مجله خودرو

اولین سواری Munro Mk1: آفرود در دیفندر اسکاتلند

به گزارش مستر مکانیک

شباهت Mk1 تمام برقی به Defender کلاسیک بیش از یک تصادف است.

اولین کارخانه تولید خودرو در اسکاتلند به مدت 40 سال، یک آفرود را به همه جا تبدیل می کند – ما آن را بلوف می نامیم.

یک لندروور قدیمی مانند یک سگ گوسفند قابل اعتماد است: یک ابزار ضروری برای کسانی که با یک سگ کار می کنند و یک بخش زیبا از یک صحنه روستایی برای بقیه. اما، مانند دوست پشمالوی ما، زمانی فرا می رسد که قابل اعتماد بودن آن کم رنگ می شود و بازنشستگی فرا می رسد.

بنابراین اگر یک Defender قدیمی را اجرا می کنید، چه چیزی را جایگزین آن می کنید؟ اگر برای یک درصد در زمین گلف گلنیگلز کار می کنید، پاسخ یک Defender 110 75th Edition کاملاً جدید است که 90200 پوند قیمت دارد.

خرید لوازم یدکی خودرو

دیگران ممکن است 55000 پوند برای یک Ineos Grenadier جدید افزایش دهند، در حالی که مشاغل یا افراد کوچکتر ممکن است به دنبال یک فورد رنجر زیر 30000 پوند باشند.

چیزی که هیچ یک از این راه حل ها به آن توجه نمی کند، فشار فزاینده بر صنایع برای کاهش انتشار دی اکسید کربن به هر وسیله ممکن است. رنجر تک کابین 226 گرم در کیلومتر، دیفندر جدید 240 گرم در کیلومتر و گرنادیر 276 گرم در کیلومتر در کارآمدترین شکل خود تولید می کنند.

که ما را به Munro می‌رساند، یک استارت‌آپ اسکاتلندی که هدفش تولید یک وسیله نقلیه تجاری سبز رنگ به نام Mk1 است. شباهت این 4×4 الکتریکی به دیفندر کلاسیک بیش از یک تصادف است.

همانطور که راس پترسون یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت توضیح می دهد، این شرکت در ابتدا تصمیم گرفت تا یک جانشین معنوی برای Defender بسازد که در مرتع قرار می گرفت و بازار «فرغت» را هدف قرار می داد. آنچه رخ داد، درخواستی بود نه از سوی علاقه مندان، بلکه از سوی ناوگان صنعتی.

او می‌گوید: «ما فکر می‌کردیم که خریداران ناوگان، اپراتورهای ناوگان و اپراتورهای ماشین‌آلات به این زودی آماده نیستند که به برق روی بیاورند. آنها در واقع به دنبال انجام این کار در 10 سال آینده هستند. اما زمانی که شروع کردیم، درست در ابتدای ایده، کمی روابط عمومی را انجام دادیم تا این کلمه به گوش برسد – برای آزمایش بازار و اعتبار بخشیدن به این ایده به عنوان وسیله نقلیه یک علاقه‌مند به خودروهای لوکس.

افرادی که با ما تماس گرفتند، شرکت‌های بزرگی بودند، مانند FTSE 250، FTSE 100 – شرکت‌های بزرگی که ناوگان بزرگی از وانت‌ها و 4×4 داشتند، برخی از آنها ناوگان قدیمی‌تر Defenders بودند.

مونرو که امروز هست اینگونه به وجود آمد. ما این را دیدیم و اینطور گفتیم: “وای، در واقع، فرصت بازار بزرگتری در اینجا وجود دارد.”

این تاثیر کربن بیشتری نیز دارد، زیرا [we’re dealing with] اندازه ناوگان بزرگتر و برای ما، کسب و کار پایدارتری ایجاد می کند. وقتی آن اپراتورهای ناوگان در حال تعویض وسایل نقلیه خود هستند، همه آنها را یکجا عوض نمی کنند. آنها 400 کامیون دارند: ممکن است 50 کامیون در سال برای سالهای آینده تغییر کنند.

به گفته پترسون، تمرکز بر بازار ناوگان صنعتی سنگین به معنای واقعی نگه داشتن آن است.

او می‌گوید: «ما تظاهر نمی‌کنیم که تسلا یا Arrival یا یکی دیگر از تولیدکنندگان خودروهای برقی هستیم، جایی که می‌خواهیم 20000 دستگاه بسازیم. [cars] و قرار است در سرتاسر جهان به بازار عرضه شوند. ما یک تیم کوچک هستیم ما جاه طلبی بزرگی داریم، اما از مرز خود فراتر نمی رویم. ما در حال ساخت یک وسیله نقلیه تخصصی هستیم و واقعاً به صحبت های مشتریان خود گوش می دهیم و می فهمیم که آنها از خودرویی مانند این به چه چیزی نیاز دارند.”

آنچه که این مکالمات نشان داده است یک 4×4 است که به راحتی با یک Defender قدیمی اشتباه گرفته می شود – و بسیاری از اصول آن را به عاریت گرفته است – اما در پیشرانه خود بسیار پیچیده تر است.

Mk1 از طراحی بدنه روی قاب با شاسی اسکیت برد نردبانی استفاده می کند. مدل ابتدایی Utility مجهز به یک موتور الکتریکی است که 295 اسب بخار قدرت و 443 پوند فوت گشتاور تولید می کند. این از طریق یک جعبه دنده دو سرعته (با دنده کم برد و دیفرانسیل قفل مرکزی)، به علاوه دیفرانسیل های قفل کننده در هر یک از محورهای پرتو صلب به هر چهار چرخ منتقل می شود.

سیستم تعلیق به شکل فنرهای مارپیچ و کمک فنرهای سنتی ارائه می‌شود که به Mk1 کمک می‌کند تا مشخصات چشمگیری داشته باشد: 480 میلی‌متر فاصله از زمین، حداکثر زاویه نزدیک شدن به 84 درجه، زاویه خروج 51 درجه و زاویه شکست 32 درجه. برای زمینه، یک Jeep Wrangler Rubicon چهار در دارای زاویه نزدیک 43.9 درجه، زاویه خروج 37.0 درجه، زاویه شکست 22.5 درجه و فاصله از سطح زمین 274 میلی متر است.

اما توانایی‌های Mk1 در صورت شکست فناوری اثبات‌نشده آن در برابر مجازات‌هایی که به ناچار توسط رانندگان تجاری متوجه آن خواهند شد، اهمیت چندانی ندارد. راس کامپتون، طراح ارشد، می گوید که قابلیت اطمینان در اولویت قرار دارد، همانطور که با امضای چراغ جلو چهار LED نشان داده شده است که در آن هر واحد جداگانه می تواند ارزان و آسان جایگزین شود. هر پانل بدنه از آلومینیوم تا شده و ورق فولادی ساخته شده است که هزینه و پیچیدگی بیشتری را کاهش می دهد.

این فلسفه به وسایل الکتریکی Mk1 نیز تعمیم می‌یابد، با باتری 56 کیلووات ساعتی مدل اولیه Utility که برد ادعایی بین 63.5 مایل (هنگام بکسل کردن تریلر ترمزدار 2500 کیلوگرمی) و 141 مایل (در شرایط بهینه) ارائه می‌کند.

کامپتون می گوید: «در حال حاضر، محدوده ما کاملاً راحت تنظیم شده است [based on customer feedback] و ما می‌توانیم آن را به طور بالقوه 100 مایل افزایش دهیم، اما پس از آن وزن اضافی به همراه دارد. اگر از آن استفاده نمی‌کنید – در مزرعه هستید و واقعاً به 50، 100، 200 مایل اضافی نیاز ندارید – به این صورت است: “در اینجا می‌روید: اینجا یک کامیون سنگین بدون هیچ دلیلی است.” ”

مونرو تولید Mk1 را در اواخر سال جاری آغاز خواهد کرد، البته در مقیاس محدود – مطابق با فلسفه “واقعی نگه داشتن” پترسون. او هدف خود را ارائه 50 خودرو “Founders Edition” طی 12 تا 18 ماه آینده در یک آزمایش بتای واقعی تعیین می کند، و اذعان می کند که ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید که فرآیندهای کارخانه ایجاد می شود و Mk1 شروع به جمع آوری مایل های زیادی در دنیای واقعی می کند. .

این کار اولیه در کارگاه مونرو در گلاسکو ساخته خواهد شد و اولین تولیدکننده خودرو اسکاتلندی است که از زمانی که پژو تالبوت لینوود را در سال 1981 ترک کرد، حجم قابل توجهی را هدف قرار داده است.

