قسمت جلویی کاملاً نامرتبط با موارد استفاده شده توسط Emira متصل خواهد شد، اما مدیر عامل مت ویندل مشتاق است که چابکی پویا علامت تجاری لوتوس به مدل‌های جدید نیز منتقل شود.

ویندل در مراسم رونمایی LEVA به Autocar گفت: “این DNA ماست: دینامیک، آیرودینامیک، سبک وزن – این کاری است که ما روی همه محصولات خود انجام می دهیم.” ما هنوز هم می‌خواهیم این محصولات لوتوس باشند. آنها قرار است یک سیستم محرکه متفاوت داشته باشند، اما این سیستم مزایایی نیز دارد: گشتاور فوری، خنک‌سازی آسان‌تر و بسته‌بندی بهتر، بنابراین اولین خودروی اسپورت [the Type 135] مزایای ذخیره سازی و بسته بندی زیادی نیز خواهد داشت.»

معماری E-Sports میزبان پیشرانه های تک موتوره و دو موتوره با قدرت 469 اسب بخار تا 872 اسب بخار خواهد بود. این بدان معناست که این خودروی اسپورت سطح پایه تقریباً دو برابر قدرت قوی‌ترین مدل Elise خواهد بود و نسخه‌های قدرتمندتر می‌توانند شکاف باقی مانده از Exige را پر کنند.

پلت فرم E-Sports از سیستم انتقال قدرت عقب و چهار چرخ متحرک استفاده می‌کند، اگرچه برنامه‌های مفهومی که تاکنون توسط لوتوس پیش‌نمایش شده‌اند، همگی از یک سیستم محرک در عقب استفاده می‌کنند. ویندل به اتوکار گفت که لوتوس نمی‌خواهد امکان ارائه گشتاور بردار مشابهی را که در رده بالای Evija یافت می‌شود، که در سال‌های آینده به‌عنوان مدل هاله‌ای این برند به کار خود ادامه می‌دهد، از بین ببرد. هر دو حس بازاریابی و مهندسی. در نتیجه، برخی از ویژگی‌های مشخص Evija راه خود را به خودروهای اسپرت اصلی لوتوس باز خواهد کرد.

یکی از نکات اولیه این است که خودروی برقی تا حد امکان با استفاده از کمک‌های آیرودینامیکی که از داخل خودرو می‌گذرد، در مسیر تونل‌های برجسته ونچوری Evija ساخته می‌شود و در نتیجه از ماهیت فشرده‌تر یک پیشرانه EV بهره می‌برد. با این حال، تایپ 135 بسیار در دسترس تر از هایپرکار خواهد بود. ویندل بر تعهد لوتوس به عملکرد مقرون به صرفه تأکید کرد و گفت: «بازدهی‌ها» در سراسر گروه جیلی، که شامل Volvo، Polestar، Lynk&Co و LEVC نیز می‌شود، به هتل اجازه می‌دهد تا از اجزا و سیستم‌های برندهای دیگر برای پایین نگه داشتن هزینه‌های توسعه و خرده‌فروشی استفاده کند.

او گفت که لوتوس برای عرضه Type 135 با قیمتی مشابه با Elise سطح ابتدایی مشکل خواهد داشت، اما پیش‌بینی کرد که “افت قابل توجه قیمت” در هزینه مواد و اجزای ضروری می‌تواند آن را در انتهای بالاترین قیمت قیمت گذاری کند. خط تولید بازنشسته Exige که قیمتی بین 80000 تا 100000 پوند را پیشنهاد می کند.

با این حال، اولویت اصلی برای Type 135 وفادار ماندن به شهرت دیرینه شرکت برای عملکرد سبک وزن و در دسترس است. ویندل گفت که چیدمان باتری انباشته مورد استفاده برای Type 135 “کنترل انحراف و ثباتی را که ما به تنظیم خودروها در اطراف عادت کرده ایم” می دهد و در عین حال “احساس خودروی اسپرت” را ایجاد می کند. قابل توجه است که لوتوس از این ترتیب برای نسل اول تسلا رودستر استفاده کرد که فاصله محوری آن تنها 50 میلی‌متر بیشتر از الیز بود که بر اساس آن ضعیف بود.

بادگیر مات 92

این تنظیمات همچنین به راننده اجازه می‌دهد تا جایی که ممکن است نزدیک به زمین بنشیند، مانند خودروهای اسپرت لوتوس با موتور بنزینی، در حالی که باتری‌های زیر زمینی که در خودروهای بزرگ‌تر مبتنی بر E-Sports استفاده می‌شوند، ارتفاع صندلی و مشخصات خودرو را افزایش می‌دهند. – در حدود 100 میلی متر

اما خودروهای اسپورت لوتوس قابلیت استفاده روزمره را فدای برتری پویا نمی‌کنند. کوچکترین باتری نصب شده بر روی این پلتفرم یک واحد 66.4 کیلووات ساعتی خواهد بود که می تواند مسافتی در حدود 300 مایل را در یک خودروی دو نفره سبک وزن و کم وزن ارائه دهد. باتری 99.6 کیلووات ساعتی بزرگتر – همچنین در قالب ‘slab’ یا ‘chest’ موجود است – می تواند برد را تا 450 مایل افزایش دهد.

این معماری همچنین به سخت افزار شارژ 800 ولتی مجهز خواهد شد تا با سریع ترین شارژرهای موجود در بازار سازگار باشد.

ویندل در مورد مشخصات سایر خودروهایی که از معماری E-Sports استفاده می کنند صمیمانه صحبت کرد، اما تاکید کرد که لوتوس انگلستان “نباید یک تولید کننده تک مدل باشد” و مجموعه ای از مدل های اسپرت متمایز را “در بخش های مختلف” ایجاد خواهد کرد. در محدوده بازار».

لزوماً همه مدل‌های بازنشسته جایگزین نمی‌شوند، اما ظرفیت پلتفرم برای قرار دادن یک خودروی چهار سرنشینه عقب با فاصله بین دو محور 2650 میلی‌متر، راه را برای جانشینی برقی برای Evora هموار می‌کند.

تایپ 135 در حال حاضر اولویت اصلی هتل باقی مانده است، بنابراین هیچ جزئیاتی در مورد خودروهای اسپورت بزرگتر بالقوه مشخص نشده است، اما تاریخ عرضه پس از سال 2026 برای چنین مدلی – پس از ورود تایپ 135 – می تواند آن را به عنوان جایگزین خودروی برقی استفاده کند. برای امارات، و بنابراین تمرکز دوگانه بر پویایی و پالایش ارائه می شود. از آنجایی که Emira با انتخابی از قدرت چهار دیگ V6 و توربو در دسترس است، هر جانشین الکتریکی احتمالاً طیفی از قدرت خروجی و احتمالاً عقب و چهار چرخ محرک را ارائه می دهد.

در مورد حداکثر خروجی تایید شده معماری E-Sports، ویندل گفت: «همیشه فرصتی برای مدل لوتوس با 872 اسب بخار قدرت – بیشتر از یک لامبورگینی سیان – وجود دارد، اما او نمی‌تواند به شکل ظاهری آن توجه کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد