مجله خودرو

چرا جگوار لندرور با یک معضل تولید در چین مواجه است؟

به گزارش مستر مکانیک

میانگین قیمت فروش JLR در چین 101000 پوند در سال 2022 بود که با مدل‌های وارداتی مانند Land Rover Defender افزایش یافت.

JLR از حجم و قیمت پایین خودروهای داخلی خود رنج می برد در حالی که واردات هر کدام 101000 پوند تولید می کند.

دو رقم به وضوح از ارائه نتایج اخیر JLR برجسته بود: میانگین قیمت خودروهایی که در سال گذشته به چین صادر کرد (101000 پوند) در مقابل میانگین قیمت خودروهای ساخته شده در آنجا با شریک سرمایه گذاری مشترک خود (36000 پوند).

شرکت ها اغلب مدل های ارزان تری را به صورت محلی می سازند تا برخی از هزینه های مربوط به واردات را حذف کنند. با این حال، شکاف قیمتی بین این دو در مورد JLR آن را با یک معضل بزرگ روبرو می کند.

خرید لوازم یدکی خودرو

سه راه حل ممکن برای این موضوع وجود دارد که همگی دارای نتایج مثبت و منفی هستند.

اولین مورد این است که به طور کلی از سرمایه گذاری مشترک با چری خارج می شود و خود را صرفاً به واردکننده مدل های محبوب محبوب مانند رنج روور تبدیل می کند.

دومین مورد، بومی سازی پلت فرم جدید خودروی الکتریکی EMA است، برای جایگزینی رنج روور ایووک و لندروور دیسکاوری اسپورت با نسخه های برقی، و خطر غرق شدن در رقابت با قیمت های تهاجمی چینی.

از طرف دیگر، بومی سازی پلت فرم MLA رنجروور برای استفاده از زنجیره تامین ارزان تر چین – به خطر انداختن تولید در بریتانیا.

مدیر عامل شرکت آدریان ماردل در تماسی که هفته گذشته با خبرنگاران داشت، این مشکل را تایید کرد. او با اشاره به سطوح بالای تخفیف در سرتاسر چین در حال حاضر گفت: «این برای واحدهای تولید داخلی سخت است، زیرا فضای رقابتی برای آنها بسیار بسیار سریع است و این بر کیفیت فروش تأثیر می‌گذارد.

JLR در آستانه تصمیم گیری در مورد اتفاق بعدی با کارخانه سرمایه گذاری مشترک در چانگشو، نزدیک شانگهای است. ماردل گفت: «با معماری های برقی خود، ما این توانایی را داریم که اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم، برخی از آن واحدها را در چین برای چین قرار دهیم. این تصمیم‌ها هنوز اتفاق نیفتاده است، اما در ماه‌ها یا شاید سه‌ماهه آینده اتفاق خواهند افتاد.»

هرچند آسان نخواهد بود. مایکل دان، رئیس تحلیلگر خودروی چینی Dunne LLC گفت: «برای JLR، لعنتی است اگر در JV بمانید و لعنتی اگر نمانید». چینی ها، از جمله چری، در برق پیشرو هستند. این اولویت شماره یک آنهاست. شرکای جهانی خودروساز مانند JLR در صندلی عقب نشسته اند. این یک منطقه جدید و ناراحت کننده برای تیم های مهمان است.”

کارخانه چانگشو از زمان افتتاح آن در سال 2014 با رنج روور ایووک بسیار کمتر از ظرفیت خود کار می کند. ظرفیت اولیه 130000 نفر بود، اما در سال 2018 برای آماده سازی برای راه اندازی جگوار E-Pace توسعه یافت. یک کارخانه موتور ساخت 4 سیلندر 2.0 لیتری بنزینی Ingenium نیز در سال 2017 افتتاح شد.

با این حال، در سال مالی گذشته (منتهی به 31 مارس)، JLR تنها 50,904 خودروی ساخت محلی در چین فروخت که توسط Discovery Sport با 15,493 پیشتاز بود. محلی‌ترین مدل‌هایی که این شرکت تاکنون در چین فروخته است، در سال مالی 2017/18 کمتر از 88000 دستگاه بوده است. E-Pace طبق برنامه در سال 2019 تولید خود را در چین آغاز کرد، اما سال گذشته به پایان رسید.

ماردل به روزنامه نگاران گفت که انتظار دارند 50000 حجم معمولی از کارخانه چینی خود “در آینده” تولید شود، که نشان می دهد JLR به طور معقولی در تلاش است تا تعداد را محدود کند تا از تخفیف تهاجمی در انتهای پایین بازار جلوگیری کند.

با این حال، میانگین قیمت 36000 پوندی برای سال مالی نشان می‌دهد که JLR همچنان مجبور است خودروها را کمتر از قیمت‌گذاری کند، با توجه به اینکه ارزان‌ترین جگوار XEL (فاصله محوری بلند) از معادل 34400 پوند در آنجا شروع می‌شود.

چین عامل اصلی سقوط JLR به سمت بی‌سودگی در سال‌های 2018/19 بود که مجبور شد 3.1 میلیارد پوند را بنویسد. در آن زمان، برای افزایش حجم، به شدت تخفیف داده می‌شد، و نتیجه آن این بود که نه دلال‌ها و نه JLR در کشور درآمدزایی نمی‌کردند.

اینکه آیا JLR دیگر به Chery JV نیاز دارد یا خیر، یک سوال مرتبط است. JLR گفت که سال مالی گذشته سودآورترین سال مالی آن در پنج سال اخیر در چین بوده است که ناشی از درآمد بالای 101000 پوندی به ازای هر وسیله نقلیه است که از مدل‌های وارداتی مانند رنج روور، رنج روور اسپرت و لندروور دیفندر به دست آورده است.

JLR ارقام فروش را برای واردات اعلام نکرد، اما Mardell گفت که این شرکت سالانه 50,000 دستگاه را در آینده هدف گذاری کرده است، مشابه مدل های تولید داخلی.

با توجه به اینکه مدل‌های داخلی تولید شده، میانگین درآمد JLR را به ازای هر خودرو در چین به 66000 پوند کاهش داده است که کمتر از میانگین جهانی 70000 پوندی است، به نظر می‌رسد با تکیه بر این ارقام وارداتی که پول می‌چرخانند، مورد تجاری برنده باشد.

در حالی که خودروسازان خارجی در حال حاضر در چین از ترکیب وحشیانه جنگ قیمت و عدم رقابت فزاینده در برابر برندهای محلی سریع رنج می برند، برندهای ممتاز در آب های آرام تری فعالیت می کنند.

“در بخش ما، رقابت آنچنان چالش برانگیز نیست [as] الیور زیپس، مدیرعامل بی‌ام‌و در یک تماس اخیر درباره درآمد خود گفت.

JLR اشاره کرد که سهم آن از بازار بزرگ SUV در سه سال گذشته در چین 9 درصد باقی مانده است، در حالی که میانگین قیمت هر خودرو از 91000 پوند در سال 2020 به 101000 پوند در سال گذشته افزایش یافته است.

همانند BMW، مرسدس بنز و آئودی، JLR همچنان در بخش رو به رشد EV ضعیف است. اما حداقل در بازار پریمیوم، موتورهای احتراقی همچنان تسلط دارند.

یکی از گزینه های JLR این است که اکثریت سهام را در JV خود در اختیار بگیرد، همانطور که BMW در سال گذشته با افزایش مالکیت خود بر سرمایه گذاری مشترک برلیانس به 75٪ انجام داد. گزارش‌های رسانه‌ای در چین در سال گذشته حاکی از آن بود که JLR می‌خواست این مسیر را دنبال کند – برخلاف میل چری.

خود چری در عین حال به دنبال ورود به رده پریمیوم با برند الکتریکی iCar خود است که می تواند تضاد بین دو شرکت را بیشتر کند.

چری iCar در نمایشگاه شانگهای در ماه آوریل از مفهومی رونمایی کرد که در آن یک آفرود برقی کامپکت جدید به نام 03 را به نمایش گذاشت که طراحی خشن آن به نظر می‌رسید که نشانه‌های طراحی زیادی را از Defender گرفته باشد، از جمله درب عقب بازشو.

یکی از تمرکز تصمیم JLR تغییر جگوار به یک برند لوکس EV خواهد بود. سال گذشته، حدود 20000 مدل از 51000 مدل داخلی فروخته شده در چین، نسخه‌های شاسی بلند جگوار XE و XF بودند – چین را به آخرین مکان روی زمین تبدیل کرد که در آن به راحتی می‌توانید یکی از دو سالن را در دست بگیرید. برومویچ از آنجایی که این مدل‌ها با محوریت جگوار که از سال 2025 شروع می‌شود کنار گذاشته می‌شوند، JLR یک حفره بزرگ در چانگشو دارد تا اگر تصمیم به ادامه تولید محلی داشته باشد.

فروش خودروهای JLR داخلی در چین (ارقام JLR)

سال حراجی
2016/17 65,023
2017/18 87774
2018/19 57,578
2019/20 49,976
2020/21 64,319
2021/22 54,035
2022/23 50,904

پرفروش ترین خودروهای ساخت محلی JLR در سال مالی 2022/23 (ارقام JLR)

لندرور دیسکاوری اسپرت 15,493

رنج روور ایووک 15,153

جگوار XE 10,445

جگوار XF 9813

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت شده میباشد