این مایه غرور پترسون است که فرصتی را برای کمک به کسب و کار محلی ذکر می کند: “وقتی به یک تامین کننده می رویم و می گوییم که به X مقدار مولفه نیاز داریم، آنها شروع به فکر می کنند: “ممکن است کسی را استخدام کنیم. اضافی. این تأثیر مستقیمی بر اقتصاد محلی دارد که واقعاً جالب است. و همه آن را می بینند: ما آن را می بینیم; تامین کنندگان ما آن را می بینند. مشتریان ما آن را می بینند.»

اگر Mk1 – و به طور گسترده مانرو – خود را ثابت کنند، در این صورت گسترش جهانی نهایی در کار است. پترسون می‌گوید: «امثال گلنیگلز ظاهر آن را کاملاً دوست دارند، اما پس از آن ما به همان اندازه از مردم سنت لوسیا تماس می‌گیریم که یکی را می‌خواهند، بنابراین از نظر تجاری و محصول، ما روی بازار ناوگان متمرکز شده‌ایم زیرا فکر می‌کنیم که رسیده است. برای اختلال.»

اما برای دستیابی به چنین دسترسی – پترسون یک هدف تقریبی از “هزاران پایین” را تا پایان این دهه تعیین می کند – این شرکت باید یک خانه جدید و سریع پیدا کند. با روحیه واقع گرایی، مونرو به دنبال زمینه ای نیست که بتواند بر اساس آن یک دفتر مرکزی سفارشی متناسب با فرآیندهای تولید خود بسازد.

در عوض، قصد دارد مراحل تولید را به مجموعه‌ای از واحدهای صنعتی به مساحت 35000 فوت مربع «تقاطع» کند. تئوری این است که این امر به شرکت اجازه می‌دهد تا به یک ملک – یا یک سری از املاک محلی – حرکت کند و تولید را مطابق با دفترچه سفارش خود افزایش دهد.

پترسون این اخلاق را به طور منظم خلاصه می‌کند: «تلاش برای برنامه‌ریزی فرآیندها و مونتاژ کارخانه انجام شده است، به جای اینکه نگران این باشیم که علامت جلوی آن چگونه به نظر می‌رسد.

Munro Mk1 در آفرود چگونه است؟

سوار شدن بر تفنگ ساچمه ای در نمونه اولیه Mk1 در مسیر آفرود گلنیگلز، به سرعت مشخص می شود که این یک بسته آفرود چشمگیر است. گشتاور ارائه شده توسط قوای محرکه تک موتوره به آن اجازه می دهد تا از تپه های شیب دار با خس خس دیفندر قدیمی عبور کند. و در مسیر بازگشت، ترمزهای احیا کننده عملکرد کنترل فرود از تپه را از 4×4 های بسیار گران تر تقلید می کنند.

همچنین کشش چشمگیری از طریق استخرهای صاف و لجنی از گل و لای با ارتفاع سینه وجود دارد. در چنین شرایطی نیز نیازی به نگرانی در مورد سطل زباله باتری نیست، زیرا با اینچ از فلز تقویت شده است. روی شیارهایی که لندی شما را روی صندلی‌تان پرتاب می‌کند، مونرو راحت می‌ماند، اما بدون اینکه شما را کاملاً از خطوط سطح زیرین جدا کند.

با این حال، باید توجه داشت که ما در جاده Mk1 سوار نشدیم، جایی که رعایت استانداردهای پیک‌آپ‌های تجاری پیچیده مانند فورد رنجر کار سختی است.

همچنین باید قبل از تولید Mk1 روی تناسب داخلی و پرداخت آن انجام شود. پایه کنسول وسط برای میز سرنشینان جلو می‌تواند از بالشتک‌هایی استفاده کند، زیرا – به شکل نمونه اولیه – می‌تواند به طور بسیار دردناکی به زانوی آن‌ها بر روی برآمدگی‌های بزرگ ضربه بزند. صفحه نمایش لمسی اطلاعات سرگرمی همچنین می تواند به زیبایی ادغام شود، زیرا چسب استفاده شده برای نگه داشتن آن در جای خود به وضوح در نمونه اولیه قابل مشاهده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد