مجله خودرو

CMA تأیید می کند که سوپرمارکت ها قیمت سوخت را 6 p در هر لیتر افزایش دادند

به گزارش مستر مکانیک

آسدا – که یکی از محرک‌های اصلی گزارش است – به دلیل عدم همکاری کامل با CMA 60000 پوند جریمه شد.

یافته های گزارش را به عنوان “یک روز برجسته” مورد ستایش قرار دادند. توصیه ها شامل ایجاد اپلیکیشن جدید مقایسه قیمت سوخت است

گزارش سازمان رقابت و بازار (CMA) نشان می‌دهد که رانندگان به‌طور متوسط ​​در سال گذشته 6 پوند در هر لیتر بیشتر برای سوخت پرداخت کرده‌اند، زیرا سوپرمارکت‌ها از رقابت ضعیف و قیمت‌های متورم پمپ سود می‌برند.

سارا کاردل، رئیس CMA، که گفت سوپرمارکت‌ها معمولاً ارزان‌ترین مکان برای خرید سوخت و مجریان بازار هستند، گفت که افزایش قیمت‌ها «تأثیر بیشتری بر افراد آسیب‌پذیر، به‌ویژه آن‌هایی که در مناطقی که انتخاب کمتری از جایگاه‌های سوخت دارند» داشته است.

خرید لوازم یدکی خودرو

این گزارش نشان می‌دهد که این افزایش توسط Asda – که به دلیل همکاری نکردن کامل با تحقیقات CMA نیز 60000 پوند جریمه شد – و Morrisons، دو ارزان‌ترین فروشنده سوخت، که هرکدام در سال گذشته تصمیم به هدف قرار دادن حاشیه‌های بالاتر گرفتند، تحریک شد.

هدف حاشیه سوخت آسدا در سال 2023 بیش از سه برابر سال 2019 بود، در حالی که موریسون هدف حاشیه سود خود را در همان دوره دو برابر کرد.

CMA دریافت که سایر خرده فروشان، از جمله Sainsbury’s و Tesco، “آنطور که شما در یک بازار رقابتی انتظار دارید” پاسخ ندادند و “در عوض قیمت های خود را مطابق با این تغییرات افزایش دادند.”

این گزارش می افزاید: «در مجموع، این نشان می دهد که رقابت ضعیف شده و نیاز به اقدام را تقویت می کند.

قیمت‌های دیزل نیز در سال 2023 به کندی کاهش یافته است، تا حدی به دلیل افزایش قیمت‌های آسدا (که با کاهش قیمت‌های عمده‌فروشی آن‌ها را آهسته‌تر کاهش داد) و سایر شرکت‌ها به طور رقابتی به آن واکنش نشان ندادند.

CMA تخمین زده است که رانندگان از ژانویه 2023 تا پایان مه 2023 13p در هر لیتر بیشتر از زمانی که حاشیه ها در میانگین تاریخی خود بوده است، برای دیزل پرداخت کرده اند.

کاردل گفت: «رقابت در پمپ آن‌طور که باید کار نمی‌کند، و برای رفع این مشکل باید به سرعت چیزی تغییر کند».

به این ترتیب، CMA یک “طرح یاب سوخت” را توصیه کرد تا به رانندگان امکان دسترسی به قیمت سوخت زنده، ایستگاه به ایستگاه روی تلفن‌ها یا ران‌های ماهواره‌ای خود را بدهد. این امر “به احیای رقابت در بازار خرده فروشی سوخت جاده ها کمک می کند”.

کاردل افزود: «ما باید رقابت را در بین خرده‌فروشان سوخت احیا کنیم. این [scheme] به نیاز به دور زدن و نگاه کردن به قیمت‌های نمایش داده شده در محوطه پایان می‌دهد و به‌طور ایده‌آل داده‌های قیمت زنده را در برنامه‌های Sat-nav و نقشه فعال می‌کند.»

CMA همچنین توصیه می‌کند که یک نهاد نظارتی جدید برای «نگهداری» وارد شود [the] صنعت به حساب».

گزارش آن توسط RAC به عنوان “یک روز برجسته” مورد استقبال قرار گرفته است.

سخنگوی سوخت، سیمون ویلیامز، گفت: «این واقعیت که به نظر می‌رسد رانندگان در نتیجه افزایش حاشیه‌های خرده‌فروشی در مورد سوخت، نزدیک به یک میلیارد پوند ضرر کرده‌اند، چیزی جز شگفت‌انگیز در بحران هزینه‌های زندگی نیست و آنچه را تأیید می‌کند. ما سال‌هاست که می‌گوییم: سوپرمارکت‌ها در پمپ‌ها با رانندگان منصفانه رفتار نمی‌کنند.

اکنون همه چیز در مورد اقدام است و ما بسیار امیدواریم که دولت هر دو توصیه CMA را دنبال کند.

«در حالی که اجبار خرده فروشان به انتشار قیمت پمپ یک گام مثبت برای رانندگان است، آنچه بسیار مهمتر است ایجاد یک عملکرد نظارت بر سوخت در داخل دولت است که، ما بسیار امیدواریم که به طور فعال قیمت‌های عمده فروشی را کنترل کند تا اطمینان حاصل شود که در هنگام افزایش هزینه، قیمت‌های عمده فروشی را کنترل نمی‌کند. هزینه ای که برای خرید سوخت می پردازند کاهش می یابد.

“بدون این، ما می ترسیم رانندگان همچنان به یک معامله خام دست یابند.”

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد